موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/69290 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در نهم اردیبهشت

  پنجشنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۹:۱۰
تعداد بازدید : ۱۶۹   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در نهم اردیبهشت

امروز پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، بیستم رجب ۱۴۳۷ هجری قمری، بیست و هشتم آوریل ۲۰۱۶ میلادی است. ۱۷ سال پیش در چنین روزی، نخستین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا با پیام آیت الله خامنه ای مق

 

امروز پنجشنبه نهم اردیبهشت 1395 هجری خورشیدی، بیستم رجب 1437 هجری قمری، بیست و هشتم آوریل 2016 میلادی است. 17 سال پیش در چنین روزی، نخستین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا با پیام آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری آغاز به كار كرد.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

9 اردیبهشت 1378
شوراهای اسلامی شهر و روستا در سالروز صدور فرمان امام خمینی مبنی بر تدوین آیین‏نامه شوراها، با پیام آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری آغاز به كار كرد. انتخابات این نهاد انقلابی در هفتم اسفند 1377 هجری خورشیدی، برگزار شده بود.

9 اردیبهشت 1378
ذبیح اللَّه صفا محقق، مترجم، ادیب، شاعر معاصر و صاحب آثاری همچون تاریخ ادبیات ایران، حماسه سرایی در ایران، گنج سخن و مذاهب تشیع در ایران در 88 سالگی دارفانی را وداع گفت.

9 اردیبهشت 1364
مطبوعات از آزادسازی یك جانبه 48 اسیر معلول عراقی به وسیله جمهوری اسلامی ایران در یك اقدام انسان دوستانه خبر دادند.

9 اردیبهشت 1357
امام خمینی در پیامی به مناسبت نزدیكی چهلمین روز شهدای یزد، مردم را به ادامه مبارزه علیه رژیم پهلوی تا برچیده شدن این رژیم و برپا كردن حكومت عدالت گستر دعوت كرد.

9 اردیبهشت 1354
صدام حسین رئیس جمهوری عراق، پس از بستن پیمان الجزیره به همراه گروهی از مقام های این كشور وارد تهران شد.

9 اردیبهشت 1353
ارتشبد جورج براون رئیس ستاد نیروی هوایی آمریكا به دعوت فرمانده نیروی هوایی ایران وارد تهران شد. وی در این سفر با محمدرضا پهلوی دیدار كرد.

9 اردیبهشت 1348
بیش از یك هزار تن دیگر از ایرانیان رانده شده از عراق وارد كشور شدند. با موج گسترده اخراج ایرانیان، امام خمینی دیدارهای خود را با فرستادگان دولت عراق قطع كرد.

9 اردیبهشت 1340
سازمان پیمان مركزی(سنتو ) با تشكیل یك فرماندهی مشترك نظامی موافقت كرد. وظیفه این فرماندهی كه از نمایندگان پنج كشور عضو تشكیل می شد، تامین و تحكیم امنیت نظامی كشورهای منطقه و همكاری در مسایل دفاعی بود. این كمیته وظیفه هماهنگی طرح های نظامی و برنامه های آموزشی و مانورهای مشترك را به عهده داشت.

9 اردیبهشت 1330
مجلس شورای ملی، دولت را موظف كرد تا قانون ملی شدن صنعت نفت ایران را اجرا كند.

9 اردیبهشت 1312
امتیاز شركت نفتی دارسی در ایران به مدت 60 سال دیگر تمدید شد و این موضوع در قراردادی میان رضاخان پهلوی و دولت انگلیس به ثبت رسید.

9 اردیبهشت 1308
وزارت معارف در یك دستور از مسئولان حكومت اصفهان خواست با پروفسور آرتور اپهام پوپ شرق شناس آمریكایی كه برای بازدید از مكان های قدیمی در حال سفر است، همكاری كنند.

9 اردیبهشت 1307
پیشنهاد استخدام آندره گدار باستان شناس و معمار فرانسوی به عنوان مدیركل آثار باستانی، كتابخانه و موزه اشیا عتیقه به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

9 اردیبهشت 1303
غلامرضاخان امیر پنجه به جای امیر لشكر محمود انصاری به عنوان حاكم اصفهان برگزیده شد.

9 اردیبهشت 1302
بارندگی فراوان در قوچان سبب جاری شدن سیل در این شهر شد و خسارت های فراوانی را به وجود آورد.

9 اردیبهشت 1298
به دنبال درگذشت آیت الله سیدمحمد كاظم یزدی از مراجع تقلید در نجف اشرف، سه روز عزای عمومی در ایران اعلام شد و مردم در تمامی شهرها به عزاداری پرداختند.

9 اردیبهشت 1288
محمدعلی شاه با افزایش آشوب و بحران در سراسر كشور، مشیرالدوله صدراعظم را بركنار كرد و كامران میرزا نایب السلطنه را به عنوان صدراعظم و وزیر جنگ برگزید.

9 اردیبهشت 1288
نخستین گروه از نظامیان روسیه وارد تبریز شدند به دنبال مقاومت مردم و مجاهدان آذربایجان به رهبری ستارخان و باقرخان، نمایندگان دولت‏های روسیه و انگلیس، اعلام كردند برای حفظ جان شهروندان خود وارد شهر می شوند. این نیروها تا هنگام پیروزی انقلاب بلشویكی در روسیه یعنی هشت سال بعد در تبریز باقی ماندند.

9 اردیبهشت 1286
روزنامه حبل المتین به مدیریت سید حسن كاشانی در تهران انتشار یافت. این روزنامه سال ها پیش در كلكته به مدیریت مؤید الاسلام از مریدان سید جمال الدین اسدآبادی منتشر می شد.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 3 و4)

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :