موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رصد سیاسی

a/68943 :کد

0

صلیب سرخ جهانی:تلفات غیرنظامی افغانستان به اوج خود رسیده است

  چهارشنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۱:۰۹
تعداد بازدید : ۱۷۷   
 تحلیل ایران -صلیب سرخ جهانی:تلفات غیرنظامی افغانستان به اوج خود رسیده است

رییس كمیته صلیب سرخ جهانی با بیان این كه ۱۱ هزار غیرنظامی در اثر درگیری های سال ۲۰۱۵ افغانستان جان خود را از دست داده اند یاد آور شد كه بحران انسانی و شمار تلفات غیرنظامی در این كشور به اوج خود رسیده

رییس كمیته صلیب سرخ جهانی با بیان این كه 11 هزار غیرنظامی در اثر درگیری های سال 2015 افغانستان جان خود را از دست داده اند یاد آور شد كه بحران انسانی و شمار تلفات غیرنظامی در این كشور به اوج خود رسیده است.

 

 

به گزارش تحلیل ایران ژان نیكولاس مارتی سرپرست كمیته صلیب سرخ جهانی با اشاره به افزایش هشدار دهنده تلفات غیرنظامی افغانستان از زمان كاهش نیروهای ناتو دراین كشور گفت كه تنها در سال 2015 میلادی 11 هزار نفر از شهروندان غیر نظامی این كشور ازجمله هزاران زن وكودك جان خود را ازدست داده اند.


وی یكی از دلایل افزایش این درگیری ها را كاهش نیروهای ناتو ذكر كرد و با اشاره به این كه شمار این گونه تلفات در سال 2015 دست كم 30 درصد نسبت به سال پیش از آن افزایش پیدا كرده بود پیش بینی كرد كه با آغاز فصل تابستان كه درافغانستان به 'فصل نبرد' موسوم شده درصد تلفات غیرنظامی نسبت به سال 2015 نیز افزون تر خواهد شد.


در حالی كه هم اكنون نزدیك به 10 هزار نفر از نیروهای مشترك ناتو درخاك افغانستان مستقر هستند رهبران ناتو بصراحت گفته اند در نظر دارند تا زمان برقراری ثبات كامل خاك این كشور را ترك نكنند.


رهبران طالبان نیز در پاسخ به دعوت صلیب سرخ جهانی مبنی بر آغاز مذاكرات صلح در این كشور گفته اند تا زمانی كه نیروهای غربی خاك این كشور را ترك نكرده اند حاضر به نشستن بر سر میز مذاكره نخواهند شد.


رییس صلیب سرخ جهانی با تاكید بر این كه ازدخالت نظامی در افغانستان حمایت نمی كند خروج تدریجی نیروهای ناتو از افغانستان را نیز اقدامی نادرست خواند و گفت كه به نظر او این نیروها تا زمانی كه تصمیم به ترك كامل و یكپارچه ازاین كشور را نگرفته اند بایستی همچنان در خاك افغانستان باقی بمانند.


وی تصریح كرد كه گرچه رهبران ناتو در پایان سال 2014 با این ادعا كه مدارس افغانستان بازگشایی شده و زنان افغان به آن ها بازگردانده شده اعلام كرده بودند ماموریت این نیروها در افغانستان به پایان رسیده با گذشته یك سال و نیم از آن زمان كوچكترین تغییری دراین كشور دیده نمی شود.


منبع :خبرگزاری ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :