موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/69341 :کد

0

محیط ‌زیست تهران، ۹ برابر بحرانی‌تر از میانگین جهانی

  پنجشنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۱:۳۱
تعداد بازدید : ۲۰۶   
 تحلیل ایران -محیط ‌زیست تهران، ۹ برابر بحرانی‌تر از میانگین جهانی

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: وضعیت محیط ‌زیست تهران، ۹ برابر بحرانی‌تر از میانگین جهانی بوده و در طول ۵۱ سال اخیر بیشتر از حد ظرفیت زمین از اکوسیستم آن بهره‌برداری کردیم.

 

 

 

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: وضعیت محیط ‌زیست تهران، 9 برابر بحرانی‌تر از میانگین جهانی بوده و در طول 51 سال اخیر بیشتر از حد ظرفیت زمین از اکوسیستم آن بهره‌برداری کردیم.
به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، مجید مخدوم عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در خصوص وضعیت محیط‌ زیست کشورمان اظهار داشت: محیط‌ زیست ما از بحران، بحرانی‌تر است و تهران 9 برابر، بحرانی‌تر از میانگین جهانی برآورده شده است.
 
وی ادامه داد: از 165 میلیون هکتار خاک تنها 2 میلیون هکتار خاک حوزه در کشورمان باقی مانده است.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان این که 99 درصد شهرها و 70 درصد روستاهای کشورمان آب لوله‌گذاری دارند، گفت: در سطح کشور تنها 40 درصد از فاضلاب‌ها تصفیه و 20 درصد از پسماندها بازیافت می‌شود و تمام مشکلات محیط‌زیستی کشور ما در تعدد مراکز تصمیم‌گیری برای این حوزه است.
 
مخدوم افزود: 58 سازمان، کار محیط زیست را انجام می‌دهند و ارگان محیط زیست کشورمان 57 رقیب دارد.
 
وی با بیان این‌که بودجه ساخت یک سد از سالانه بودجه محیط‌زیست بیشتر است، تصریح کرد: هم‌اکنون در مجلس لایحه خانمان‌برانداز اصلاح قانون حفظ اراضی کشاورزی و باغات در حال تصویب است.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به این‌که آگاهی محیط‌زیستی مردم باید ارتقاء یابد، گفت: اگر تمام دستگاه‌ها با ورود و حمایت مردم به اصول گنجانده شده در سیاست‌های کلی نظام در حوزه محیط‌زیست عمل کنند؛ وضعیت محیط‌ها بهبود می‌یابد.
 
مخدوم تاکید کرد: مردم باید بدانند و درک کنند که فراهم شدن پناه، غذا و کارآفرینی در سایه محیط‌ زیست سالم محقق می‌شود و اگر خللی در این حوزه انجام گیرد مطمئنا فراهم کردن 3 اصل مذکور لازم برای زندگی با اختلال مواجه خواهد شد.
 
وی با بیان این‌که زمین پهناور ما میلیون اکوسیستم دارد و هر اکوسیستم به دلیل نوع و ترکیب ساختاریش عملکرد و ظرفیت بهره‌وری متفاوتی خواهد داشت، گفت: متاسفانه در 51 سال اخیر از ظرفیت‌های اکوسیستم‌های کشور خود به نحو بسیار بد و بالاتر از ظرفیت آن‌ها استفاده کرده‌ایم.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تاکید کرد: اگر در سال 55 آمایش سرزمین را انجام می‌دادیم اکنون وضعیت محیط زیست‌مان این نبود چرا که اکنون ما زیر صفر هستیم، به این امید که با جبران 40 سال عقب‌‌افتادگی در اجرای آمایش سرزمین به سال صفر برسیم.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :