موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/69709 :کد

0

بمباران بیمارستان قندوز «جنایت جنگی» نیست چون «عمدی» نبود

  جمعه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۲۱:۰۵
تعداد بازدید : ۱۷۵   
 تحلیل ایران -بمباران بیمارستان قندوز «جنایت جنگی» نیست چون «عمدی» نبود

مسئول مرکزفرماندهی نیروهای آمریکایی می‌گویدتنبیه درنظرگرفته شده برای۱۶سربازی که بااشتباه خود،موجبات حمله به بیمارستان قندوزافغانستان رافراهم آوردند،تنبیهی متناسب است زیرااقدام آنها«عمدی»نبوده است.

مسئول مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی می‌گوید تنبیه درنظر گرفته شده برای 16 سربازی که با اشتباه خود، موجبات حمله به بیمارستان قندوز افغانستان را فراهم آوردند، تنبیهی متناسب است زیرا اقدام آنها «عمدی» و «جنایت جنگی» نبوده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، ژنرال «ژوزف ووتل» فرمانده مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی (سنت‌کام) امروز در میان خبرنگاران حاضر شد و در خصوص تنبیه 16 سرباز به دلیلی «بمباران اشتباهی» بیمارستان پزشکان بدون‌ مرز در شهر قندوز افغانستان توضیحاتی را ارائه داد.

 

مهر ماه سال گذشته بود که جنگنده‌های آمریکایی در خلال نبرد نیروهای پیاده با اعضای طالبان، یکی از بیمارستان‌های متعلق به خیریه بین‌المللی «پزشکان بدون‌مرز» را بمباران کرده و 22 نفر را کشتند.

 

ژنرال ووتل به خبرنگاران گفت که 16 افسر از جمله 3 افسر حاضر در هواپیماهای مسئول بمباران بیمارستان قندوز، به دلیل این اقدام خود تنبیه شده‌اند و با در نظر گرفتن اینکه این اقدام آنها «غیرعمدی» بوده، تنبیه موجود با اشتباه آنها تناسب دارد.

 

بر اساس اعلام «کریستوفر استوکس» مدیر کل پزشکان بدون مرز، در حمله مهر ماه، 12 کارمند پزشکان بدون مرز و 10 بیمار از جمله 3 کودک کشته شده بودند؛ 37 نفر هم مجروح شدند.

 

استوکس آن روزها گفته بود که مختصات دقیق بیمارستان در اختیار همه طرف‌های درگیر در افغانستان داده شده و «تخریب گسترده و کاملا دقیق این بیمارستان نشان‌دهنده یک اشتباه نیست؛ بیمارستان پی در پی بمباران شد.»

 

سازمان پزشکان بدون مرز همان روزها اصرار داشت که این حمله عمدی، به عنوان جنایت جنگی شناخته شود؛ حالا البته آمریکایی‌ها این پرونده را با یک تنبیه درون‌سازمانی بستند.

 

ژنرال ووتل به این درخواست پزشکتان بدون مرز هم واکنش نشان داد و گفت «از انجا که اشتباه نیروهای ما غیرعمدی بوده، پس این ماجرا مشمول تعریف جنایات جنگی نمی‌شود.»

 

ژوزف ووتل همچنین گفت که برای جلوگیری از تکرار حوادث مشابه، یک دوره آموزش ضمن خدمت برای 9 هزار سرباز آمریکایی برگزار شده و همچنین، فهرست مکان‌هایی که نباید مورد حمله قرار بگیرند، برای جنگنده‌های پنتاگون تعریف شده است.

 

ژنرال ووتل تصدیق کرد که مسئولان سازمان پزشکان بدون مرز به سرعت با مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی تماس حاصل و قطع حملات به بیمارستان را خواستار شده‌اند.

 

وی گفت: «گذشتن این پیام از چند لایه و رسیدن به فرمانده حاضر در میدان، به طول انجامیده و حتی هنگامی که پیام به وی می‌رسد، وی تا چند دقیقه متوجه منظور پیام نمی‌شود زیرا اصلاً نمی‌دانسته که در حال حمله به یک بیمارستان است.»

 

ژنرال 4 ستاره ارتش آمریکا در پاسخ به یکی از خبرنگاران اعتراف کرد که «هیچ گلوله‌ای» از بیمارستان به سمت سربازان آمریکایی شلیک نشده بوده و «به دلیل نبود ارتباط بصری میان خلبان و سربازان پیاده»، خلبان مکانی غیر از محل مورد نظر سربازان را بمباران کرده است.

 

منبع:فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :