موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست خشکسالی

a/70584 :کد

0

خشکسالی هیدرولوژیکی هم چنان پابرجاست

  ﺳﻪشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۸:۵۵
تعداد بازدید : ۴۱۷   
 تحلیل ایران -خشکسالی هیدرولوژیکی هم چنان پابرجاست

بارشهای مطلوب روزهای گذشته از سال ۹۵ به سرریز شدن ۳۰ سد و پر شدن ۹۰ درصدی مخزن ۲۸ سد منجر شده اما خشکسالی های هیدرولوژیکی همچنان در پهنه ایران گسترده است.

 

بارشهای مطلوب روزهای گذشته از سال ۹۵ به سرریز شدن ۳۰ سد و پر شدن ۹۰ درصدی مخزن ۲۸ سد منجر شده اما خشکسالی های هیدرولوژیکی همچنان در پهنه ایران گسترده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، بارش‌های 40 روزه ابتدایی سال 95 موجب شد تا 30 سد کشور سرریز شود. هم اکنون به جز این 30 سد، حجم ذخایر آبی 28 سد کشور نیز بیش از 90 درصد است.وضعیت مطلوب ذخایر آبهای سطحی نسبت به گذشته نشان از اتمام سالهای خشکسالی اقلیمی در ایران دارد اما در خصوص اینکه این وضعیت پایدار خواهد بود یا خیر، هنوز اختلاف نظر بین کارشناسان وجود دارد. گرچه همه خشکسالی ها از کمبود بارش منشأ می گیرند و با افزایش میزان بارشها رفع می شوند اما خشکسالی های اقلیمی متناوب به نوعی از خشکسالی می انجامد که به آن خشکسالی هیدرولوژیکی می گویند. خشکسالی های هیدرولوژیکی معمولاً‌ با تأخیر بیشتری نسبت به خشکسالی های هواشناسی، کشاورزی یا اقلیمی رخ می دهند و با تأخیر بیشتری نیز برطرف می شوند.

تسنیم نوشت: خشکسالی هیدرولوژیکی ایران که اکنون در پهنه کشور وجود دارد، ناشی از سالها کمبود بارش ها و اضافه برداشت از منابع زیرزمینی آب است. در حال حاضر حجم منابع آبی زیرزمینی کشور با کمبود 110 میلیارد مترمکعبی یعنی به اندازه کل میزان منابع آبی سالانه در دسترس کشور است.کارشناسان بر این باورند که اگر چندین سال مثل 40 روز ابتدایی سال 95 بارش های مطلوب داشته باشیم، رفته رفته خشکسالی هیدرولوژیکی کشور نیز برطرف خواهد شد.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :