موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/69187 :کد

0

بان کی مون آزمایش سلاح هسته‌ای را دیوانگی توصیف کرد

  چهارشنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۹:۴۸
تعداد بازدید : ۱۵۴   
 تحلیل ایران -بان کی مون آزمایش سلاح هسته‌ای را دیوانگی توصیف کرد

دبیرکل سازمان ملل متحد از کشورهای دارنده سلاح‌های هسته‌ای خواست که از آزمایشات هسته‌ای دست بردارند و وارد مذاکرات خلع سلاح شوند.

دبیرکل سازمان ملل متحد از کشورهای دارنده سلاح‌های هسته‌ای خواست که از آزمایشات هسته‌ای دست بردارند و وارد مذاکرات خلع سلاح شوند.

 

به گزارش تحلیل ایران، «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل متحد از کشورهای دارنده سلاح های هسته ای خواست که از آزمایشات هسته ای دست بردارند و وارد مذاکرات خلع سلاح شوند.

 

وی امروز به مناسبت بیستمین سالگرد پیمان منع جامع آزمایشات هسته ای در مراسمی که در سازمان ملل در وین برگزار شد، گفت: آزمایش سلاح های هسته ای بر سلامت مردم و محیط زیست آسیب می رساند و مواد رادیو اکتیو حاصله از این آزمایش ها، بر روی محیط زندگی نسل های آینده اثر می‌گذارد. اکنون وقت آن رسیده است که به این دیوانگی پایان دهیم.

 

بان کی مون افزود: من از کشورهایی که عضو این پیمان نیستند، تقاضا می کنم هرچه سریعتر آن را تصویب کنند و ما را بسوی دنیای عاری از سلاح های هسته ای رهنمون سازند.

 

وی گفت: من از همه جوانان می خواهم که روی سیاستمداران خود فشار اورند و صدای خود را به گوش سیاستمداران برسانند.

 

بان کی مون گفت: پس از گذشت 20 سال اکنون زمان ان رسیده است که رهبران دنیا به‌ویژه اعضای دایم شورای امنیت سازمان ملل در این زمینه عمل کنند؛ آنها مسئولیت بسیار مهمی دارند؛ اما ما اغلب در سازمان ملل شاهد اختلافات بین این اعضا هستیم.

 

دبیرکل سازمان ملل در بخش دیگر از سخنانش به مساله سوریه اشاره کرده و گفت؛ امروزه در جهان بحران های بسیار زیادی وجود دارد ازجمله موج اوارگان که حاصل ادامه بحران در سوریه است. اولویت بندی در میان همه این بحران ها کار ساده ای نیست؛ اما آنچه که من می خواهم وحدت جهانی براساس قوانین بین المللی است.

 

وی همچنین در باره ازمایشات اتمی کره شمالی گفت که این ازمایشات هسته ای تاسف بار و محکوم است.

 

کره شمالی این آزمایشات را با وجود قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل انجام داده و آن را نقض کرده است.

 

پیمان منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای در20 شهریور 1375 (10 سپتامبر سال 1996) به عنوان یک معاهده چندجانبه به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید و از اواخر سپتامبر همان سال برای امضا در دسترس قرار گرفت. این پیمان کشورهای عضو را از هرگونه انفجار هسته‌ای در هر مکانی تحت قلمرو یا کنترل دولت عضو منع می‌کند.

 

منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :