موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/70437 :کد

0

تسویه حساب ترکیه در شمال سوریه

  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۵:۳۹
تعداد بازدید : ۱۷۷   
 تحلیل ایران -تسویه حساب ترکیه در شمال سوریه

گروه‎های تروریستی سوریه مناطق مختلف استان حلب را با شلیک هر روزه انواع و اقسام راکت‌ و خمپار‎ه، آتش‎بس را نقض می‎کنند.گروه‎های تروریستی سوریه مناطق مختلف استان حلب را با شلیک هر روزه انواع و اقسام راکت‌ و خمپار‎ه، آتش‎بس را نقض می‎کنند تا شهر حلب و دیگر مناطق این استان که در مرز سوریه و ترکیه قرار دارد، عملا به یک ویرانه تبدیل شود.


به گزارش تحلیل ایران، حملات تروریست‎ها در حلب بویژه طی هفته‎ها و روزهای اخیر شدت پیدا کرده است که آخرین مورد آن حمله خمپاره‎ای شب گذشته به منطقه "الاعظمیه" در غرب حلب است که در پی آن حدود 40 نفر کشته و زخمی شدند.


گروه موسوم به "دیده بان حقوق بشر" سوریه وابسته به معارضان روز شنبه گذشته اعلام کرد که مناطقی از شهر حلب هدف حملات خمپاره ای و راکتی قرار گرفت و 96 نفر از جمله 21 کودک کشته و بیش از 500 نفر زخمی شدند.


"استیفان دی میستورا" نماینده سازمان ملل در امور سوریه در پی تشدید حملات تروریستی در مناطق مختلف سوریه از جمله حلب، روز پنجشنبه گذشته از مسئولان آمریکایی و روسی خواست تا برای جلوگیری از شکست مذاکرات صلح سوریه هر چه زودتر وارد عمل شوند.


در پی این درخواست، آمریکا و روسیه روز جمعه گذشته بر سر آتش‌بس موقت در مناطق حومه دمشق مانند "غوطه شرقی" دمشق و شمال استان لاذقیه سوریه توافق کردند. در همین حال، فرماندهی ارتش سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که آتش بس به مدت 24 ساعت در شرق ریف دمشق و 72 ساعت در حومه شمالی لاذقیه با هدف تثبیت آتش بس و بستن راه بر برخی از گروه های تروریستی و حامیان آن ها برقرار خواهد بود.


شاید اجرای آتش‎بس موقت در این مناطق به جلوگیری از خونریزی بیشتر منجر می‌شود، اما این کافی نیست. سوال اینجاست که چرا با وجود حملات مستمر تروریست‌ها به حلب و حومه آن و تشدید حملات خمپاره‌ای و راکتی تکفیری‌ها طی روزهای اخیر، آتش‎بس در مناطقی که در مرزهای ترکیه قرار دارند، صورت نمی‎گیرد؟ به نظر می‌رسد که با توجه به عدم توانایی روسیه و آمریکا در تغییر استراتژی ترکیه در قبال سوریه، آنکارا همه توان خود را برای تخریب زیرساخت‌های حلب به کار گرفته‌ است.


توافقی که میان روسیه و آمریکا برای آتش بس در سوریه که از ماه مارس گذشته به دست آمد، همه مناطقی را که تحت اشغال و سیطره گروه‌های تروریستی داعش و جبهه النصره قرار دارد،‌ مستثنی کرده است. اگرچه طبق این توافق، درگیری در برخی مناطق حلب تحت اشغال داعش و جبهه النصره مانعی ندارد، اما این درگیری به سایر مناطق حلب بویژه در جنوب و جنوب غربی این شهر که در آن تروریست‌ها با جبهه النصره متحد شدند، گسترش پیدا کرده است و اکنون تقریبا در تمامی مناطق حلب شاهد آتش بس شکننده هستیم.


حملات تروریستی در شمال سوریه با حمایت ترکیه، پس از آن شدت پیدا کرده است که ارتش سوریه و نیروهای کُرد طی هفته‎های اخیر موفق به پیشروی چشمگیری در مناطقی از شمال سوریه در مرز ترکیه از جمله شهرک "العیس" و ارتفاعات "حندرات" و محله "شیخ مقصود" شده بودند. همزمان با پیشروی نیروهای کُرد سوریه در حلب طی ماه گذشته، داعش به یگان‌های مدافع خلق کُرد (ی‌پ‌گ) در شهر حلب سوریه حمله شیمیایی کرد که در پی آن 23 نفر کشته شدند و بیش از 100 نفر مجروح شدند.


توافق دو ماه گذشته روسیه و آمریکا بر سر آتش بس در سوریه، شامل حومه شرقی و شمالی حلب نمی شود، زیرا کردهای سوریه پیشروی زیادی در این مناطق داشته‎اند و لذا ترکیه احساس خطر کرده است.


شاید به همین دلیل باشد که روسیه و آمریکا به منظور خارج کردن ترکیه از بن‌بستی که این کشور در پی پیشروی کردها در آن به سر می‌برد، بر سر آتش بس در همه مناطق حلب توافق نکردند.


علاوه بر آن، دولت ترکیه چند ماه گذشته از تصمیم خود برای دخالت زمینی در سوریه خبر داده بود تا از پیشروی ارتش و یگان‌های کُرد در مناطق نزدیک مرزها جلوگیری کند، اما با طرح آمریکا و روسیه در عدم اجرای آتش بس در حلب و مناطق تحت کنترل تروریست‌های داعش و النصره، ترکیه هم به هدف خود در ادامه سرکوب کردهای سوریه دست یافت و هم اینکه آبرومندانه از طرح حمله زمینی به سوریه خارج شد. از همین روی طی هفته‎های اخیر و همزمان با اجرای آتش بس در سوریه، شاهد آن هستیم که ارتش ترکیه چگونه مواضع کردها را در شمال سوریه به بهانه مبارزه با داعش هدف حملات توپخانه‌ای خود قرار می دهد .


بنابراین ترکیه با نقش‌‎آفرینی در ادامه درگیری‎های شمال سوریه به دنبال آن است که دستآوردهای میدانی خود در حلب را با کمک تروریست‎ها تثبیت کند تا شاید هدف مهم ترکیه برای ایجاد یک "منطقه امن" در شمال حلب محقق شود.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :