موضوعات ‌مرتبط: ورزشی ورزشی

a/68977 :کد

0

وضعیت بزرگترین پروژه ورزشی پس از انقلاب

  چهارشنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۶:۱۵
تعداد بازدید : ۳۴۹   
 تحلیل ایران -وضعیت بزرگترین پروژه ورزشی پس از انقلاب

نقش وزارت ورزش و جوانان در مقطع کنونی بسیار حساس شده، زیرا انتظار اهالی ورزش این است که با تزریق بودجه مناسب یک‌بار برای همیشه پرونده نقش جهان بسته شود.

 

 

 

 

نقش وزارت ورزش و جوانان در مقطع کنونی بسیار حساس شده، زیرا انتظار اهالی ورزش این است که با تزریق بودجه مناسب یک‌بار برای همیشه پرونده نقش جهان بسته شود.

 
 
 
 
 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرنگار تسنیم، نگرانی‌ها در خصوص بهره‌برداری از فاز دوم ورزشگاه نقش جهان مجددا بالا گرفته است. در روزهایی که مسئولان وزارت ورزش از افتتاح این ورزشگاه پیش از آغاز رقابت‌های لیگ فصل آینده خبر می‌دادند، ناگهان مصطفی مدبر، مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری در مصاحبه‌ای از کمبود اعتبارات مالی واحتمال اینکه با تداوم این شرایط نقش جهان در زمان مشخص شده به بهره‌برداری نرسد، پرده برداشت.

 

مدبر در بخشی از صحبت‌های خود اظهار داشت: متاسفانه مشکلات مالی موجود در ورزش که نشات گرفته از شرایط اقتصادی حاکم بر کشور است، شرایط دشواری را برای پروژه نقش جهان رقم زده است. همین مشکلات و پرداخت نشدن «مطالبات به‌حق» تعدادی از پیمانکاران نقش جهان، موجب شد که برخی از آنها پیش از عید دست از کار بکشند تا این پروژه در یک ماه اخیر با زمان‌بندی از قبل پیش‌بینی شده جلو نرود.

 

وی همچنین ادامه داد: اگر منابع مالی چه از جانب دستگاه ذیربط و چه از سوی شرکت فولاد مبارکه به پروژه تزریق شود، جای نگرانی نیست و می‌توان نقش جهان را تا پیش از رقابت‌های فصل آینده آماده کرد؛ خصوصاً که تکمیل سازه این ورزشگاه مراحل پایانی خود را پشت سر می‌گذارد و زمین چمن ورزشگاه آماده بهره‌برداری است. پروژه نقش جهان به اندازه‌ای برای مسئولان ورزش مهم است که از چندی پیش با درخواست خود ما دوربین‌های مدار بسته در این ورزشگاه بزرگ نصب شد تا با مشاهده تصاویر از تهران، لحظه به لحظه در جریان پیشرفت کار در ورزشگاه نقش جهان قرار بگیریم.

 

تزریق ماهیانه دو میلیارد تومان از طرف فولاد مبارکه

پس از مطرح شدن این صحبت‌ها بود که مدیران شرکت توسعه به اصفهان سفر کردند تا در جلسه‌ای با مسئولان شرکت فولاد مبارکه اصفهان به عنوان حامی مالی ورزشگاه نقش جهان، شرکت کنند. محمد عباسی، معاون فنی و عمرانی شرکت توسعه در گفت و گویی با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم در خصوص نتایج حاصل شده از این جلسه اظهار داشت: در این جلسه مدیران شرکت فولاد مبارکه اعلام کردند با وجود تمام مشکلات مالی خود، به حمایت‌های‌شان از پروژه نقش جهان ادامه خواهند داد. در همین جلسه همچنین مقرر شد که فولاد مبارکه هر ماه دو میلیارد تومان به پروژه تزریق کند.

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا تزریق دو میلیارد تومان در هر ماه، کفاف هزینه‌های پروژه بزرگی همچون نقش جهان را می‌دهد؟ گفت: مسلماً خیر، فولاد مبارکه همکاری بسیار خوبی با ما داشته ولی در کنار آن، شرکت توسعه نیز بودجه مناسبی را به پروژه تزریق کرد. سال گذشته با حمایت‌های وزارت ورزش و جوانان و شخص محمود گودرزی در مجموع نزدیک به 18 میلیارد تومان در ورزشگاه نقش جهان هزینه شد و امسال نیز در بودجه دستگاه ورزش رقم 15 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. باید یادآور شوم که در سال 94 بخش عمده‌ای از کارها در نقش جهان انجام شد. برای نمونه می‌توان عنوان کرد سازه ورزشگاه مراحل پایانی خود را طی می کند، کار زمین چمن، رختکن‌ها، امکانات طبقه اول و بخش‌های اداری تقریبا به پایان رسیده، تجهیزات نور ورزشگاه هم خریداری شده و آماده نصب است. حتی قسمتی از چادرها یا همان سایه‌بان‌ها خریداری و در انبار موجود است تا در زمان مناسب روی سکوهای طبقه دوم نصب شود.

 

عباسی ادامه داد: ما مشکلات اقتصادی موجود در کشور و معذورات وزرات ورزش در بخش مالی را درک می‌کنیم اما اعتقاد داریم با تزریق رقمی در حدود 15 میلیارد تومان می‌توان نقش جهان را به پایان رساند. بازسازی ورزشگاه نقش جهان کار بزرگی بود. نیاز است تمام دستگاه‌ها به کمک وزارت ورزش بیایند تا این ورزشگاه پیش از آغاز مسابقات فصل آینده به بهره‌برداری برسد. تاکید می‌کنم ساخت ورزشگاه نقش جهان مراحل پایانی خود را طی می‌کند و حیف است با تزریق نشدن منابع مالی، دوباره به چند مرحله عقب تر بازگردیم تا مصداق همان مثل معروف شود که «روز از نو و روزی از نو».

 

هر چند معاون فنی و عمرانی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی در صحبت‌های خود تاکید کرد که چشم انتظار کمک وزارت ورزش و دستگاه‌های دیگر است، ولی با این حال انتقادی که به وی و همکارانش وارد بوده، این است که چرا پیش از آغاز پروژه به دنبال تامین منابع مالی نبودند تا نقش جهان این چنین در پیچ آخر احداث، گرفتار مشکلات مالی نشود؟!

 

سلطان‌حسینی: نقش‌ جهان از زمان‌بندی عقب نیست

محمد سلطان‌حسینی یکی دیگران از مدیرانی است که از نزدیک بر ساخت و ساز ورزشگاه نقش جهان نظارت دارد. هفته گذشته با مدیرکل ورزش و جوانان استان اصفهان تماس گرفتیم تا آخرین وضعیت ورزشگاه نقش جهان را از زبان وی جویا شویم اما مدیرکل ورزش و جوانان اصفهان در گفت‌وگویی کوتاه عنوان داشت که بهتر است اطلاعات مربوط به پروژه نقش جهان را از مدیران شرکت توسعه دریافت کنیم.

 

با وجود این اظهارات سلطان‌حسینی، وی روی خط رادیو جوان توضیحات کاملی را در خصوص ورزشگاه نقش جهان ارائه کرد. مدیرکل ورزش و جوانان استان اصفهان در این مصاحبه عنوان کرد: پس از تعطیلی موقت پروژه، تقریبا از اواخر سال 93 کار بازسازی ورزشگاه نقش جهان مجددا آغاز شد و هر روز بین 350 تا 400 نفر در پروژه مشغول به کار شدند. در همان ابتدا توافق شد که این پروژه بزرگ 7 میلیارد تومان بودجه مصوب دولتی داشته باشد و سایر هزینه‌ها را شرکت فولاد مبارکه اصفهان پرداخت کند تا ان‌شاالله نقش جهان پس از سال‌ها به بهره‌برداری برسد.

 

وی افزود: در مرحله اول قرار بود فولاد مبارکه 12 میلیارد تومان پرداخت کند که این مبلغ سال گذشته پرداخت شد. به غیر از آن مبلغ، فولاد مبارکه بیش از 4 میلیارد تومان دیگر پرداخت کرد، تا جایی که می توان عنوان کرد که این شرکت در نقش جهان نزدیک به 17 میلیارد تومان هزینه کرده است. از سوی دیگر منابع دولتی نیز 3.5 میلیارد تومان پرداخت کردند و قرار است با دستور وزیر 3.5 میلیارد تومان دیگر به پروژه تزریق شود.

 

مدیر کل ورزش و جوانان استان اصفهان ادامه داد: حجم کار در ورزشگاه نقش جهان بسیار بالا است و این منابع مالی کفاف اتمام پروژه را نمی‌دهد. به همین علت قرار شده که فولاد مبارکه هر ماه دو میلیارد تومان دیگر به پروژه تزریق کند. دو میلیارد تومان فروردین ماه پرداخت شد و ان‌شاالله این رویه تا زمان بهره‌برداری از ورزشگاه ادامه خواهد داشت.

 

سلطان‌حسینی در بخش پایانی صحبت‌های خود تصریح کرد: طبق زمان‌بندی پیش می‌رویم و حتی در بخش‌هایی جلوتر هم هستیم.در بخش منابع مالی هم عقب نیستیم. به هر حال برخی اتفاقات در همه جای دنیا رخ می‌دهد. قراردادها بسته شده و من امیدوارم قول‌ها درست از آب دربیاید و مردم خوشحال شوند.

 

موضع وزارت ورزش چیست؟!

از صحبت‌های مدیر کل ورزش و جوانان استان اصفهان و معاون فنی و مهندسی شرکت توسعه مشخص است که بزرگترین مشکل نقش جهان کمبود منابع مالی است. مسلماً در این شرایط مناف هاشمی، معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان، مسئولی است که می‌تواند مواضع وزارت ورزش را در این خصوص تشریح کند اما تلاش‌های خبرنگار تسنیم برای گفت‌وگو با وی بی‌نتیجه ماند.

 

در این شرایط فعلاً هاشمی ترجیح داده گفت‌وگویی انجام ندهد اما با این حال تردیدی نیست که در مقطع فعلی نقش وزارت ورزش و جوانان بسیار حساس شده، زیرا انتظار اهالی ورزش این است که با تزریق بودجه مناسب یک‌بار برای همیشه پرونده نقش جهان (بزرگترین پروژه ورزشی پس از انقلاب اسلامی) بسته و به آرزوی چندین ساله ورزش دوستان اصفهانی جامه عمل پوشاند. آیا چنین بودجه ای به نقش جهان تزریق می‌شود؟! برای رسیدن به پاسخ این پرسش باید منتظر روزهای آینده بود.

 

باید در آخر به مصاحبه چند روز قبل محمود گودرزی، وزیر ورزش و جوانان در حاشیه افتتاح ورزشگاه 15 هزار نفری ولایت در سمنان نیز اشاره کرد. وی در خصوص آخرین وضعیت ورزشگاه نقش جهان اصفهان گفت: شرکت فولاد مبارکه سپاهان کمک‌های خوبی به تکمیل این ورزشگاه کرده و باید مورد قدردانی قرار بگیرد. این شرکت در پایان سال 94 با مشکلات مالی روبه‌رو بود و این مشکلات اقتصادی در تکمیل پروژه وقفه یک ماهه ایجاد کرد، اما مسئولان شرکت قول داده‌اند که کمک‌های مالی را در سال 95 داشته باشند. همچنین اعتباراتی که سازمان مدیریت برای شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی پیش‌بینی کرده، قرار است صورت بگیرد تا ورزشگاه نقش جهان در موعد مقرر افتتاح شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :