موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/70141 :کد

وزارت خارجه موفق یا منفعل

محمد پارسا نجفی

  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۶:۳۳
تعداد بازدید : ۸۴۲   
 تحلیل ایران -وزارت خارجه موفق یا منفعل

فعالیت ضعیف دستگاه دیپلماسی ایران برای محقق ساختن کامل توافق برجام به تنهایی مؤید این ادعاست که وزارت خارجه نتوانسته به مسئولیت های خود در پیشبرد برنامه های دیپلماتیک جمهوری اسلامی موفق عمل کند.

 


فعالیت ضعیف دستگاه دیپلماسی ایران برای محقق ساختن کامل توافق برجام و نیز حضور کم اثر در اجلاس استانبول به تنهایی مؤید این ادعاست که وزارت خارجه نتوانسته به مسئولیت های خود در پیشبرد برنامه های دیپلماتیک جمهوری اسلامی موفق عمل کند.


   در سه سال گذشته وزارت خارجه ایران در عرصه رسانه ها به خوبی ظاهر شده و تقریبا هفته ای نیست که در سرخط خبرها نه تنها در داخل کشور که معمولا در بیشتر رسانه های مطرح جهان حضور نداشته باشد. یکی از این موارد فعالیت چشمگیر در توافق برجام به منظور پایان دادن به تحریم های ظالمانه ضد ایران بود اما آیا این موارد برای دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران که کافیست.  


فعالیت ضعیف دستگاه دیپلماسی ایران برای محقق ساختن کامل توافق برجام و نیز حضور کم اثر در اجلاس استانبول به تنهایی مؤید این ادعاست که وزارت خارجه نتوانسته به مسئولیت های خود در پیشبرد برنامه های دیپلماتیک جمهوری اسلامی موفق عمل کند.


از دیگر مواردی که می توان به عدم موفقیت این وزارتخانه اشاره کرد نبود فعالیت کافی برای به نتیجه رساندن اهدافی مانند گسترش صادرات و توسعه همکاری های اقتصادی بین المللی با محوریت برنامه ششم توسعه است.


حال آنکه وزارت خارجه به فرموده رهبر انقلاب نیمه خارجی دولت محسوب شده و می تواند در تحقق یا تکمیل نیمه داخلی دولت نقش اساسی داشته باشد. با این حال شاهد هستیم نه تنها فعالیت چشمگیری در خصوص رایزنی های اقتصادی در وزارت خارجه  صورت نمی گیرد بلکه همان بخش ساده از کار دیپلماسی که همانا رایزنی های سیاسی و یارگیری در اجلاس های بین المللی  می باشد را هم این وزارتخانه نتوانسته به خوبی انجام دهد.


  دلیل این مدعا حضور ضعیف ایران در اجلاس استانبول است که صرف نظر از نتیجه و بیانیه آن هیچ کشوری در حمایت از ایران سخنی بیان نکرد حال انکه یازده کشور از مواضع سخیف حکومت سعودی سخنرانی کردند. همان دولت سعودی که در یک سال گذشته با بمباران روزانه یمن دست به قتل عام مردم آن کشور زده و با صادر کردن تروریسم تکفیری - وهابی موجب تشکیل گروه های تروریستی داعش ، القاعده ، بوکو حرام و جبهه النصره موجب شده تا منطقه درگیر آشوب ها بی پایان شوند. در اثر اقدامات مستقیم یا نیابتی دولت عربستان سعودی شاهد هستیم که کشورهای بسیاری مانند سوریه، ‌عراق، یمن ،‌افغانستان و لیبی کاملا ویران شده مردم آن کشورها آواره شرق و غرب عالم شوند.


کشوری که نه تنها ذره به حقوق بشر مانند حقوق اقلیت ها ، زنان و کودکان احترام نمی گذارد بلکه خود فاقد کمترین ارکان دموکراتیک است.


تنها با بیان بخشی از این اقدامات حاکمان سعودی در فضای رسانه ای منطقه و جهان و نزدیک کردن اندیشه های فعالان سیاسی کشورها می توانست نتایج برخی فعالیت هایی که این وزارتخانه در آن مشارکت داشت را به نحو بهتری رقم بزند.


از جمله مواردی که وزارت خارجه می توانست موجی از فشار ها را در اجلاس های بین المللی و منطقه ای علیه دولت ریاض اعمال کند بی مسئولیتی سران این رژیم در وقوع فاجعه منا و کشتار زائران کشورهای مختلف اسلامی ازجمله ایران بود.


بیان همین مورد و سعی در یارگیری میان کشورهای اسلامی شرکت کننده در اجلاس استانبول می توانست دستکم موضع و برنامه های ضد ایرانی ریاض را تضعیف و فعالیت های لابی گری آنان را کمرنگ جلوه دهد. امری که اتفاقا مکان مناسب آن همان اجلاس کنفرانس اسلامی بود چراکه حج بین المللی ترین فعالیتی است که مسلمانان کشورهای جهان در آن مشارکت یکسانی دارند و دقیقا تلفات فاجعه منا نیز در از اکثر کشورهای اسلامی بودند.


همزمانی این اجلاس با مذاکرات مسئولان سازمان حج در عربستان می توانست دستکم موضع ایران را در گرفتن امتیاز باز کند اما نکرد.


ضعف در بخش اقتصادی
حتی اگر به غارت دو میلیارد دلار ایران در امریکا توجه نکنیم یکی دیگر از سهل انگاری های وزارت خارجه کم توجهی در امضا موافقنامه های اقتصادی مهمی مانند موافقت نامه تجارت ترجیحی با دولت ترکیه است که موجب تبعات بسیاری برای فعالان اقتصادی به ویژه در بخش تولید و حتی کارگران ایرانی شده است. موافقت نامه ای که در دولت یازدهم و در سال 1392 با سفر رجب طیب اردوغان به تهران امضا شده  و معلوم نیست چه اهدافی برای امضای آن وجود داشته و چقدر سود دولت و ملت ایران در تدوین و امضاء آن در نظر گرفته شده  که اکنون شاهد اعتراض فعالان اقتصادی مانند صنایع یو پی وی سی ، صنایع نساجی و .... در کشور هستیم.  


به راستی چرا مسئولان ارشد این وزارتخانه که دارای سوابق خوب و تحصیلات عالی در بهترین دانشگاه های جهان هستند این چنین سهل انگاری می کنند حال آنکه مطالبه رهبری و مردمی از آنان بسیار بیشتر از آن چیزی است که انجام داده و می دهند.


 

                               

  محمد پارسا نجفی
 
  آدرس ایمیل : parsanajafi@outlook.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :