موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی عتبات و عالیات

a/70039 :کد

0

همه پروازهای عتبات عالیات به نجف انجام می‌شود

  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۸:۵۵
تعداد بازدید : ۲۰۷   
 تحلیل ایران -همه پروازهای عتبات عالیات به نجف انجام می‌شود

به علت حرکت گسترده مردم عراق به سمت کاظمین، همه پروازهای عتبات عالیات از فردا به نجف اشرف انجام می شود.

 

به علت حرکت گسترده مردم عراق به سمت کاظمین، همه پروازهای عتبات عالیات از فردا به نجف اشرف انجام می شود.

 

 

به گزارش تحلیل ایران،  سعید اوحدی در برنامه متن و حاشیه شبکه سه سیما گفت: دو روز قبل از سالروز شهادت امام موسی کاظم (ع) و دو روز بعد از آن حرکت گسترده مردم عراق برای زیارت کاظمین زیاد می شود که ما به منظور حفظ امنیت زائران ایرانی در ایام کاظمیه پروازی به سمت بغداد نداریم و همه این پروازها فردا به نجف اشرف انجام می شود تا زائران ایرانی با مشکلات مواجه نشوند. وی با اشاره به حوادثی که امروز در بغداد اتفاق افتاد افزود: همه زائران ایرانی سالم هستند و هیچ مشکلی وجود ندارد.

رئیس سازمان حج و زیارت از همه علاقه مندان و زائران عتبات عالیات در عراق خواست فقط از طریق کاروان های دارای مجوز از این سازمان اقدام کنند چون دولت عراق فقط با ما برای برقراری امنیت زائران قرارداد دارد و حتی از شهروندانی که از طریق دیگر کاروان ها به عراق سفر می کنند خواهشمندیم در ایام کاظمیه اقدام نکنند.پس از ایام کاظمیه، دوباره پروازها به سمت بغداد برقرار می شود و زائران امکان زیارت کاظمین را خواهند داشت.

وی درباره بحث اعزام حجاج ایرانی به حج تمتع سال جاری گفت: مقامات عربستانی همکاری نکردند و قرار بود مذاکرات اولیه در دی ماه انجام شود که تا اسفند ماه به تأخیر انداختند و دوباره این مذاکرات به تأخیر افتاد.با توجه به سه حادثه تلخ سقوط جرثقیل، حادثه بسیار اسفبار منا و کشتار هفت هزار حجاج بی گناه و همچنین موضوع تعرض به دو نوجوان در فرودگاه عربستان، امسال شرایط سختی بر مذاکرات حاکم شده است.

وی تصریح کرد: ما در اجرای احکام الهی و فرمان قرآن کریم به دنبال احیای حج عزتمندانه و همراه با حکمت و احترام حجاج ایرانی هستیم و باید امنیت حجاج ایرانی در مراسم حج برقرار شود.دولت عربستان که دعوت رسمی برای مذاکره درباره مراسم حج کرده بود قرار بود تا کنون با توجه به شرایط ایران پاسخ دهد که هنوز انجام نشده است.

اوحدی گفت: با توجه به قطع رابطه سیاسی عربستان با ایران و تعطیلی دفتر حج و زیارت ایران و همچنین مشکلات صدور روادید، شرایط مذاکره هم به سختی پیش می رود و هنوز تفاهم نامه و در ادامه آن قراردادهای بخش های مختلف حج از قبیل اعزام، سکونت و تهیه غذا و همچنین تهیه وسایل نقلیه برای جابجایی حجاج انجام نشده است.

وی تصریح کرد: حج فریضه ای واجب است و ما به دنبال احیای حق شرعی خود هستیم البته با حفظ عزت، حرمت و کرامت زائران ایرانی. وقتی مسئولان عربستانی برای مذاکرات درباره حج دعوت می کنند باید طبق قاعده عقلایی لوازم آن را نیز فراهم کنند که متأسفانه این شرایط هنوز فراهم نشده است.بنا براین گزارش، محمدعلی اسفنانی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی هم در ارتباط تلفنی تصریح کرد: با توجه به رفتارهای سیاسی دولت عربستان، نباید ما از آنها خواهش کنیم که مقدمات برگزاری مراسم حج را با توجه به تجارب تلخی که داریم برای ما فراهم آورد.

وی افزود: این رفتار متناسب با شأن ایرانی ها نیست و باید عربستانی ها بابت رفتارهای زشت خود، برنامه های خود را اصلاح کنندجنایاتی که عربستانی ها در کشتار حادثه منا کردند چیزی شبیه عمد بود و اگر حتی غیرعمد هم باشد باید این خسارت را جبران کنند و اینکه ما به دنبال برگزاری مراسم حج به هر قیمتی باشیم در چارچوب عزت و کرامت ما نیست. از پنج شرط و خطوط اعلامی به عربستان  در باره حج تمتع عدول نخواهیم کرد.

خبرگزاری صدا و سیما نوشت: تأمین امنیت زائران، صدور  روادید درداخل کشور، استفاده از شرکت های هواپیمایی داخلی برای حمل و نقل و ارائه خدمات کنسولی به زائران شروط و خطوط قرمز جمهور اسلامی ایران برای  اعزام زائران حج تمتع است .ما در مذاکرات طرف سعودی عزتمندانه برخورد کردیم و گفتیم  اگر قرار است توافقی صورت گیرد خطوط قرمز ما باید به طور دقیق رعایت شود.

وی افزود: آنها قول برخورد با دو پلیس مجرم فرودگاه جده را داده بودند. مثلاً ولیعهد سعودی اطمینان داده بودکه آنها قطعا ً‌مجازات می شوند  اما هنوز خبری نیست . به آنها در مذاکرات گفتیم فیلم فاجعة منا را دراختیار ما قراردهید اما آنها همچنان سرباز می زنند حتی متن مذاکرات را نیز به گونه ای تنطیم کرده بودند که کلمه ای از مواضع هیئت ایرانی در آن نبود که بلافاصله اعتراض کردیم و گفتیم که مورد  پذیرش ما نیست و باید در قسمت کارشناسی اصلاح شود .

اوحدی گفت: اگر مذاکرات تا یک هفته آینده به نتیجه نرسد به زمان قرمز نزدیک می شویم و شورای عالی حج و زیارت درباره اعزام زائران به حج تمتع امسال تصمیم گیری می کند.وزیر حج  و زیارت عربستان گفت که ما کارهای خودمان را انجام می دهیم اما وزارت خارجه باید تصمیم اصلی را بگیرد  و ما هم گفتیم که باید خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران کاملاً‌ لحاظ شود.
 
مدیر اجرایی انجمن خانواده های شهدای مکه و منا از عملکرد دولت در پیگیری فاجعه منا ابراز نارضایتی کرد و گفت: از عملکرد دولت در این زمینه راضی نیستیم. انتظار داشتیم دولت این موضوع را در مجامع بین المللی پیگیری و برای محکومیت عربستان اقدام کند اما تاکنون نتیجه ای حاصل نشده است. دولت به جای پیگیری محکومیت دولت سعودی، خود برای ابراز شکایت  به سراغ ظالم رفته است که حاصلی ندارد و عنوان می کند که عربستان عضو کنوانسیون های حقوقی بین المللی در این باره نیست که اینگونه موضع گیری، قلب خانواده های شهدای این فاجعه را جریحه دار کرده است.

حسینی افزود: در حالی که جمع زیادی از هموطنان ما در عربستان و در فاجعه منا کشته شدند آقای ظریف می گوید  قطع رابطه نکرده ایم، در حالی که انتظار داشتیم وزیر امورخارجه به جای اینگونه سخنان، موضع گیری محکم و پیگیری جدی تری می کرد. هنوز وضع برخی از شهدای فاجعه منا به علت نبودن نشانه های دقیق تر مشخص نیست و ما همه تلاش خود را برای حل این مسئله به کار خواهیم گرفت.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :