موضوعات ‌مرتبط: سیاسی هسته ای

a/69901 :کد

0

درس گرفتن از حوادث هسته‌ای و توسعه انرژی هسته‌ای

  شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۵:۵۴
تعداد بازدید : ۲۱۶   
 تحلیل ایران -درس گرفتن از حوادث هسته‌ای و توسعه انرژی هسته‌ای

انرژی هسته‌ای حدود ۱۱ درصد تولید الکتریسیته جهان را در بر می گیرد و این سهم احتمالا در میان مدت و زمانی که جهان در پی کاهش دی اکسید کربن در جو و از این طریق کنترل تغییرات آب و هواست، افزایش می‌یابد.

انرژی هسته‌ای حدود 11 درصد تولید الکتریسیته جهان را در بر می گیرد و این سهم احتمالا در میان مدت و زمانی که جهان در پی کاهش دی اکسید کربن در جو و از این طریق کنترل تغییرات آب و هواست، افزایش می‌یابد.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از بولتن انرژی اتمی، با این حال پس از حادثه فوکوشیما توسعه جهانی انرژی هسته‌ای با کندی رو به رو شده است درست همان‌گونه که پس از فاجعه چرنوبیل این اتفاق افتاد.


حوادثی که در راکتورهای انرژی رخ می‌دهد حتی وقتی که شدت آن محدود باشد، می‌تواند در جامعه ترسی غیرقابل توجیه درباره انرژی هسته‌ای ایجاد کند.


فاجعه سال 1986 چرنوبیل از طریق عواملی مانند طراحی غلط راکتور، آموزش ناکافی متصدیان نیروگاه و فقدان فرهنگ ایمنی هسته‌ای به وجود آمد. حدود 30 نفر بلافاصله بعد از انفجار در نتیجه پیامد سندروم حاد تشعشعات جان باختند و میزان مرگ و میر پس از آن به 56 یا بیش‌تر رسید . هرگونه مرگ و میر پیش از موقع تاسف بار است. با این حال چرنوبیل دانشمندان و مهندسان را برای بهبود کنترل الکترونیک فعالیت‌های راکتور بسیج کرد. این حادثه دستورالعمل فرهنگی ایمنی هسته‌ای را تقویت کرد. احتمال وقوع حادثه مشابه چرنوبیل در حال حاضر به نظر می‌رسد خیلی کم باشد.


25 سال پس از این حادثه، دومین فاجعه هسته‌ای بزرگ جهان فاجعه هسته‌ای فوکوشیما در پنج سال پیش بود. علت این حادثه وقایع خارجی بود. یک زمین لرزه پرقدرت و سونامی. هیچ تلفاتی در رابطه با تشعشعات گزارش نشد . با این حال چندین مرگ به اضطراب و دیگر عوامل روان‌شناختی می‌تواند نسبت داده شود. از 160 هزار نفری که از مناطق حادثه دیده جابه‌جا شده بودند، حدود 60 هزار نفر به خانه‌های خود بازگشتند و مابقی نیز به آرامی در حال بازگشت هستند.


جامعه هسته‌ای جهانی هنوز در حال آموختن درس‌های فوکوشیماست. اما در حال حاضر جامعه هسته‌ای از این درس‌ها برای جلوگیری از حوادث آتی استفاده می‌کند.


اکنون زمانی که نیروگاه‌های جدید هسته‌ای طراحی می‌شوند، خطرات محیطی شدید نیز در محاسبات لحاظ می‌شوند. برای تجهیزاتی که در فوکوشیما دچار مشکل شدند قطعات جایگزین در حال توسعه است. سیستم‌های متحرک برای تامین الکتریسیته با آب خنک کننده در نیروگاه‌های انرژی در زمانی که سیستم‌های‌شان خراب می‌شوند، توسعه یافته است. بسیاری از کشورها تاسیسات خود را در معرض آزمایش‌های پرفشار قرار داده‌اند و بسیاری دیگر در چارچوب‌های ایمنی و قانونی خود بازنگری کرده‌اند.


تحت رهبری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، استانداردهای ایمنی بین‌المللی تقویت شده است. شبکه‌های بازرسان، متصدیان و فروشندگان در سطوح بین‌المللی، منطقه‌یی و محلی برای تقویت رژیم ایمنی هسته‌ای جهانی تاسیس شده است. کنفرانس‌های بین‌المللی با تمرکز بر درک منشا و اثرات مخرب حادثه فوکوشیما سازماندهی شده است . در نتیجه نیروگاه‌های انرژی هسته‌ای سراسر جهان برای تقویت اقدامات ایمنی خود دستورالعمل‌های پیشرفته‌ای را دریافت می‌کنند.


بنابراین حوادث چرنوبیل و فوکوشیما درس‌هایی را فراهم آورده است که ایمنی هسته‌ای را تقویت می‌کند و جامعه هسته‌ای بین‌المللی تلاش مستمر و موثر دارد تا تلفات جانی را از بین ببرد (اگرچه کنار گذاشتن این احتمال در زمان وقوع حوادث هسته‌ای شدید غیرممکن است) با این وجود فضاهایی برای پیشرفت بیش‌تر موجود است. باید در میان متصدیان نیروگاه‌های انرژی هسته‌ای همکاری بین‌المللی افزایش یابد.


کشورهای بیش‌تری باید در بازنگری دقیق بین‌المللی تاسیسات هسته‌ای شرکت کنند که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک طرح عملی در سال 2011 پیشنهاد داد. این اقدامات گام مناسبی در جهت تقویت فرهنگی ایمنی و کسب مقبولیت عمومی در رابطه با انرژی هسته‌ای و نیز در جهت تقویت آمادگی و واکنش اضطراری به شمار می‌آید. هماهنگ‌سازی جهانی، در واقع در هر کجا که آمادگی و واکنش برای حوادث هسته‌ای و رادیواکتیوی مورد توجه است، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال حاضر استانداردهای ایمنی مشخصی را تدوین کرده است.


با این حال، هنوز ضرورت دارد که روش‌های واکنش و آمادگی اضطراری در سراسر جهان هماهنگ شود. همه کشورها چه از انرژی هسته‌ای استفاده کنند یا نکنند باید به طور دائم توانایی‌های واکنشی خود را در همه سطوح تقویت و حفظ کنند و آسیبی که حوادث هسته‌ای یا رادیواکتیوی می‌تواند به افراد یا محیط زیست دیگر کشورها وارد می‌آورد را لحاظ کنند.


در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، بزرگ‌ترین علت نگرانی پیشامدهای غیرمترقبه مرتبط با منابع رادیواکتیو است. این پیشامدهای غیرمترقبه می‌تواند شامل خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای، دزدی یا فقدان منابع رادیواکتیو و حوادثی که در خلال انتقال مواد رادیواکتیو رخ می‌دهد شود. با این همه هر زمان که حادثه هسته‌ای یا رادیواکتیوی رخ می‌دهد، استانداردهای آمادگی اضطراری برای تضمین این که چنین حوادثی در آینده کنترل شود، مورد بازنگری قرار می‌گیرند. جامعه هسته‌ای بین‌المللی کاملا بر ضرورت تقویت دائمی مدیریت حوادث هسته‌ای و کاهش پیامدهای منفی انسانی و زیست محیطی آن آگاه است.


آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به منظور تقویت آمادگی کشورهای عضو در برابر حوادث هسته‌ای و رادیواکتیو، اخیرا سیسم مدیریت اطلاعات آمادگی و واکنش را راه‌اندازی کرد. یک ابزار خود ارزیابی که النا بوگلوا، رییس مرکز حوادث و اضطرار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی معتقد است یک کمک مهم برای سطوح آمادگی کشورهای عضو ایجاد می‌کند. انرژی هسته‌ای شایسته موقعیتی بالا در استراتژی جهانی استقرار سیستم انرژی پایدار است.


طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، ظرفیت هسته‌ای جهانی باید تا سال 2050 دو برابر شود و انرژی هسته‌ای باید 17 درصد مجموع تولید الکتریسیته را تامین کند،‌ اگر گرمایش جهانی قرار است تا 2 درجه بالاتر از سطح پیش از انقلاب صنعتی نگه داشته شود.


بسیاری از سیاستمداران امروز متعهد شده‌اند که انرژی هسته‌ای را از تولید الکتریسیته کشورشان کنار بگذارند. اما کاملا مشخص است که آن‌ها به زودی این رویه را تغییر خواهند داد و به استقبال انرژی هسته‌ای می‌روند زیرا انرژی هسته‌ای در میان قابل اعتمادترین و پایدارترین گزینه‌های تامین الکتریسیته است.

 منبع : ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :