موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/69873 :کد

0

دولت هیچ کمکی به خسارت دیدگان حوادث طبیعی مازندران نکرد

  شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۴:۰۷
تعداد بازدید : ۲۳۳   
 تحلیل ایران -دولت هیچ کمکی به خسارت دیدگان حوادث طبیعی مازندران نکرد

رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران با اشاره به وقوع خسارت سنگین سرمازدگی و خشکسالی طی سالهای گذشته به اراضی کشاورزی استان، گفت: متاسفانه با گذشت دو سال، دولت هیچ کمکی به خسارت دیدگان حوادث طبیعی...

رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران با اشاره به وقوع خسارت سنگین سرمازدگی و خشکسالی طی سالهای گذشته به اراضی کشاورزی استان، گفت: متاسفانه با گذشت دو سال، دولت هیچ کمکی به خسارت دیدگان حوادث طبیعی مازندران پرداخت نکرد.


به گزارش تحلیل ایران، دلاور حیدر پور صبح امروز در جلسه کمیته فنی برنج مازندران در سازمان جهادکشاورزی استان مازندران اظهار داشت: برنج محصول مهمی بوده که در سبد غذایی کشور نقش حیاتی دارد و سطح زیرکش آن کمتر از یک دهم جمعیت کشور است.

وی افزود: منطقه کشت مرغوب برنج استان‌های شمالی بوده و با توجه به بحران آب در کشور، حمایت دولت از برنج به استان‌های گیلان و مازندران محدود شده است.

 

رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران با اشاره به اینکه استان‌های شمالی با استفاده از ظرفیت محدود حداکثر تولید را در واحد سطح داشته باشند، تصریح کرد: البته متاسفانه به دلیل کمبود ذخیره آب در مازندران، وضعیت تولید در اراضی برنج استان شکننده می‌شود.

 

حیدرپور با بیان اینکه سال گذشته 20 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان تحت استرس آبی بوده است، افزود: صرفا 650 هکتار از مزارع برنج استان در سال زراعی قبل خشک شده است.

وی با اشاره به اینکه همه تلاش بر این است تا سطح زیرکشت موجود را تا حد توان حفظ کنیم و از تهدیدات احتمالی هشدار دهیم، گفت: میزان بذر در زراعت برنج اثرگذار بوده ولی متاسفانه میزان بذر اصلاح شده کم است و تنها توانستیم 730 تن بذر اصلاح شده بین کشاورزان توزیع کنیم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران با تاکید بر خالص سازی ارقام بومی و تکثیر بذر اصلاح شده و گواهی شده برای در اختیار دادن کشاورزان  در اراضی برنجکاری، افزود: تولیدکنندگان بذر برنج در استان باید حمایت و با ایجاد رقابت سالم، کیفیت بذر را افزایش دهیم.

 

وی با اشاره به اینکه تقاضا داریم مصرف سولفات پتاسیم در اراضی برنجکاری استان با مدیریت انجام شود، گفت: سرانه مصرف کود مازندران و گیلان از کشور کمتر است.

حیدرپور با بیان اینکه مصرف درست کود باید در اراضی کشاورزی مدیریت تا اثربخشی کود دیده شود، افزود: مبارزه بیولوژیک اولویت استان بوده و باید تلاش کنیم مشارکت کشاورزان را در این بخش افزایش دهیم.

 

وی با اشاره به اینکه مصرف آب در زراعت برنج بالا بوده و باید در این راستا بهینه‌سازی صورت گیرد، گفت: با اجرای آبیاری نوبه ای توانستیم در کنترل مصرف آب موفق باشیم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران با بیان اینکه 75 درصد شالیکوبی‌های استان سنتی است و باید تسهیلات ویژه ای نوسازی شالیکوبی‌های مازندران صورت گیرد، افزود: با این اقدام ضایعات ناشی از سفیدکردن و خردشدن برنج را کاهش دهیم.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه  تلفیق برنج بومی و برنج وارداتی  در برخی مناطق استان مشاهده شده است، افزود: این اقدام کیفیت برنج را کاهش و اعتماد مصرف کننده را به برنج داخل کاهش می‌دهد.

 

حیدرپور با بیان اینکه مازندران پرچمدار تولید برنج در کشور است، گفت: بنابراین انتظار ویژه از دولتمردان داریم تا حمایت‌های تسهیلاتی خود را به قطب تولیدات برنج کشور را بیشتر توجه کنند.

وی با تاکید بر جدی گرفتن کشاورزان نسبت به بیمه محصولات کشاورزی، افزود: دولت امسال توان پرداخت هیچ میزان خسارات طبیعی را ندارد.

حیدرپور با اشاره به اینکه فرهنگ بیمه محصولات کشاورزی باید در بین کشاورزان استان افزایش یابد، گفت: دولت متاسفانه هیچ کمک بلاعوضی از سال گذشته در مورد خشکسالی و سرمازدگی به کشاورزان استان پرداخت نکرده است.

 منبع:خبرگزاری تسنیم
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :