موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حوزه

a/69652 :کد

0

آیت‌الله جوادی آملی: مخالفت را از بین ببرید نه مخالف را

  جمعه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۶:۳۲
تعداد بازدید : ۲۸۰   
 تحلیل ایران -آیت‌الله جوادی آملی: مخالفت را از بین ببرید نه مخالف را

آیت‌الله جواد آملی بین داشت: در مبارزات داخلی باید اختلافات را از بین برد و نه شخص مخالف را.یکی از مراجع تقلید با بیان اینکه در مبارزات داخلی باید اختلافات را از بین برد و نه شخص مخالف را، گفت: در اوصاف مردان بزرگ، خدا می‌فرماید، این افراد کسانی‌اند که با نیکی، بدی را از بین می‌برند، مخالفت را از بین می‌برند نه مخالف را.

 

به گزارش تحلیل ایران، آیت‌الله عبدالله جواد آملی در جلسه درس اخلاق هفتگی خود که در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، گفت: در جریان اخلاق به ما فرمودند اگر دشمن بیرون را بخواهید سر جایش بنشانید باید او را از بین ببرید، چون مزاحم شما است، ولی در داخل شهر و خانه و خانواده کسی که با شما مخالف بود سعی کنید آن مخالفت را از بین ببرید نه مخالف را؛ و در درون ما انسان‌ها نیز چنین است.


این مفسر قرآن کریم با بیان اینکه در مبارزات داخلی باید اختلافات را از بین برد و نه شخص مخالف را، خاطرنشان کرد: در اوصاف مردان بزرگ، خدا می‌فرماید، این افراد کسانی اند که با نیکی، بدی را از بین می‌برند، با لطف و محبت، مخالفت را از بین می‌برند نه مخالف را. به صورت فعل مضارع که مفید استمرار است در وصف مردان الهی فرموده در مبارزات داخلی سعی کنید بدی، کینه و اختلافات را از بین ببرید نه اینکه شخص مخالف را از پای در بیاورید.


آیت‌الله جواد آملی عنوان کرد: در درون ما اگر خواسته‌ای برخلاف عقل و فطرت باشد آن نیرو را از بین نمی‌بریم بلکه تعدیل می‌کنیم، نه تعطیل. تعطیل کردن نیرو کمال نیست تعدیل آن نیرو کمال است.


این مرجع تقلید ابراز کرد: نماز و مانند آن وهم و خیال را از بین نمی‌برد، بلکه آن توهم تخیل زائد را از بین می‌برد، شهوت و غضب را از بین نمی‌برد، بلکه آن را تعدیل می‌کند نه تعطیل، چون خود غضب و شهوت از آفریده‌های خداست که اگر این‌ها نباشد بسیاری از امور زندگی مختل می‌شود.


وی با بیان اینکه باید سعی شود جامعه، جامعه عقل و عدل باشد، خاطرنشان کرد: اگر کسی خواست با دشمن بیرون مبارزه کند چاره‌ای جز بهره‌برداری از قوه غضب و قهریه نیست. ما یک وظیفه‌ای نسبت به دشمنان برون و درون‌مرزی داریم، دشمنان برون‌مرزی درصدد هضم و حذف ما برمی‌آیند که باید با آن‌ها مبارزه کرد، در داخل یک نظام نیز باید سعی کنید بدی را از بین ببرید نه بد را.


این مرجع عالیقدر ادامه داد: پس اینکه می‌گویند بکوشید جامعه شما عقل و عدل باشد، نه جامعه حذف و هضم، برای همین است. اگر این‌چنین کاری کردیم این جامعه عقل و عدل، به قله کمال می‌رسد خیلی از کمالات است که خدا در دسترس دیگران قرار داده و آن‌ها را ممکن‌الوصول می‌داند.


آیت‌الله جواد آملی با بیان اینکه انسان در همین دنیا نیز می‌تواند جایگاه خود را در قیامت ببیند،  ابراز کرد: ما می‌توانیم هم‌اکنون که در دنیا هستیم مکان خود را در قیامت ببینم، بسیاری از کارها برای ما آسان خواهد بود. امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام نیز می‌فرماید: مردان الهی در دنیا تلاششان این است که بهشت و جهنم را ببینند، آن‌وقت زندگی گواراست، ترک گناه آسان است، چراکه او مقام خود را می‌بیند و هرگز حاضر نیست خود را و بدن خود را ارزان بفروشد، چون این بدن و جان به‌اندازه بهشت می‌ارزد.


وی معامله با خداوند را معامله‌ای سودآور دانست و عنوان کرد: انسان یا با خدا معامله می‌کند یا با شیطان. معامله با خدا سود است نه زیان، چون در معامله داد و ستد هست ولی خدا در معامله با ما، نه‌تنها چیزی از ما نمی‌گیرد، بلکه عوض و معوض را هر دو به صورت کامل‌تر به ما برمی‌گرداند و این همان سود است، ولی در معامله شیطان، انسان ضرر می‌کند چون به شیطان چیزی می‌دهد و نه تنها از او چیزی نمی‌گیرد بلکه خود را به اسارت او می‌سپارد و شیطان افسار او را در دست گرفته، عوض و معوض را از او می‌گیرد و چیزی هم به او نمی‌دهد.


آیت‌الله جوادی آملی بابیان اینکه انسان نباید خود را در اختیار شیطان قرار دهد گفت: اینکه کسی می‌گوید من نمی‌توانم نماز اول وقت بخوانم، جلوی چشمم را بگیرم، درست می‌گوید چون این چشم و بدن را در اختیار شیطان قرار داده، به اسارت او درآورده و او در بند شیطان است.


وی با تاکید بر اینکه انسان با تهذیب نفس می‌تواند چشم و گوش باطنی و حقیقی را دریافت کند، ابراز کرد: ما چشم و گوش داریم ولی اگر این اعضاء ظاهری را تعطیل کنیم و دچار اشتباه نشویم، آن چشم و گوش باطنی و حقیقی برای ما باز می‌شود که با آن می‌توانیم در عالم رؤیا، رؤیاهای صادق ببینم.


این مرجع تقلید با تأکید بر اینکه انسان باید اهل محاسبه و تهذیب نفس باشد، عنوان کرد: اگر می‌خواهید با انبیاء الهی ارتباط داشته باشد و از آن‌ها فیض ببرید، باید اهل محاسبه و تهذیب نفس باشید. بنابراین در درون نهاد آدمی سرمایه‌ای هست که کسی نمی‌تواند آن سرمایه را بگیرد و از بین ببرد و جلوی بهره‌برداری آن را بگیرد اگر اعمال را طوری تنظیم کردید که بدی را با خوبی از بین ببرید، آن‌وقت روزنه‌ها باز می‌شود و صحنه‌هایی مانند «فالهما» و «الناس معادن» آشکار می‌شود.


منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :