موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/70447 :کد

0

افشای صدها مورد جاسوسی آمریکا علیه شهروندانش

  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۶:۳۱
تعداد بازدید : ۶۶۷   
 تحلیل ایران -افشای صدها مورد جاسوسی آمریکا علیه شهروندانش

سالیان متمادی است که منتقدین سیستم قضایی آمریکا، دادگاه نظارت بر دسترسی به اطلاعات را به کوتاهی در حفاظت حریم شخصی شهروندان متهم می کنند. و حالا کار به جایی رسیده که بسیاری این دادگاه را به همکاری با

سالیان متمادی است که منتقدین سیستم قضایی آمریکا، دادگاه نظارت بر دسترسی به اطلاعات را به کوتاهی در حفاظت حریم شخصی شهروندان متهم می کنند. و حالا کار به جایی رسیده که بسیاری این دادگاه را به همکاری با دولت آمریکا و نهادهای NSA و FBI متهم می کنند.این ادعا درست یا غلط، بعید است به این زودی ها تغییر کند، چرا که به تازگی گزارشی از عملکرد این دادگاه در سال گذشته میلادی منتشر شده که بر این ادعاها صحه می گذارد.
 
خبرگزاری رویترز به شواهدی دسترسی پیدا کرده که نشان می دهد دادگاه نظارت بر دسترسی به اطلاعات آمریکا به هیچ یک از 1457 درخواست جاسوسی که در سال 2015 به این دادگاه ارائه شده پاسخ منفی نداده است. این همان روالی است که این دادگاه در سال 2014 نیز پیش گرفته بود. این گزارش همچنین نشان می دهد که این دادگاه در مبحث نظارت ها بر دولت نیز به همین اندازه همکاری می کند.


اما خبر خوبی نیز در این میان وجود دارد و آن هم این است که دادگاه نظارت بر دسترسی به اطلاعات آمریکا در سال 2015 در هشتاد درصد از درخواست ها تغییراتی را ایجاد کرده است. این میزان در مقایسه با سال گذشته رشد چهار برابری را نشان می دهد. این نشان می دهد که این دادگاه حداقل پیش از تایید این درخواست ها آنها را با دقت بررسی می کند. با این حال، با توجه به اینکه تمام اطلاعاتی که در این دادگاه مورد بررسی قرار گرفته محرمانه هستند، نمی توان با قطعیت از صحت این آمار صحبت کرد. هیچ راهکاری برای اطمینان از حفاظت حداکثری این دادگاه از حریم شخصی شهروندان و ممانعت از دسترسی بیش از حد نیاز به اطلاعات آنان وجود ندارد. تنها می توان امیدوار بود که مقامات این دادگاه چراغ سبز را به طور کامل در اختیار نهادهای امنیتی قرار نداده باشند.


این گزارش همچنین نشانگر علاقه خاص FBI به نامه های مرتبط با مباحث امنیت ملی است. این سازمان سال گذشته 48,642 نامه به شرکت ها ارسال کرده و اکثر آنها (31,863) با هدف جمع آوری اطلاعات درباره شهروندان غیرآمریکایی ارسال شده اند. با توجه به اینکه جزییات چندانی درباره این نامه ها منتشر نمی شود، به سختی می توان درباره اطلاعاتی که FBI به دنبال آنها است قضاوت کرد.
 
منبع:تابناک
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :