موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی داخلی

a/69472 :کد

0

ضرورت احیای مدرسه شیخ‌الرئیس به عنوان قدیمی‌ترین مدرسه پزشکی

  پنجشنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۲۱:۴۸
تعداد بازدید : ۲۳۴   
 تحلیل ایران -ضرورت احیای مدرسه شیخ‌الرئیس به عنوان قدیمی‌ترین مدرسه پزشکی

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل بر لزوم تأسیس موسسه تحقیقاتی برای بررسی آثار شیخ‌الرئیس تأکید کرد و گفت: احیای مدرسه شیخ‌الرئیس، احیای قدیمی‌ترین دانشکده یا مدرسه پزشکی است.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل بر لزوم تأسیس موسسه تحقیقاتی برای بررسی آثار شیخ‌الرئیس تأکید کرد و گفت: احیای مدرسه شیخ‌الرئیس، احیای قدیمی‌ترین دانشکده یا مدرسه پزشکی است.

 

به گزارش تحلیل ایران، علی‌اکبر ولایتی عصر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دانشگاه‌های پزشکی همچون جندی‌شاپور دزفول قدمت و سابقه تدریس پزشکی طولانی دارند ولی از آنان چیزی جز آثار تخریب‌شده نمانده است اما مدرسه شیخ‌الرئیس از مدارسی است که در همین سنوات اخیر نیز علم پزشکی در آن تدریس می‌شده و شاید نخستین و قدیمی‌ترین مدرسه تدریس پزشکی در جهان بوده که همچنان پابرجا مانده است.

 

وی افزود: احیای مدرسه شیخ‌الرئیس، احیای قدیمی‌ترین دانشکده یا مدرسه پزشکی است و افتخار آن متعلق به جهان اسلام، مردم ایران و مردم شهر اصفهان است که امیدوارم مبدأ خیراتی شود تا یک موسسه تحقیقاتی در کنار آن تأسیس شود.

 

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل گفت: باید موسسه‌ای تحقیقاتی تأسیس شود تا در آن آثار بسیار ارزشمند شیخ‌الرئیس مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد، چراکه برخی از فهرست‌نویسان تعداد آثار شیخ‌الرئیس را به 130 مجلد تخمین می‌زنند که مهمترین آن در حوزه پزشکی کتاب قانون و در حوزه فلسفه کتاب شفاست که اغلب به زبان عربی است اما تالیف کتب عظیمی همچون دانشنامه علایی و رساله رگ به زبان فارسی نشان‌دهنده شناسنامه ایرانی شیخ‌الرئیس است.

 

وی اضافه کرد: بنا به تصریح امام(ره) که فرمودند، «شیخ‌الرئیس بعد از معصومین(ع) نظیری ندارد»، بزرگترین دانشمند جهان اسلام شیخ‌الرئیس بوده که افتخاری بزرگ برای جهان اسلام و مردم ایران است، کتاب قانون این دانشمند بزرگ ترجمه شده که باید مطابق با پیشرفت علم پزشکی در کتب دانشگاه‌ها تدریس شود.

 

منبع:فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :