موضوعات ‌مرتبط: ورزشی ورزشی

a/70302 :کد

0

برخی به دنبال این هستند تا جلوی انتخابات فدراسیون را بگیرند

  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۷:۵۵
تعداد بازدید : ۲۴۰   
 تحلیل ایران -برخی به دنبال این هستند تا جلوی انتخابات فدراسیون را بگیرند

در آستانه انتخابات فدراسیون فوتبال برخی به دنبال این هستند تا جلوی این اتفاق را بگیرند و برای این کار نیز تلاش‌های گسترده‌ای انجام می‌دهند.

 

 

 

در آستانه انتخابات فدراسیون فوتبال برخی به دنبال این هستند تا جلوی این اتفاق را بگیرند و برای این کار نیز تلاش‌های گسترده‌ای انجام می‌دهند.

 
 
 
 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرنگار تسنیم، فقط پنج روز تا برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال باقی مانده است؛ شنبه، 18 اردیبهشت‌ماه انتخابات فدراسیون برگزار می‌شود تا رئیس جدید این فدراسیون پر سر و صدا مشخص شود. جایگزین علی کفاشیان که 8 سال بر مسند فوتبال ریاست کرد، قرار است از بین مصطفی آجورلو، مهدی تاج و عزیزالله محمدی انتخاب شود تا فوتبال با شکل و شمایلی جدید به کار خود ادامه بدهد، اما چند موضوع است که باید به آنها توجه شود.


برگزار نشدن انتخابات یکی از تلاش‌هایی است که همچنان توسط برخی‌ها انجام می‌شود و اینکه از این مسئله چه سودی نصیب این افراد می‌شود، مشخص نیست. برگزار نشدن انتخابات چیزی جز بلاتکلیفی فوتبال ایران، به مشکل خوردن تیم ملی در آستانه مسابقات انتخابی جام جهانی و... نخواهد داشت. این مسئله البته با قاطعیت وزارت ورزش‌وجوانان تاحدود زیادی منتفی شده  اما از آنجایی که در فوتبال و حتی ارکان اداری آن هیچ چیزی قابل پیش‌بینی نیست، نباید تا روز برگزار شدن انتخابات چشم به روی این تلاش‌ها بست. ضرری که فوتبال ایران از برگزار نشدن انتخابات خواهد کرد به مراتب بیش از چیزی است که تصور می‌شود؛ بلاتکلیفی تیم ملی و در مجموع همه ارکان فوتبال ایران تنها گوشه‌ای از این ضررهاست.


همانطور که پیش از این هم تلاش‌هایی برای تعویق انتخابات، تغییر در نحوه برگزاری آن و... شده بود، در فاصله کوتاه باقی مانده تا روز شنبه تلاش‌های دیگری صورت می‌گیرد. یکی دیگر از مسائلی که در حال حاضر بسیار مورد بحث قرار می‌گیرد، نحوه برگزاری انتخابات است. در اساسنامه فدراسیون فوتبال آمده که رئیس با رأی اعضای مطلق (دو سوم اعضای مجمع) انتخاب می‌شود که در این صورت از بین آجورلو، مهدی تاج و عزیزالله محمدی یک نفر باید 50 رأی از 75 رأی اعضای مجمع را برای خود کند. در صورتی که این اتفاق رقم نخورد، انتخابات به دور دوم خواهد رفت که طبق آنچه در سال 90 رخ داد، رئیس فدراسیون با «نصف + یک» رأی اعضای مجمع انتخاب خواهد شد.


تلاش‌های برخی افراد در این قصه این است که انتخابات با قانون دو سوم آرا برگزار شود و در صورتی که این اتفاق رخ نداد، انتخابات ناتمام بماند تا بار دیگر نام‌نویسی صورت بگیرد، اما همانطور که عرف برگزاری انتخابات «نصف + یک» رأی بوده و فدراسیون تحت امر علی کفاشیان در دور قبلی انتخابات همین روند را پیش گرفت، این بارهم انتخابات با چنین شیوه‌ای برگزار خواهد شد. این تلاش‌ها و زنده نگه داشتن بحث برگزاری انتخابات با دو سوم آرا در حالی صورت می‌گیرد که محمود گودرزی، وزیر ورزش‌وجوانان به همراه معاونانش اعلام کرده‌اند اگر رئیس در دور اول و با دو سوم آرا مشخص نشود، مرحله دوم با قانون «نصف + یک» اجرایی خواهد شد. این موضوعی است که فدراسیون فوتبال هم بر آن صحه گذاشت اما همچنان برخی افراد به دنبال برهم زدن شرایط هستند.


برخی افراد نیز به دنبال زیر سؤال بردن انتخابات به هر شکلی هستند و اکنون بحث رأی سفید دادن آنها مطرح شده است تا به این شکل به برگزاری انتخابات اعتراض کرده و وزارت ورزش را مجبور به برگزاری مجدد انتخابات در تاریخ دیگری کنند. در صورتی که این اتفاق رخ بدهد، قاعدتا‌ً هیئت رئیسه وجاهت قانونی خود را از دست خواهد داد. این دسته از افراد کسانی هستند که نفع‌شان در برگزار نشدن انتخابات است و اگر انتخابات برگزار شود، به دنبال این هستند که رئیسی از مجمع خارج نشود و برای این کار دست به هر کاری می‌زنند.


این تلاش‌ها در حالی صورت می‌گیرد که سه نامزد نهایی انتخابات فدراسیون فوتبال منتظر روز شنبه هستند تا یا خودشان جای علی کفاشیان را بگیرند یا به کاندیدای پیروز تبریک بگویند. آجورلو، تاج و محمدی لابی‌های خاص خودشان را هم انجام داده‌اند و در این روزهای باقی مانده تلاش می‌کنند تا آرای خود را افزایش دهند.


صحبت‌هایی نیز مطرح شده بود مبنی بر اینکه مهدی تاج خودش را به وزارت ورزش‌وجوانان نزدیک کرده است. این نامزد انتخابات فدراسیون فوتبال در حاشیه مراسم افتتاحیه ایفمارک در پاسخ به این سؤال که «آیا درست است وزیر ورزش برای ریاست فدراسیون فوتبال بر روی شما نظر دارد؟» عنوان کرد: «این را از خودِ وزیر سؤال کنید». نصرالله سجادی، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش‌وجوانان اما روز گذشته در خصوص اینکه در آستانه انتخابات فدراسیون‌ها برخی خود را گزینه وزارت ورزش معرفی می‌کنند و در حال حاضر از سوی تاج برای انتخابات فدراسیون فوتبال و یکی از گزینه‌های فدراسیون جودو چنین چیزی مطرح شده است، گفت: «ما هیچ‌گاه گزینه‌ای برای انتخابات‌های فدراسیون‌های ورزشی نداریم. چه فوتبال، چه جودو و چه هر رشته دیگر». بدین ترتیب وزارت ورزش این موضوع را رد کرد تا شاهد رقابتی نزدیک بین سه نامزد باشیم. هر چند برخی افراد شانس تاج و آجورلو را بیشتر می‌دانند اما نباید از عزیز محمدی هم غافل شد.


امید می‌رود در روز شنبه، 18 اردیبهشت‌ماه 95 که انتخابات فدراسیون فوتبال برگزار می‌شود، رئیس جدید انتخاب شود. رئیسی که باید طبق قانون 15 اسفندماه 94 انتخاب می‌شد و حالا با بیشتر از دو ماه تعویق انتخابات برگزار می‌شود آن هم اگر «برخی افراد» سنگ‌اندازی نکنند. در اینجا نقش مجمع فدراسیون فوتبال مهم است یعنی آنهایی که با رأی خود آینده فوتبال ایران را رقم می‌زنند. اگر مجمع مقابل منفعت‌طلب‌ها بایستد، آنگاه می‌توان به آینده امیدوار بود و دیگر نگران بلاتکلیفی فوتبال نباشیم. مهم این است که مجمع دست رد به سینه آنهایی بزند که منافع شخصی را به منافع ملی ترجیح می‌دهند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :