موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خاورمیانه

a/68816 :کد

0

مخالفان واگذاری جزایر به عربستان در مصر بازداشت شدند

  ﺳﻪشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۴:۱۷
تعداد بازدید : ۱۷۴   
 تحلیل ایران -مخالفان واگذاری جزایر به عربستان در مصر بازداشت شدند

نیروهای امنیتی مصر صدها تن از مخالفان واگذاری جزیره های تیران و صنافیر به عربستان سعودی را در سراسر کشور بازداشت کردند.

نیروهای امنیتی مصر صدها تن از مخالفان واگذاری جزیره های تیران و صنافیر به عربستان سعودی را در سراسر کشور بازداشت کردند.


 به گزارش روزنامه «العربی الجدید» به نقل از کمیسون حقوق بشر و آزادی مصر در این تظاهرات که روز گذشته ( 6 اردیبهشت ) برگزار شد، 233 نفر از جمله 19 خبرنگار و 40 زن بازداشت شدند.

 به گزارش کمیسیون حقوق بشر مصر، نیروهای امنیتی همچنین احمد عبدالله، رئیس شورای امنای این کمیسیون را بنابر آن‌چه تلاش برای براندازی نظام و تغییر قانون اساسی مصر و تحریک مردم خوانده شد، دستگیر کردند.


به گزارش تحلیل ایران ، تعداد افراد بازداشت شده در قاهره، پایتخت مصر بیش از سایر شهرها بوده است. نیروهای امنیتی مصر 80 نفر را در قاهره بازداشت کردند.

 

به گزارش این کمیسیون حقوق بشری، نیروهای امنیتی مصر همچنین تدابیر امنیتی خود را تشدید کرده و از تردد شهروندان در بسیاری از خیابان‌ها ممانعت به عمل آوردند.

بنابر این گزارش نیروهای امنیتی در استان الجیزه نیز با تظاهرات کنندگان درگیر و برای سرکوب آن‌ها به شلیک گلوله گاز اشک آور متوسل شدند.


در پی توافقی میان قاهره و ریاض، مصر جزایر راهبردی تیران و صنافیر در دریای سرخ را به عربستان بخشید.

این جزایر با توجه به مرز بین المللی که در سال 1906 میان بریتانیا و امپراتوری عثمانی تعیین شد اساسا متعلق به مصر هستند اما عربستان سعودی ادعای ارضی آنها را دارد.


جزیره 80 کیلومتر مربعی تیران در ورودی تنگه تیران واقع شده که دریای سرخ را از خلیج عقبه جدا می‌کند. جزیره صنافیر نیز در شرق جزیره تیران واقع شده است. اهمیت راهبردی این جزایر از آن جهت است که تنگه تیران تنها دسترسی رژیم اسرائیل از خلیج عقبه به دریای سرخ است و نقش مهمی در تبادلات تجاری این رژیم ایفا می‌کند.


مخالفان توافق اخیر مصر و عربستان در بیانیه‌ای «رژیم غیرقانونی مصر را به نقض حقوق تاریخی و کوتاهی در حفظ ثروت‌های ملی کشور» متهم کرده و این توافق را رد کرده‌اند.

 منبع : پرس تی وی فارسی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :