موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد اسلامی

a/69509 :کد

0

برگزاری نشست سالانه «مجمع جهانی اقتصاد اسلامی»‌ در منچستر

  جمعه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۳:۲۳
تعداد بازدید : ۲۲۲   
 تحلیل ایران -برگزاری نشست سالانه «مجمع جهانی اقتصاد اسلامی»‌ در منچستر

- نشست سالانه «مجمع جهانی اقتصاد اسلامی»‌ با حضور مقامات ارشد، روسای بانك های مركزی و كارشناسان حوزه اقتصادی از سراسر دنیا در شهر منچستر برگزار شد.

نشست سالانه «مجمع جهانی اقتصاد اسلامی»‌ با حضور مقامات ارشد، روسای بانك های مركزی و كارشناسان حوزه اقتصادی از سراسر دنیا در شهر منچستر برگزار شد.

 

 

به گزارش تحلیل ایران ، در این نشست شركت كنندگان تحت عنوان «مجمع جهانی اقتصاد اسلامی و سرمایه گذاری» در خصوص رفع موانع رشد اقتصاد اسلامی و چالش های توسعه اقتصاد اسلامی در غرب گفت وگو كردند.


«هریت بالدوین» معاون وزیر دارایی در امور اقتصاد انگلیس در اظهاراتی در این نشست، با بیان اینكه حوزه اقتصاد اسلامی 1.4 تریلیون پوند ارزش دارد، تصریح كرد: دولت انگلیس مصمم است كه همچنان كانون اقتصاد اسلامی غرب را رهبری كند.


وی افزود: مجمع جهانی اقتصاد اسلامی از ظرفیت توسعه فراوانی برخوردار است و می تواند زمینه همكاری های مالی را از طریق به جریان انداختن سرمایه های راكد فراهم كرده و به صورت حقیقی از اقتصاد و نوآوری حمایت كند.


بالدوین خاطر نشان ساخت كه نشست یاد شده این فرصت را به وجود می آورد تا شركت كنندگان از توسعه بخش مالی اسلامی در سراسر دنیا حمایت كنند.


'هوگو سویر'، معاون وزیر امور خارجه انگلیس در امور داخلی نیز در سخنانی عنوان كرد: نشست مجمع جهانی اقتصاد اسلامی فرصت مناسبی را برای حل مشترك معضلات بخش اقتصاد اسلامی فراهم می آورد.


وی گفت كه بر اساس پیشرفت های صورت گرفته، پیش بینی می شود كه ارزش دارایی بانكداری اسلامی تا سال 2018 میلادی 19.7درصد افزایش یابد.


در این جلسه همچنین موضوعاتی نظیر وضعیت اقتصاد كلان در بازار اقتصاد اسلامی، تاثیر كاهش قیمت نفت، اجرای پروژه ارائه محصولات اسلامی از سوی بانك مركزی انگلیس و تسهیل شبكه اقتصاد اسلامی با اقتصاد خارجی مورد بررسی قرار گرفت.


به گزارش منابع انگلیسی، در حال حاضر بیش از 20 بانك بین المللی در انگلیس فعالیت می كنند كه به صورت قانونی خدمات بانكداری اسلامی ارائه می دهند.


اولین نشست مجمع جهانی اقتصاد اسلامی در یك كشور غیراسلامی در سال 2014 در لندن برگزار شد.


در جریان این نشست، دیوید كامرون نخست وزیر انگلیس اعلام كرد كه خزانه‌داری این كشور در نظر دارد تا ٢٠٠‌میلیون صكوك صادر كند.


اصطلاح صكوك در اصل برگرفته از واژه عربی «صك» به معنای چك، نوشته بدهكار، سفته یا قبض بدهی است اما در یك معنای كلی گواهی سرمایه‌گذاری اسلامی بهترین تعریف برای آن است.


به گفته منابع انگلیسی، انگلیس قصد دارد تا با صدور صكوك خود میلیاردها پوند انگلیسی را به سرمایه‌گذاران اسلامی بفروشد و به این ترتیب منابع سرمایه‌گذاری در خزانه خود را متنوع كند.


كامرون همچنین گفت: نمی‌خواهم لندن بزرگترین پایتخت امور مالی اسلامی در دنیای غرب باشد، می‌خواهم لندن در كنار دبی و كوالالامپور به‌عنوان یكی از پایتخت‌های امور مالی اسلامی در سراسر جهان شناخته شود.


نشست مجمع جهانی اقتصاد اسلامی تا پیش از سال 2014 در هیچ كشور غیر اسلامی برگزار نشده بود و این امر نشان‌دهنده نقشی است كه لندن در صنعت اقتصاد اسلامی بازی می‌كند.


منبع :خبرگزاری ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :