موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی انتظامی

a/69071 :کد

0

بررسی جرائم مشهود مانند کشف حجاب

  چهارشنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۱:۴۲
تعداد بازدید : ۲۰۴   
 تحلیل ایران -بررسی جرائم مشهود مانند کشف حجاب

در نشست بررسی آسیب‌های اجتماعی در دادستانی تهران موضوعات جرائم مشهود مانند کشف حجاب مورد بررسی قرار گرفت.

 

 

 

در نشست بررسی آسیب‌های اجتماعی در دادستانی تهران موضوعات جرائم مشهود مانند کشف حجاب مورد بررسی قرار گرفت.
به گزارش تحلیل ایران؛ آسیب­‌های اجتماعی عنوان موضوع جلسه­‌ای است که پیرو جلسه­‌ی مورخ 24 فروردین سال جاری، روز سه شنبه هفتم اردیبهشت ماه به ریاست عباس جعفری دولت­‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران و با حضور مسئولان مرتبط با موضوع در نیروی انتظامی، شهرداری و دیگر سازمان­‌های مربوطه برگزار شد.
 
در ابتدای این جلسه، جعفری دولت­‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران دستور کار جلسه را جرایم مرتبط با امنیت اخلاقی اعلام کرد و با توجه به گزارش پلیس از افزایش روند آن اظهار نگرانی کرد.  
 
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: وی با اشاره به آمار جرایم مربوط به اعتیاد، مفاسد اخلاقی مزاحمت‌های خیابانی، کشف حجاب و مانند آن، به ضرورت همکاری مسئولان تمام دستگاه­‌ها در اجرای این­‌گونه طرح­‌ها تاکید کرد.
 
* استفاده از ظرفیت همه‌ دستگاه‌ها در مقابله با آسیب‌های اجتماعی
 
دادستان تهران از پلیس خواست که برای اجـرای مناسب طرح­‌ها، از ظرفیت همه­‌ دستگاه‌­ها از جمله صدا و سیما استفاده کند و اظهار داشت: پلیس مکلف است در جرایم مشهود به وظایف ذاتی خود عمل ‌نماید.   
 
جعفری دولت‌آبادی در خصوص اقدامات پلیس و دادستانی تهران در مقابله با جرم سرقت بیان کرد: سال گذشته با همکاری دادسرا و پلیس اقدامات بازدارنده و پیش‌گیرانه‌ی مناسبی در این زمینه انجام شد.
 
 وی خواستار اجرای این طرح در سایر شهرستان­‌های استان شد.
 
جعفری دولت­‌آبادی در خصوص مجوز دادستانی پیرامون توقیف خودروهایی که راننده مست است ، گفت:کشف حجاب توسط بانوان صورت گیرد و یا حرکات غیرمتعارف، انجام می‌گیرد پلیس وظیفه دارد طبق دستور صادره اقدام کند.
 
در ادامه جلسه، سردار ساجدی‌­نیا فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ، ضمن انتقاد از اظهار نظرهای اخیر برخی مسئولان و هجمه‌­ی رسانه­‌ای در مورد اجرای طرح امنیت اخلاقی بیان کرد: بدحجابی و کشف حجاب جرم مشهود است و ارتباطی به حریم خصوصی افراد ندارد.
 
در ادامه­‌ جلسه سردار زاهدیان رئیس پلیس اخلاقی ناجا به ارائه­‌ی آمار مقایسه­‌ای از کشفیات و دستگیری­‌های پلیس در زمینه­‌ی جرایم مربوط به حوزه اجتماعی طی سال­‌های 1393 و 1394 پرداخت.
 
در این جلسه هم­‌چنین امیرآبادی فراهانی سرپرست دادسـرای ارشاد، آمار پرونده­‌های مفتوحه در این دادسرا  طی سال 1394 را گزارش و از صدور 86 کیفرخواست با موضوع تشکیل خانه­‌های فساد و 106 کیفرخواست در مورد مشروبات الکلی خبر داد.
 
خانم خزعلی از حاضران در این جلسه، ضمن تشکر از اقدامات نیروی انتظامی و قوه قضاییه در برخورد با مظاهر فساد، از مسئولانی که به‌رغم امضاء و ابلاغ قوانین مربوط به این حوزه، در اجرای آن حمایت به ­عمل نمی­‌آورند و اقدامات پلیس و قوه قضاییه در این راستا را به چالش می­‌کشند، خطاب به مسئولان مربوطه گفت: در هیچ جای دنیا سیاست­‌های نظام و قانون اساسی این­‌گونه توسط برخی مسئولان زیر سوال نمی‌روند.
 
بابایی سرپرست دادسرای جرایم اینترنتی آسیب شناسی در این حوزه­‌ها را ضروری خواند و این امر را نافی وظایف پلیس و دادسرا در برخورد با مظاهر فساد ندانست.
 
در پایان این جلسه، جعفری دولت‌­آبادی در مورد جمع‌آوری معتادان متجاهر زن و معرفی به مراکز تعیین شده، تاکید کرد.
 
وی در چگونگی مقابله با جرایم، ضمن تاکید بر ضرورت انجام اقدامات فرهنگی در کنار اقدامات مقابله‌­ای، در توضیح اظهار داشت: کار «فرهنگی» و «سرهنگی» هر یک به تنهایی جواب نمی­‌دهد، بلکه در مقابله با آسیب­‌های اجتماعی، این دو باید با هم به کار گرفته شود و اقدامات پیشگیرانه هم در اولویت باشد.
 
جعفری دولت آبادی در انتقاد از کم­‌کاری برخی مسئولان در این حوزه گفت: وقتی موضوع تقسیم کار می­‌شود برخی دستگاه غایبند، اما حین تقسیم بودجه همگی سهم می‌خواهند.  
 
وی نگاه عمیق به آسیب­‌ها را از برنامه‌­های بلندمدت برای مقابله با این پدیده خواند، که نافی وظایف دستگاه­‌های دولتی نیست و در انتقاد از مسئولان دولتی که در حوزه­‌ی اجرایی آنان حجاب و عفاف رعایت نمی‌شود، بر وظیفه­‌ی مدیران از بابت تذکر به چنین کارکنانی تاکید کرد و افزود: این کارها کمی غیرت مسئولانه می­‌طلبد و نیاز به بودجه ندارد.
 
 دادستان تهران پیشنهاد کرد باید از ظرفیت برنامه ششم در مبارزه با آسیب‌های اجتماعی استفاده بیشتری به عمل آید.
 
جعفری دولت آبادی از مسئولان حاضر در جلسه خواست برنامه‌های خود برای مبارزه با آسیب‌ها را به دادستانی تهران ارسال کنند.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :