موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/6948 :کد

0

سنا توافق ایرن را رد می‌کند،اما ابطال وتوی اوباما دشوار است

  ﺳﻪشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ — ۱۹:۴۴
تعداد بازدید : ۲۴۴   
 تحلیل ایران -سنا توافق ایرن را رد می‌کند،اما ابطال وتوی اوباما دشوار است

رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا می‌گوید این نهاد آمریکایی سند پایانی مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱&#۴۳;۵ را تصویب نخواهد کرد.

رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا می‌گوید این نهاد آمریکایی سند پایانی مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ را تصویب نخواهد کرد.

 

 

به گزارش گروه تحلیل ایران، مجلس سنا از 60 رأی کافی برای رد کردن سند پایانی مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 برخوردار خواهد بود.

به گزارش هیل، سناتور «جان مک‌کین»، رئیس کمیته مسلح مجلس سنا روز سه‌شنبه علی‌رغم این ادعا گفت که جمع‌آوری 67 رأی لازم برای باطل کردن وتوی باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا دشواری‌های بیشتری خواهد داشت.

نمایندگان کنگره آمریکا به دنبال رد «برنامه جامع اقدام مشترک» یا «برجام» با استناد به قانونی پیشتر تصویب شده هستند. اوباما گفته در صورت رد این سند رأی کنگره را به موجب اختیارات خود وتو خواهد کرد. 

مطابق قانون اساسی آمریکا، نمایندگان کنگره در صورتی که رئیس‌جمهور مصوبه‌ای را وتو کند می‌توانند با جمع‌آوری بیش از دو سوم آرا (۶۷ رأی) این حکم را باطل کنند.

انتظار می‌رود در صورت پیشامد چنین سناریویی تمامی ۵۴ نمابنده جمهوری‌خواه به وتوی حکم اوباما رأی دهند. جمهوری‌خواهان در صورتی که بتوانند ۱۳ نماینده حزب رقیب دموکرات را به اردوگاه خود بیاورند خواهند توانست سند برجام که در تیرماه سال جاری بین ایران و ۱+۵ منعقد شد را رد کنند.

رئیس‌جمهور آمریکا برای اطمینان از حفظ سند برجام به رأی ۳۴ نماینده دموکرات نیاز دارد. تا کنون ۱۸ نماینده دموکرات حمایت خود را از برجام حمایت کرده‌اند و یکی از مهم‌ترین دموکرات‌ها یعنی «چاک شامر» هم مخالفت خود را با آن اعلام کرده است. 

کاخ سفید و گروههای مخالف در حال انجام فعالیت‌های تبلیغاتی شدیدی برای پیروز شدن در این جدال که نتیجه آن ۱۷ ماه سپتامبر معلوم می‌شود، هستند.

مک‌کین از اظهارات روزهای گذشته اوباما انتقاد کرد و آن را اقدامی «غیراخلاقی» دانست.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :