موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی شاخص های اقتصادی

a/70205 :کد

علل نزول شاخص هاي اقتصادي ايران

احمدرضا صباغی

  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۲:۵۰
تعداد بازدید : ۷۷۸   
 تحلیل ایران -علل نزول شاخص هاي اقتصادي ايران

آمارهای صندوق بين المللي پول نشان می دهدكه رتبه ايران دررشد اقتصادی دنيانه تنها تغييری نكرده است بلكه بانزول هم همراه بوده است كه تداوم این اتفاق برای اقتصادکشورمی توانددرحکم یک زنگ خطر بزرگ باشد.

آمارهای صندوق بين المللي پول نشان می دهدكه رتبه ايران در رشد اقتصادی دنيانه تنها تغييری نكرده است بلكه با نزول هم همراه بوده است كه تداوم این اتفاق برای اقتصاد کشور می تواند در حکم یک زنگ خطر بزرگ باشد.

شاخص هاي اقتصادي صندوق بين المللي پول، ايران را در رتبه   179بين 189 كشورجهان قرار داده است كه اين رتبه كشورمان براساس در نظر گرفتن شاخص های کسب و کار، تولید، اشتغال وغيره از سوي صندوق بين المللي پول اعلام شده است.

 

 

 

به واقع وقتي كمتر از يكسال از عمر دولت تدبير واميد باقي مانده است چرا كشورمان به لحاظ شاخص هاي اقتصادي همچنان جزو10 كشور پاياني دنيا قرار دارد؟

 

چه موانعي براي صعود شاخص هاي كسب وكار،توليد واشتغال كشورمان در رتبه هاي جهاني وجود دارد؟

 
به راستي اجراي برجام چه تاثيري بررتبه ايران درصعود شاخص هاي اقتصادي كشورمان داشته است؟

 

آيا آثار اجراي برجام مي توانددر دراز مدت مي تواند تاثير شگرفي بر اقتصاد كشورمان وصعود رتبه ايران در جدول ارائه شده از سوي صندوق بين المللي پول داشته باشد؟

 

از طرفي با توجه به اينكه بازار اشتغال همچنان در كشورمان وضعيت نامناسبي را طي مي كند وروز به روز بر آمار بيكاران افزوده مي شود به نظر مي رسد بايد براي تحول در حوزه اشتغال وايجاد شغل در كشورمان فكري اساسي شود كه با عملياتي شدن اين افكار شاهد توليد هرچه بيشتر شغل در كشور باشيم.

 

از سوي ديگر شاخص هاي ديگر همچون شاخص هاي كسب وكار در كشورمان همچنان با تعريف درستي روبرو نيستند كه بايد براي شاخص هاي كسب وكار كه از معيارهاي اصلي صندوق بين المللي پول دردنيا است تعريف درست وجامع در نظر گرفته شود.

 

 البته اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی که در سالی که مقام معظم رهبری آن را سال((اقتصادمقاومتی،اقدام وعمل))نامیده است می تواند در کاهش نرخ بیکاری کشور وصعود رشد اقتصادی ایران نقش بسزایی داشته باشد البته دولتمردان دولت یازدهم در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی باید به گونه ای عمل کنند تا اجرای این سیاست هادررشد اقتصادی کشور نتیجه بخش باشد. 

 

درواقع از دولتمردان دولت تدبیر وامید انتظار می رود تا در اجرای سیاست های اقتصادی نهایت دقت وظرافت را به خرج دهند تا بتوان با اجرای درست این سیاست ها شاهد رشد اقتصادی کشورمان باشیم.

 

بنابراين آمارهاي صندوق بين المللي پول نشان مي دهد كه رتبه ايران در رشد اقتصادي دنيا نه تنها تغييري نكرده است بلكه با نزول هم همراه بوده است كه تداوم این اتفاق برای اقتصاد کشور می تواند در حکم یک زنگ خطر بزرگ باشد.

                               

  احمدرضا صباغی
 
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :