موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/69180 :کد

0

از سفر طالبان به اسلام‌آباد بی‌خبریم

  چهارشنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۹:۱۵
تعداد بازدید : ۲۱۵   
 تحلیل ایران -از سفر طالبان به اسلام‌آباد بی‌خبریم

در پی انتشار اخباری مبنی بر سفر هیئت طالبان به کراچی پاکستان، شورای عالی صلح افغانستان ضمن اعلام بی‌خبری از این سفر معتقد است که پاکستان به دنبال فرار از انزواست.

در پی انتشار اخباری مبنی بر سفر هیئت طالبان به کراچی پاکستان، شورای عالی صلح افغانستان ضمن اعلام بی‌خبری از این سفر معتقد است که پاکستان به دنبال فرار از انزواست.

 

به گزارش تحلیل ایران، شورای عالی صلح افغانستان ضمن ابراز بی‌خبری از تماس هیأت دفتر سیاسی طالبان در قطر با مقامات پاکستانی می‌گوید که به دنبال انفجار اخیر در کابل و موضعگیری سخت حکومت افغانستان، پاکستان در تلاش است که از رهگذر دیپلماسی در قضیۀ افغانستان منزوی نشود.

 

«مولوی عبدالخبیر» معاون شورای عالی صلح افغانستان در همین زمینه می‌گوید: سفر هیأت طالبان از قطر به پاکستان، به این شورا هیچ ربطی ندارد.

 

برخی منابع خبری از جمله بی‌بی‌سی می‌گویند گروه طالبان اعلام کرده است رهبری این گروه به هیأت مذکور دستور داده است تا در مورد وضعیت مهاجران افغان، مشکلات مرزی و رهایی زندانیان طالب از زندانهای پاکستان به ویژه رهایی «ملا برادر» با مقام‌های پاکستانی مذاکره کند.

 

هرچند تعدادی از رسانه‌های پاکستانی گزارش دادند که هدف سفر اعضای طالبان به اسلام آباد بررسی فضای مذاکرات صلح با حکومت افغانستان است، پیام طالبان به مذاکرات آن گروه با حکومت افغانستان هیچ اشاره‌ای نکرده است.

 

ریاست‌جمهوری افغانستان نیز از اعزام هیأت عالی رتبه دفتر سیاسی طالبان در قطر به

اسلام‌آباد، اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

 

خبر سفر هئیت طالبان از قطر به پاکستان در حالی منتشر شده است که محمد اشرف‌غنی، رئیس‌جمهور افغانستان روز گذشته در یک جلسه مشترک شورای ملی آن کشور گفت توقع ندارد که پاکستان، طالبان را پای میز مذاکره حاضر کند.

 

عبدالله عبدالله رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستن نیز این موضع گیری غنی را تأیید کرده است.

 

منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :