موضوعات ‌مرتبط: سیاسی هسته ای

a/69857 :کد

0

کمالوندی: آب سنگین را به قیمت روز فروختیم

  شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۳:۰۸
تعداد بازدید : ۲۱۲   
 تحلیل ایران -کمالوندی: آب سنگین را به قیمت روز فروختیم

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشور اعلام کرد آب سنگین ایران به «قیمت روز» به امریکا فروخته شده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشور اعلام کرد آب سنگین ایران به «قیمت روز» به امریکا فروخته شده است.


به گزارش تحلیل ایران ، بهروز كمالوندی روز شنبه در مصاحبه با ایرنا گفت: «كسانی كه درباره قیمت آب سنگین صحبت می‌كنند از وضعیت بازار آگاهی ندارند. ما آب سنگین را طبق قیمت روز فروختیم و جایگزین شركت‌های كانادایی در بازار آمریكا شدیم.»


کمالوندی ادامه داد: «علاوه بر 130 تن آب سنگینی كه می‌توانیم طبق برجام حفظ كنیم، حدود 70 تن مازاد داریم كه باید در بازارهای بین المللی عرضه شود.»


وی افزود از این 130 تن حدود 65 تن برای راکتور بازطراحی شده اراک مورد نیاز است كه این میزان برای پنج سال دیگرلازم خواهد بود ضمن اینكه حدود65 تن دیگر هم به عنوان ذخیره نگه می‌داریم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درخصوص بازار بین المللی آب سنگین گفت: بازار بین المللی آب سنگین شامل دو بخش تحقیقاتی دارویی و استفاده در راكتورهای قدرت آب سنگین است... آب سنگین مصرفی راكتورها معمولا از سال‌ها قبل ذخیره می‌شود. همه كشورها این كار را می‌كنند و آن چیزی كه می ماند در بازار در مصارف غیر هسته‌ای و دارویی استفاده می‌شود.»


به گفته کمالوندی، مصرف كل بازار دنیا 95 تن در سال است كه 75 درصد آن مربوط به بازار آمریكاست و در هر صورت هر مقدار آب سنگین به فروش برسد بخش عمده آن به این بازار می‌رود و نمی توان از آن صرف نظر كرد.


وی خاطر نشان كرد: «اینكه ما این را به بازار آمریكا بدهیم كار معقولی است. آمریكایی‌ها هم كه به دنبال تعطیلی راكتورهای ایران بودند اكنون از ما آب سنگین می خرند.»


سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: «آن چیزی كه مایه افتخار است، این است كه كارخانه‌ای كه آنها دنبال تعطیلی‌اش بودند الان می‌پذیرند كه باید كار كند و آب سنگینش را هم می‌خرند و به كیفیت خوب آن هم اذعان دارند.»


كمالوندی تصریح كرد: «كسانی كه درباره قیمت حرف می‌زنند اطلاعی از وضعیت بازار ندارند.اشكالی هم ندارد. قیمت این ماده نسبت به كیفیت و وزن می‌تواند متفاوت باشد اما در كل ما آب سنگین را بر اساس قیمت روز به فروش رسانده‌ایم و قیمتی كه داده‌ایم حتی از جاهایی كه می‌خریدند نیز مقداری بالاتر است.»


وی افزود: «آمریكا حتی بیشتر از مقداری كه از كانادا می‌خرید از ما آب سنگین می‌خرد و در واقع ما جایگزین شركت‌های كانادایی شده‌ایم.»


سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینكه كیفیت آب سنگین برای مصارف راكتور و دارو متفاوت است خاطرنشان كرد: «هدف ما بازارهایی است كه كیفیت بالا را می‌خواهند در عین حال كه كمیت را توسعه داده‌ایم كیفیت را نیز توسعه می‌دهیم.»


كمالوندی در پایان گفت: «...دنبال این هستیم اولین تولید كننده آب سنگین دنیا باشیم و فاصله زیادی هم با آن نداریم.»


                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :