موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/68753 :کد

0

نگاه‌هایی که به پارلمان عراق دوخته شده است

  ﺳﻪشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۱:۰۴
تعداد بازدید : ۱۶۹   
 تحلیل ایران -نگاه‌هایی که به پارلمان عراق دوخته شده است

امروز همه نگاه‌ها به پارلمان عراق در سایه امیدواری به برگزاری نشست فراگیر دوخته شده است، این در حالی است که نمایندگان اعتصاب کننده اصرار دارند در نشستی که ریاست آن را سلیم الجبوری برعهده بگیرند، شرکت

 

امروز همه نگاه‌ها به پارلمان عراق در سایه امیدواری به برگزاری نشست فراگیر دوخته شده است، این در حالی است که نمایندگان اعتصاب کننده اصرار دارند در نشستی که ریاست آن را سلیم الجبوری برعهده بگیرند، شرکت نمی‌کنند.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، منابع عراقی اعلام کردند برگزاری نشست فراگیر پارلمان به موفقیت مذاکرات لحظات پایانی بستگی دارد.بر اساس این گزارش، امروز همه نگاه‌ها به پارلمان عراق در سایه امیدواری به برگزاری نشست فراگیر دوخته شده است، هر چند نمایندگان اعتصاب کننده اصرار دارند در نشستی که ریاست آن را سلیم الجبوری برعهده بگیرند، شرکت نکنند، چرا که از نظر آنها چنین نشستی مغایر با قانون اساسی است. آنها تاکید کرده‌اند در صورت ریاست الجبوری، جای آنها کافی‌شاپ پارلمان خواهد بود.

این در حالی است که سلیم الجبوری اختلاف نمایندگان اعتصاب کننده در صحن پارلمان و حل آن را به آیین‌نامه داخلی مجلس و قانون  اساسی ارجاع داده است.الصباح نوشت اطلاعات موجود نشان می‌دهد که حیدرالعبادی نخست وزیر عراق امروز برای معرفی کابینه وزارتی جدید که سبب بحث و جدل شده، در پارلمان حضور نمی‌یابد که در این صورت شاهد برگزاری تظاهرات طرفداران مقتدی صدر خواهیم بود که خواستار برگزاری تظاهرات میلیونی در صورتی که نشست رای‌گیری برای کابینه تکنوکرات برگزار نشود، شده است. ابتدا قرار بود طرفداران صدر روز دوشنبه تظاهرات کنند که با تصمیم الجبوری برای برگزاری نشست فراگیر پارلمان در روز سه شنبه، تظاهرات صدری‌ها به امروز موکول شده است.

عماد یوحنا منشی پارلمان عراق گفته است توافق اولیه‌ برای حضور تمام فراکسیون‌های پارلمانی در نشست امروز پارلمان به ریاست سلیم الجبوری به دست آمده است که دستورکار آن شامل تمام مسائلی است که در برهه اخیر مطرح شده است که اشاره وی به برکناری هیئت رئیسه و اعتصاب نمایندگان است.یوحنا افزود قانونگذاران در نشست امروز موضوع ترکیب جدید کابینه و میزان آمادگی نخست وزیر برای ارائه آن و نیز سازوکاری که برای حل این پرونده در پیش گرفته می‌شود، بررسی خواهند کرد.

وی می‌گوید حضور نخست وزیر در پارلمان برای معرفی کابینه هنوز قطعی نیست، پارلمان منتظر آمادگی وی برای حضور در ساعات آتی است، زیرا حضورش بدون ارائه چیزی سبب پیچیده‌تر شدن بحران سیاسی و رساندن آن به مرحله بدون بازگشت خواهد شد.به گفته وی، گفت‌وگوها میان هیئت رئیسه و دولت برای فراهم کردن مقدمات برگزاری نشست و آمادگی نخست وزیر ادامه دارد.از سوی دیگر احمد سلیم الکنانی از نمایندگان اعتصاب کننده از شکست مذاکرات میان این نمایندگان و سلیم الجبوری رئیس پارلمانی که به گفته وی برکنار شده است، خبر داد .

وی افزود نمایندگان اعتصاب کننده که تعدادشان به 100 نفر رسیده است، نشست امروز را تحریم خواهند کرد و جای آنها کافی‌شاپ پارلمان خواهد بود. الکنانی درباره دلیل تحریم نشست امروز از سوی نمایندگان اعتصاب کننده می‌گوید به خاطر این‌که این نشست مغایر با قانون اساسی است. نمایندگان بیانگر اراده مردمی هستند که باید به آن احترام گذاشت. اگر اعتراضی از سوی نمایندگان یا هیئت رئیسه وجود دارد، در چنین حالتی باید به دادگاه فدرال مراجعه کرد که تصمیم آن برای همه الزام‌آور خواهد بود.

منظور الکنانی، اقدام نمایندگان اعتصاب کننده در برکناری سلیم الجبوری از ریاست پارلمان در نشستی بوده که تعدادشان بیشتر از 100 نفر بود.وی افزود 100 نماینده اعتصاب کننده بر موضع خود پافشاری می‌کنند حتی اگر به اپوزیسیون برای بازخواست مفسدان تبدیل شده است.اما عباس البیاتی نماینده ترکمان پارلمان عراق گفته است پارلمان  امروز شاهد نشستیکپارچه‌ای برای معرفی ترکیب جدید کابینه خواهد بود.

البیاتی افزود نشست پارلمان ساعت 13 با حضور همه طرف‌ها و به ریاست سلیم الجبوری برزگار خواهد شد. البیاتی حضور  العبادی در نشست امروز را نه تایید کرد نه  تکذیب، ولی گفت العبادی اسامی نامزدهای جدید را به پارلمان خواهد داد و در صورت لزوم در نشست حاضر خواهد شد.حبیب الطرفی یکی دیگر از نمایندگان پارلمان عراق پیش بینی کرد که نشست امروز، نشست فراگیر با حضور همه نمایندگان از جمله اعتصاب‌کنندگان برای بیان دیدگاه‌هایشان و نیز معرفی کابینه جدید باشد.

الطرفی افزود امید می‌رود نشست پارلمان نشست فراگیری با حضور همه طرف‌ها از جمله اعتصاب‌کنندگان و به ریاست سلیم الجبوری باشد. وی از همه نمایندگان خواست در این مرحله حساس و خطرناک به دور از تحمیل اراده‌ها و با تمایل جدی برای اصلاحات در نشست پارلمان حاضر شوند.بر اساس این گزارش،‌ یک کارشناس حقوقی می‌گوید نکته قابل توجه این است که هر دو گروه چه گروه طرفدار سلیم الجبوری و چه نمایندگان اعتصاب کننده هیچ کدام قادر به برگزاری نشست مستقل و جداگانه نیستند، زیرا تیم سلیم الجبوری رئیس پارلمان نمی‌تواند برای برگزاری نشست حد نصاب لازم یعنی 165 نماینده را جمع کند و تیم عدنان الجنابی(اعتصاب کنندگان) هم نمی‌تواند حد نصاب قانونی یعنی 165 نماینده را برای جلسه مستقل به دست آورد.

پیشنهادی که این کارشناس عراقی می‌دهد این است که با توجه به شرایط حساس و خطرناک و اوضاع امنیتی پیچیده، پیشنهاد می‌شود که پارلمان نشست مشترکی با حضور هر دو گروه به ریاست مسن‌ترین نماینده برگزار کند و موضوع نشست هم دو بند باشد،‌اولین بند رای‌گیری درباره لغو تصمیم برکناری سلیم الجبوری و معاونانش(تصمیمی که از سوی اعتصاب کنندگان گرفته شد) باشد، در صورتی که اکثریت نمایندگان با این مسئله موافقت کردند، الجبوری ریاست جلسه را برعهده خواهد گرفت.

 تسنیم نوشت: ولی اگر اکثریت برای بازگشت مجدد الجبوری به کرسی ریاست محقق نشد، هیئت رئیسه جدید پارلمان انتخاب خواهند شد و در حالت دوم چه رای اعتماد مجدد به الجبوری داده شود یا نشود، موضوع دوم جلسه رای‌‌گیری درباره وزیران تکنوکرات خواهد بود که پس از آن دوره تعطیلی پارلمان اعلام خواهد شد تا شاید این تعطیلی سببی برای یافتن راه‌حل‌های جدید از جمله استعفای الجبوری و معاونانش به سبب مخالفت بیش از 100 نماینده با آنها باشد.در گیرودار تحولات پارلمانی عراق، المیادین از ورود مقتدی صدر رهبر جریان صدر به بغداد خبر داد که قرار است امروز طرفدارانش در پاسخ به  درخواست وی تظاهرات برگزار کنند.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :