موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/69464 :کد

0

گلایه آلمانی ها از مانع‌تراشی تحریم‌های آمریکا علیه ایران

  پنجشنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۲۰:۵۳
تعداد بازدید : ۲۲۰   
 تحلیل ایران -گلایه آلمانی ها از مانع‌تراشی تحریم‌های آمریکا علیه ایران

شرکت‌های تجاری آلمان، در شرایطی که دولت این کشور ضمانت‌های صادرات را لغو کرده، در پرتو تحریم‌های باقی‌مانده آمریکا با نگرانی‌های مضاعفی برای بازگشت به بازار ایران روبه‌رو هستند.شرکت‌های تجاری آلمان، در شرایطی که دولت این کشور ضمانت‌های صادرات را لغو کرده، در پرتو تحریم‌های باقی‌مانده آمریکا با نگرانی‌های مضاعفی برای بازگشت به بازار ایران روبه‌رو هستند.

 

به گزارش تحلیل ایران، رئیس گروه لابی تجاری BGA در آلمان روز پنجشنبه گفته شرکت‌های این کشور در ماه‌های آینده در شرایطی برای از سرگیری روابط تجاری با ایران تلاش خواهند کرد که دولت این کشور «ضمانت‌های صادرات» برای بنگاه‌های تجاری را حذف کرده و شرکت‌ها در پرتو تحریم‌های برجا مانده آمریکا با نگرانی‌های فزاینده‌ای برای مراودات بازرگانی با ایران روبرو هستند.

 

بعد از اجرایی شدن توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران به بهانه برنامه هسته‌ای رفع شده‌اند.


«سیگمار گابریل»، وزیر اقتصاد آلمان قرار است هفته آینده در صدر یک هیأت تجاری به تهران سفر کند.


اما «آنتون بوئنر»، رئیس اتحادیه «تجارت و خدمات خارجی» آلمان (BGA)، می‌گوید شرکت‌های این کشور برای از سرگیری مبادلات تجاری با ایران، نیازمند بازگشت ضمانت‌های صادرات هستند که دولت آلمان، آنها را به دلیل بدهی‌های گسترده به حالت تعلیق درآورده است. 


منظور از «ضمانت‌های صادرات» نوعی بیمه برای شرکت‌ها در برابر احتمال نکول یا عدم پرداخت وجه است.


«بوئنر» گفت: «بدون ضمانت‌های صادرات برای قراردادهای ایران، اتفاقی از جانب ما نخواهد افتاد.»


آقای بوئنر، جریمه‌های سنگین آمریکا علیه بانک‌های آلمانی به دلیل نقض تحریم‌ها علیه ایران را عاملی می‌داند که ریسک سرمایه‌گذاری در ایران را بدون این نوع از ضمانت‌ها بیش از پیش بالا می‌برد.


وی می‌گوید: «به دلیل جریمه‌های سنگینی که بانک‌های آلمانی در گذشته به دلیل نقض تحریم‌ها پرداخته‌اند، همه (برای تجارت با ایران بدون بازگشت ضمانت‌های صادرات) بسیار بی‌میل هستند.»


دولت آمریکا بعد از اجرایی شدن توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 موسوم به «برجام»، تحریم‌های وضع شده به بهانه برنامه هسته‌ای علیه ایران را رفع اما سایر تحریم‌ها با بهانه‌های حقوق بشر و تروریسم را حفظ کرده است.


بر همین اساس شرکت‌های اروپایی، رسانه‌های غربی و مقامات غربی در ماه‌های گذشته بارها به این موضوع اذعان کرده‌اند که بانک‌ها از انجام تراکنش‌های مربوط به قراردادهای تجاری با ایران امتناع می‌کنند.


منشأ این هراس، جریمه‌های سنگینی است که تنظیم‌کنندگان مالی آمریکا پیشتر علیه برخی شرکت‌های متهم به مبادله با ایران با ارز آمریکا وضع کرده‌اند. 


منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :