موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی علمی پزشکی

a/70542 :کد

0

موفقیت دانشمندان در تبدیل سلول‌های پوستی به سلول قلبی و مغزی

  ﺳﻪشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۳:۵۱
تعداد بازدید : ۲۵۶   
 تحلیل ایران -موفقیت دانشمندان در تبدیل سلول‌های پوستی به سلول قلبی و مغزی

محققان برای اولین بار با استفاده از ترکیبات شیمیایی و دارویی موفق به تغییر ماهیت سلول‌های پوستی به سلول‌های قلبی و مغزی شدند.

محققان برای اولین بار با استفاده از ترکیبات شیمیایی و دارویی موفق به تغییر ماهیت سلول‌های پوستی به سلول‌های قلبی و مغزی شدند.

 

به گزارش تحلیل ایران  به نقل از ایسنا ، محققان شرکت آمریکایی Gladstone Institutes در یک دستاورد چشمگیر با استفاده از چندین ترکیب شیمیایی موفق به برنامه‌ریزی مجدد سلول‌های پوستی شدند. در واقع آنها با افزودن ژن‌های خارجی به سلول‌های میزبان پوست، روشی مدرن برای جایگزینی سلول‌های آسیب‌دیده مغزی و قلبی ارائه دادند.

 

پروفسور شنگ‌دینگ، محقق و بیولوژیست مرکز تحقیقاتی Gladstone Institutes عنوان کرد: با استفاده از این روش می‌توان سلول‌های جدید را به عنوان جایگزین در درمان بخش‌های آسیب دیده قلب و مغز بیماران به کار گرفت.

 

وی در ادامه افزود: این مطالعه با هدف ارائه روش درمانی کامل و سریع برای جایگزینی سلول‌های قلبی و مغزی آسیب‌دیده در عوارضی مثل حمله قلبی و پارکینسون ادامه خواهد داشت.

 

محققان معتقدند که توانایی تولید مجدد سلول‌های آسیب‌دیده در قلب بزرگسالان بسیار اندک است و روش‌های درمانی مثل پیوند قلب و تزریق بافت پیوندی نیز با اینکه در بعضی موارد با موفقیت‌هایی همراه بوده، اما متاسفانه کارآمدی قابل قبولی ندارد، چرا که در بسیاری از موارد قلب پیوندی زنده نمی‌ماند و در روش تزریق سلول‌های بنیادی نیز تنها تعداد ناچیزی از سلول‌ها به سلول‌های قلبی تبدیل می‌شوند.

 

محققان معتقدند که روش تحریک و تبدیل سلول‌های پوستی به سلول‌های قلبی و مغزی می‌تواند به عنوان یک روش جایگزین برای درمان نارسایی‌های اندام‌های حیاتی بدن در نظر گرفته شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :