موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بین الملل

a/69529 :کد

0

امضای قرارداد گذرگاه سبز بین روسیه و ایران

  جمعه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۵:۵۲
تعداد بازدید : ۱۴۳   
 تحلیل ایران -امضای قرارداد گذرگاه سبز بین روسیه و ایران

روسیه اعلام كرد در ماه آینده میلادی قرارداد ایجاد «گذرگاه سبز» را برای واردات محصولات دارای مهلت محدود فروش از ایران امضا می كند.

 

 

 

روسیه اعلام كرد در ماه آینده میلادی قرارداد ایجاد «گذرگاه سبز» را برای واردات محصولات دارای مهلت محدود فروش از ایران امضا می كند.
به گزارش تحلیل ایران؛ آندره بلیانینوف رئیس اداره فدرال گمرك روسیه اعلام كرد: ایران به گونه رسمی پذیرفته با توجه به امكاناتی كه دارد محصولات دارای مهلت محدود فروش را به روسیه صادر كند و بر این اساس در ماه آینده توافقنامه گذرگاه سبز بین طرفین امضا خواهد شد.

بلیانینوف همچنین گفت كه سوریه می تواند برخی محصولات مورد نیاز را به بازار مصرف روسیه صادر كند.

باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری اسپوتنیك سرگئی لِوین معاون وزیر كشاورزی فدراسیون روسیه نیز پیش از این اعلام كرده بود: «گذرگاه سبز» بین روسیه و ایران تا پایان سال جاری «با ظرفیت كامل بهره برداری خواهد شد».

اواخر فوریه سال جاری مذاكراتی بین روسیه و ایران انجام شد كه مطابق نتایج آن جمهوری داغستان می تواند كریدور اصلی حمل و نقل بین دو كشور شود و این گذرگاه برای حمل و نقل محصولات كشاورزی و اجناس عمدتا از راه دریایی- بنادر روسیه در دریای خزر- در نظر گرفته خواهد شد.

به گفته معاون وزیر كشاورزی روسیه، بندر تجاری مخاچ قلعه داغستان باید «نقطه اتكا و دروازه های ورودی» محصولات كشاورزی ایران به خاك روسیه و در مقابل نقطه صادرات تولیدات روسی باشد.

وی تاكید كرده است: گردش كالا بین دو كشور افزایش خواهد یافت و بنادر به صورت متقابل می توانند به طراحی سامانه حمل و نقل در این زمینه بپردازند و بندر مخاچ قلعه برای این كار پیشنهاد می شود. همكاری ها با بنادر ایراین باید فشرده تر و خط تندرو كشتیرانی بین داغستان و ایران برقرار شود.

سال گذشته براساس توافق های انجام شده بین تهران و مسكو، امكان صادرات محصولات ده ها شركت لبنیاتی، دامپروری، غذایی و صنعت آبزیاناز ایران به روسیه فراهم شده است.

ایران و روسیه در دوره جدید توسعه روابط اقتصادی و بازرگانی در نظر دارند، ارزش مبادلات در این بخش را از سالانه حدود دو میلیارد دلار كنونی در آینده ای نزدیك به حدود 10 میلیارد دلار در هر سال برسانند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :