موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/7020 :کد

0

توافق یونان با بستانکاران در انتظار رای پارلمان این کشور

  چهارشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ — ۱۶:۲۴
تعداد بازدید : ۲۱۱   
 تحلیل ایران -توافق یونان با بستانکاران در انتظار رای پارلمان این کشور

متن توافق یونان با بستانکاران در مورد سومین بسته کمک مالی برای تصویب به پارلمان این کشور ارائه شد.

متن توافق یونان با بستانکاران در مورد سومین بسته کمک مالی برای تصویب به پارلمان این کشور ارائه شد.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه از آتن، متن توافقی که دیروز سه شنبه میان آتن و کمیسیون اروپا، صندوق بین المللی پول و بانک مرکزی اروپا بر سر بسته سوم کمک مالی حاصل شد، برای تصویب توسط نمایندگان به پارلمان فرستاده شد.
این طرح 400 صفحه ای 'تصویب طرح توافقنامه مالی مکانیسم ثبات و اصلاحات اروپایی برای اجرای توافق مالی' نام دارد که بر روی تارنمای پارلمان یونان قرار گرفته است.
'الکسیس چیپراس' نخست وزیر یونان دیشب (سه شنبه شب) از رییس پارلمان این کشور خواسته بود تا نمایندگان را در میانه تعطیلات تابستانی برای رای گیری روز پنجشنبه، فرا خواند.
در این طرح، ده ها گامی که شرط بهره مندی یونان از بسته سوم کمک به ارزش 86 میلیارد یورو در سه سال محسوب می شود، فهرست شده و اصلاحاتی در بازار گاز، حمل و نقل، شیر و نان و نیز اقداماتی چون حذف امکان بازنشستگی پیش از موعد، حذف یارانه سوخت برای کشاورزان، افزایش برخی از مالیات ها و غیره، پیش بینی شده است.
خبرگزاری فرانسه با اشاره به اینکه بیشتر این شرط ها در توافقنامه اصلی روز 13 ژوئیه (22 تیر) میان بستانکاران و دولت یونان، قید شده بوده، افزود: مذاکره در مورد جزئیات این طرح میان نمایندگان نهادهای بین المللی وام دهنده و وزیران دولت چیپراس، دو هفته در آتن به طول انجامید.
یونان از سال 2010 میلادی تاکنون با دریافت دو بسته نجات مالی، مبلغ 240 میلیارد یورو وام برای حل مشکل مالی خود البته مشروط به اجرای تمام خواسته های وام دهندگان، دریافت کرده است.
مذاکرات آتن و بروکسل برای حل بحران مالی در 22 تیر به توافقی منجر شد که بر اساس آن آتن باید 50 میلیارد یورو از دارایی های خود را در صندوق اعتباری به ودیعه گذاشته و تدابیر سخت گیرانه ای در حوزه مالیات ها و کاهش هزینه های دولت بپذیرد. این اصلاحات با وعده های انتخاباتی چیپراس و حزب 'سیریزا' متناقض است.
حدود 70 درصد بستانکاران این کشور نهادهای بین المللی و یا کشورهای حوزه پولی یورو هستند. دراین میان صندوق بین المللی پول 32 میلیارد یورو، بانک مرکزی اروپا 27 میلیارد یورو، دولت های منطقه پولی یورو در مجموع 53 میلیارد یورو و مکانیسم ثبات مالی اروپایی 141میلیارد و 800 میلیون یورو از یونان طلب دارند.
یونان همچنین به میزان 100 میلیارد یورو اوراق قرضه در بازارهای جهانی فروخته است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :