موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/68941 :کد

0

تکاپوی سناتور جمهوریخواه برای جلوگیری خرید آب سنگین از ایران

  چهارشنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۰:۴۲
تعداد بازدید : ۲۲۱   
 تحلیل ایران -تکاپوی سناتور جمهوریخواه برای جلوگیری خرید آب سنگین از ایران

یک سناتور جمهوریخواه در تلاش است تا از خرید مواد هسته ای ایران از سوی دولت اوباما جلوگیری کند.

یک سناتور جمهوریخواه در تلاش است تا از خرید مواد هسته ای ایران از سوی دولت اوباما جلوگیری کند.

 

به گزارش تحلیل ایران سناتور تام کاتن این هفته اصلاحیه ای را به لایحه انرژی و تخصیص منابع آب افزوده است که مانع دولت آمریکا برای استفاده از وجوه فدرال به منظور خرید آب سنگین از ایران، که در راکتورهای هسته ای مورد استفاده قرار می گیرد، شود.


کاتن در بیانیه ای اعلام کرد: به نظر می رسد که رئیس جمهور کاملا تلاش می‌کند تا از توافق هسته ای محافظت کند. ما نباید  با خرید های مکرر مواد هسته ای ایران، بیش از این به فعالیت این کشور در زمینه غنی سازی کمک مالی ارائه دهیم.


این پیشنهاد کاتن هنوز در جدول زمانی برای رای گیری قرار نگرفته و معلوم نیست که آیا قبل از رسیدگی قانونگذاران به لایحه تخصیص بودجه، به صحن سنا خواهد رسید یا خیر.


با این حال، این اقدام تاکیدی بر عصبانیت طولانی مدت از نحوه عملکرد مقامات دولت در زمینه توافق هسته ای اوباما با ایران به شمار می آید.


روز جمعه، وزارت انرژی آمریکا اعلام کرد که حدود 8.6 میلیون دلار صرف خرید 32 تن آب سنگین از ایران خواهد کرد که این اقدام به منزله ارسال علایمی برای احساس اطمینان دادن به کشورهای دیگر در زمینه پیروی از این الگوی رفتاری تلقی می شود.


این وزارتخانه اعلام کرده که آب سنگین مورد نظر - که می تواند علاوه بر مایه خنک کننده برای برخی از فعالیت های هسته ای کاربردهای دیگر هم داشته باشد - پس از خرید از ایران، به سازمان های تحقیقاتی و غیره در آمریکا فروخته خواهد شد.


مقامات دولت اوباما گفته اند که خرید مواد هسته ای از ایران امری دائمی نخواهد بود. جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: من می دانم که قصدی برای انجام دوباره این کار و تکرار آن وجود ندارد.


منبع :خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :