موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/70045 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در دوازدهم اردیبهشت

  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۹:۱۸
تعداد بازدید : ۱۷۸   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در دوازدهم اردیبهشت

امروز یكشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، بیست و سوم رجب ۱۴۳۷ هجری قمری، یكم می ۲۰۱۶ میلادی است. ۳۷ سال پیش در چنین روزی، مرتضی مطهری معلم وارسته و اندیشمند بزرگ جهان اسلام، هدف حمله مسلحانه گ

 

امروز یكشنبه دوازدهم اردیبهشت 1395 هجری خورشیدی، بیست و سوم رجب 1437 هجری قمری، یكم می 2016 میلادی است. 37 سال پیش در چنین روزی، مرتضی مطهری معلم وارسته و اندیشمند بزرگ جهان اسلام، هدف حمله مسلحانه گروهك فرقان قرار گرفت و به شهادت رسید.

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران به شرح زیر است:

12 اردیبهشت 1360
عملیات ایذایی ابوذر به فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در منطقه عمومی كرمانشاه، گیلان غرب- تنگه حاجیان آغاز شد.

12 اردیبهشت 1358
مرتضی مطهری معلم وارسته و اندیشمند بزرگ جهان اسلام، هدف حمله مسلحانه گروهك فرقان قرار گرفت و به شهادت رسید.

12 اردیبهشت 1358
شورای انقلاب به مناسبت شهادت آیت الله مطهری از اعضای این شورا، پیامی را صادر و بر تلاش بی وقفه این عالم بزرگوار برای به ثمر رساندن انقلاب تاكید كرد.

12 اردیبهشت 1356
ژان پیر فوكارد وزیر تجهیزات فرانسه برای رایزنی درباره فروش شش رآكتور به ارزش هفت میلیارد دلار به ایران سفر كرد.

12 اردیبهشت 1330
فرمان قانون روش اجرای اصل ملی شدن صنعت نفت در تمام كشور كه شامل 9 ماده است، صادر شد. در این قانون به مواردی چون «طرح قانون ملی شدن صنعت نفت، بركنار كردن شركت پیشین نفت انگلیس و ایران از طرف هیات دولت، فرستادن اساسنامه شركت ملی نفت به مجلس شورای ملی و فرستادن شماری دانشجو برای فراگیری دانسته ها و تجربه های مربوط به صنایع نفت برای تبدیل تدریجی متخصصان خارجی به متخصصان ایرانی» اشاره شده است.

12 اردیبهشت 1324
ابراهیم حكیمی مشهور به حكیم الملك كابینه نخست خویش را تشكیل داد. این كابینه پس از یك ماه از تاریخ تشكیل در 13 خرداد همان سال با استعفای حكیمی سقوط كرد.

12 اردیبهشت 1302
اوزدمیر پاشا فرمانده شكست خورده تركیه عثمانی كه در خاك ایران به سر می برد به در خواست وزارت جنگ كشورمان آماده شد كه سلاح های خود را تحویل دهد.


12 اردیبهشت 1300
بروز طاعون در سرخس سبب شد كه دولت ایران برای پیشگیری از سرایت این بیماری در دیگر منطقه های كشور از سفارت فرانسه درخواست دریافت واكسن و سرم ضد طاعون كند.

12 اردیبهشت 1295
دولت سپهسالار اعظم با واگذاری كنترل مالیه و قشون ایران در برابر دریافت پول به انگلیسی ها موافقت كرد و در این ارتباط كمیسیونی از مقام های مالی دو كشور تشكیل شد.

12 اردیبهشت 1294
سلطان عبدالمجید میرزا عین الدوله از مجلس شورای ملی برای رئیس الوزرایی رأی اعتماد گرفت و در پی این اقدام احمدشاه قاجار نیز فرمان انتصاب وی را صادر كرد.

12 اردیبهشت 1288
سعدالدول به فرمان احمدعلی شاه قاجار به رئیس الوزرایی منصوب شد.

12 اردیبهشت 1286
فرمان رئیس الوزرایی میرزا علی اكبر خان اتابك(امین السلطان) از طرف محمد علی شاه قاجار به وی اعطا شد، اما كابینه او تنها چهار ماه دوام یافت.

12 اردیبهشت 1275
میرزا رضا كرمانی كه از مریدان سید جمال الدین اسدآبادی بود، ناصرالدین شاه چهارمین شاه سلسله قاجار را در حرم حضرت عبدالعظیم(ع) به قتل رساند.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 1 و 3)

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :