موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/70454 :کد

0

درخواست "مادورو" از طرفدارانش برای تظاهرات در ونزوئلا

  دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۷:۰۶
تعداد بازدید : ۱۷۵   
 تحلیل ایران -درخواست "مادورو" از طرفدارانش برای تظاهرات در ونزوئلا

"نیکولاس مادورو" رئیس جمهور ونزوئلا از طرفداران خود خواست در صورت پیروزی مخالفانش در همه‌پرسی برای عزل وی، دست به اعتصاب عمومی و "شورش" بزنند.

"نیکولاس مادورو" رئیس جمهور ونزوئلا از طرفداران خود خواست در صورت پیروزی مخالفانش در همه‌پرسی برای عزل وی، دست به اعتصاب عمومی و "شورش" بزنند.

 

به گزارش تحلیل ایران، خبرگزاری فرانسه خبر داد: مادورو در سخنرانی خود در روز کارگر این اظهارات را بیان کرد. این در حالی است که هیأت ملی انتخابات ونزوئلا، هفتۀ گذشته اعلام کرد مدارک لازم برای جمع آوری 200 هزار امضا به منظور برگزاری همه پرسی عزل رئیس جمهور ارائه شده است.


برگزاری همه پرسی یکی از راه‌های قانونی مخالفان دولت برای عزل رئیس جمهور ونزوئلا است. براساس قانون انتخابات ونزوئلا، مخالفان ابتدا باید امضای یک درصد از رای دهندگان (کمتر از 200 هزار نفر) را جمع آوری کنند تا بتوانند روند برگزاری همه پرسی عزل رئیس جمهور را آغاز کنند.


پرس تی وی نوشت: مادورو  روز یکشنبه (12 اردیبهشت) به حامیان خود که در مقابل کاخ ریاست جمهوری تجمع کرده بودند، گفت: «اگر الیگارشی روزی علیه من اقدام کرد و موفق شد که این کاخ را تصاحب کند، من به شما دستور می‌‎دهم که شورش کنید و یک اعتصاب عمومیِ نامحدود به راه بیاندازید.»


مادورو به طرفدارانش گفت همه‌پرسی برای عزل وی «تعهدآور» نیست و تنها یک «گزینه» محسوب می‎شود.


وی افزود: «در اینجا تنها تعهد مربوط به انتخابات ریاست جمهوری است که در سال 2018 برگزار خواهد شد.»


ونزوئلا با بحران شدید انرژی دست و پنجه نرم می‌کند و شهرهای بزرگ این کشور بیش از چهار ساعت در روز در خاموشی مطلق به سر می‌برند.


دولت ونزوئلا در تازه‌ترین تصمیم خود برای حل مشکل کمبود انرژی به کارمندان دولتی سه روز مرخصی اجباری در هفته (از چهارشنبه تا جمعه) داده است بدین معنی که آن‌ها تا نیمه خرداد ملزم هستند تنها دو روز در هفته کار کنند.


دولت همچنین تعطیلات هفتگی مدارس ابتدایی و دبیرستان‌ها را یک روز دیگر (جمعه) افزایش داده است.


دولت کاراکاس کمبود برق را به دلیل خشکسالی ناشی از پدیده آب و هوایی ال نینو می داند که باعث شده سدهای برق آبی کشور از کار بیافتند و یا با ظرفیت کمتری کار کنند؛ در حالی که منتقدان می‌گویند کمبود انرژی به دلیل سوء مدیریت اقتصادی و ناکارآمدی دولت است.


براساس نتایج یک نظرسنجی جدید بیش از دو سوم مردم ونزوئلا خواستار عزل مادورو هستند که از سال 2013 به سمت ریاست جمهوری این کشور رسیده است.


از سال 2013 و در پی سقوط قیمت جهانی نفت، کشور ونزوئلا که دارای بزرگ‌ترین ذخایر ثبت شدۀ نفت در جهان است با رکود شدید اقتصادی روبرو شد.


این کشور که به شدت وابسته به واردات کالاهای اساسی است در حال حاضر به دلیل نبود ارز با کمبود شدید مواد غذایی و دیگر کالاها روبرو است. 

 

منبع: نسیم آنلاین

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :