موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/70056 :کد

0

زندگی مجدد در تالاب گاوخونی

  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۹:۴۴
تعداد بازدید : ۵۹۱   
 تحلیل ایران -زندگی مجدد در تالاب گاوخونی

حضور فلامینگوها و سایر پرندگان در تالاب گاوخونی پس از سال ها خشكی و خشكسالی نویدبخش زندگی مجدد در این تالاب است.

 

 

 

حضور فلامینگوها و سایر پرندگان در تالاب گاوخونی پس از سال ها خشكی و خشكسالی نویدبخش زندگی مجدد در این تالاب است.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، حیات دوباره تالاب گاوخونی نتیجه دو عامل انسانی و طبیعی در كنار هم است، زیرا علاوه بر تاثیر بارش های خوب اخیر، همت و تلاش مردم و همچنین اقدامات اداره كل حفاظت محیط زیست اصفهان در این حیات دوباره تاثیرگذار بوده است.


رعایت حقآبه تالاب، لایروبی رودخانه و عدم قطع جریان پایه و حداقلی آب در پایان فصل كشاورزی، پر كردن كانال های سطحی و زیر زمینی غیر مجاز برداشت آب و ورود پساب تصفیه شده نقش مهمی در زندگی مجدد داشته اند.


تالاب بین الملل گاوخونی با وسعتی حدود چهار صد و هشتاد كیلومتر مربع در صورت خشكی می تواند به یكی از كانون های داخلی گرد و غبار در كشور تبدیل شود.


این تالاب در فلات مركزی ایران كه بخش بزرگی از آن در استان اصفهان و مابقی در استان یزد است قرار دارد و زاینده ‌رود به آن می‌ ریزد و یكی از تالاب ‌های مشهور در جلگه مرتفع مركزی ایران به ‌شمار می‌ آید. ارتفاع آن از سطح دریا 1٬470 متر و بیشینه عمق آن 150 سانتیمتر است. 


تالاب یا باتلاق گاوخونی منابع زیستی غنی ای دارد، همچنین پناهگاهی برای پرنده‌های مهاجر است كه با همه این ویژگی‌ ها یكی از جاذبه‌های گردشگری است.


*** بحران در تالاب
با تخصیص بی‌ رویه آب به صنایع و باغ ها، آب ورودی این تالاب مدتها است به صفر رسیده و عملا این تالاب نابود شده است اما طی بارش های اخیر حیات به تالاب بازگشته و فلامینگوها با حضورشان ساز زندگی را كوك كرده اند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :