موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/70633 :کد

0

عمق سیاسی داعش و تکفیری‌ها ریشه در سازمان‌های جاسوسی دارد

  ﺳﻪشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۱:۳۰
تعداد بازدید : ۱۸۳   
 تحلیل ایران -عمق سیاسی داعش و تکفیری‌ها ریشه در سازمان‌های جاسوسی دارد

دبیر مجمع تشحیص مصلحت نظام با بیان اینکه پدیده تکفیری‌ها فراتر از داعش است گفت: عمق سیاسی داعش و تکفیری‌ها ریشه در سازمان‌های جاسوسی آمریکا و اسرائیل دارد.

 

 

 

دبیر مجمع تشحیص مصلحت نظام با بیان اینکه پدیده تکفیری‌ها فراتر از داعش است گفت: عمق سیاسی داعش و تکفیری‌ها ریشه در سازمان‌های جاسوسی آمریکا و اسرائیل دارد.

 
 
 

به گزارش تحلیل ایران، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمع اعضای شورا و مدیران گروه‌های علمی تربیتی جامعةالمصطفی مشهد با تشریح اوضاع ویژه جهان اسلام و وضعیت جبهه مقاومت در سوریه، یمن، بحرین و تحولات اخیر عراق، با اشاره به نفوذ جریان وهابیت و تکفیری، اظهار داشت: اگر این پدیده بخواهد همین طور ادامه پیدا کند، فضای شکل گرفته انقلاب و بیداری اسلامی از دست می‌رود و زیان‌های بزرگی برجبهه اسلامی وارد خواهد شد و امروز بحث پدیده تکفیری‌ها، فراتر از داعش و توطئه ای از جانب سردمداران صهیونیسم جهانی و رژیم عربستان است.


وی افزود: افراطی گری  برای اولین بار از معاون عباس مدنی رهبر جبهه نجات الجزایر سر برآورد و این مسئله تا پاکستان و در حقیقت افغانستان تحت عنوان طالبان به ظهور رسید، از دل آنها گروهک تروریستی القائده شکل گرفت. این افراطی گری تا به امروز ادامه یافته است.


خبرگزاری تسنیم نوشت: دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هرچند در همان موقع طالبان از بعضی جهات به مرزهای شرقی ما تعرضاتی کرده، اما خیلی سریع سرکوب شد تا این که موج جدید بنام تکفیری‌ها بوجود آمد که حتی طالبان هم در افغانستان با آنها درگیر شده اند. تکفیری‌ها ابتدا در محدوده‌های سوریه و عراق به راه افتاد ولی ابعادش تا شمال آفریقا، افغانستان، پاکستان و ایران ادامه پیدا کرد و خوشبختانه در ایران کاملاً تحت کنترل هستند.


رضایی پدیده تکفیری‌ها را دارای بعد سیاسی امنیتی، دفاعی و بعد اعتقادی برشمرد و خاطرنشان کرد: این مسئله در هر دو بعدش، بویژه در بعد اعتقادی بسیار حایز اهمیت است. چرا که تکفیری‌ها در حملاتشان از شعار الله اکبر استفاده می‌کنند و این نشان می‌دهد که آنها حقیقتاً شستشوی مغزی شده و یک جریان اعتقادی در آنها شکل گرفته است.


وی اظهار داشت: خوشبختانه اکثر علما و فضلای مشهد با  شبهات مطرح شده از سوی آنها آشنا هستند؛ اما تنها مشکل ما، رفع شبهات نیست و بحث اصلی ما مبارزه با یک نحله جدید اعتقادی انحرافی است که ریشه در وهابیت دارد و در بین جوانان اسلام در حال رشد است.


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: اعمال آنها باعث تخریب چهره جهان اسلام در دنیا است. اگر تکفیری‌ها نسبت به شیعه عنادی هم نمی‌داشتند، ما وظیفه داریم نسبت به انحراف آنها و رفتارهای آنها عکس العمل نشان دهیم، هرچند که باید با ارائه تفاسیر غلط آنها از اعتقادات و اعمال شیعه در جهان مقابله شود.


رضایی یادآور شد: ما باید برای این مسائل چاره ای بیاندیشیم؛ چرا که این یک مسئله زودگذر و یک جغرافیای محدود نیست و اسرائیل و آمریکا با پذیرفتن  ریسک و خطر مدیریت آنها بسیار محکم از تکفیری‌ها پشیبانی می‌کند.


وی با اشاره به اثرات زیانبار این مسئله یادآور شد: به حاشیه رفتن مسئله فلسطین، به حاشیه بردن بیداری اسلامی، نزول محبوبیت چهره‌های شاخص جهان اسلام از جمله حسن نصرالله و به انزوا کشاندن جمهوری اسلامی و ایجاد تقابل میان ما با اعراب توطئه‌هایی هستند که نتیجه اتحاد عربستان با اسرائیل است و قصد دارند با  جبهه بندی‌های انحرافی جبهه اصلی شکل گرفته را تغییر دهند.


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: مسئله داعش و تکفیری‌ها یک مسئله ساده نیست؛ چرا که بعد اعتقادی این مسئله ریشه در عربستان و عمق سیاسی آن ریشه در سازمان‌های جاسوسی آمریکا و اسرائیل دارد.

رضایی ادامه داد: حوزه‌های علمیه باید با این مسئله جدی تر درگیر شوند و این موضوع باید یکی از دغدغه‌های دینی و مسائل مبتلابه، علمای ما در حوزه های علمیه شود هرچند تحرکاتی نظیر برگزاری برخی همایش‌ها و گردآوری برخی کتب پیرامون این موضوع شکل گرفته است؛ اما کافی نیست.


وی با اشاره به بهره گیری از تمام ظرفیت‌های جهان اسلام تأکید کرد: همه علمای شیعه و اهل سنت باید نسبت به پدیده‌های وهابیت و تکفیری‌ها درگیر شوند چرا که پتانسیل خوبی در دل علمای اهل سنت برای مقابله با چنین مسائلی موجود است.


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: فتنه بزرگی در جهان اسلام در حال شکل گیری است که بخش اعتقادی آن باید موضوع مبتلابه حوزه‌های علمیه شود تا بتوانیم با مدد یکدیگر ریشه‌های این فتنه را چه در ایران، چه در سوریه و چه در عراق با تمام مقاومت و حمایت دشمن در صحنه‌های نظامی و دیپلماسی، بخشکانیم.


رضایی خاطرنشان کرد: این مسئله از 25 سال قبل از یک نطفه کوچک به این جا رسیده و امروز دشمن در حال تلاش برای تغییر جهت حرکت تکفیری‌ها از سمت اروپا به سوی ایران و افغانستان است؛ لذا این موضوع نیازمند یک علاج اساسی است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :