موضوعات ‌مرتبط: ورزشی فوتبال

a/70654 :کد

0

همه چیز درباره یکی از دغدغه‌ها سرمربی تیم ملی

  ﺳﻪشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۳:۰۱
تعداد بازدید : ۲۹۳   
 تحلیل ایران -همه چیز درباره یکی از دغدغه‌ها سرمربی تیم ملی

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان از مسئولان فدراسیون فوتبال درخواست کرده است که البسه تیم ملی را از هر برندی تهیه می‌کند، استاندارد لازم را داشته باشد.سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان از مسئولان فدراسیون فوتبال درخواست کرده است که البسه تیم ملی را از هر برندی تهیه می‌کند، استاندارد لازم را داشته باشد.


به گزارش تحلیل ایران، البسه تیم ملی هم به ماجرای جالبی تبدیل شده است؛ ماجرایی که هر دفعه با مشکلاتی روبه‌رو می‌شود و این بار اتفاقات جالب‌تر هم رخ داده است. مسئله‌ای که باعث شکاف بین کارلوس کی‌روش و مسئولان فدراسیون فوتبال هم شده است، البته مسئولانی که 18 اردیبهشت‌ماه جای خود را به گروه جدیدی خواهند داد و رئیس فدراسیون تغییر خواهد کرد تا شاید امیدی برای تغییرات وجود داشته باشد.


قرارداد اسپانسری شرکت آل‌اشپورت با فدراسیون فوتبال که در این چند سال حاشیه‌های زیادی را به‌وجود آورد و کیفیت لباس‌های این شرکت بارها اعتراض کارلوس کی‌روش و شاگردانش را به‌همراه داشت، مردادماه 94 به پایان رسید. فدراسیون فوتبال پس از اتمام قراردادش با این شرکت نتوانست با اسپانسر جدیدی به توافق برسد تا به‌صورت موقت خدمات آل‌اشپورت به تیم‌های ملی ایران ادامه داشته باشد. همان زمان صحبت از مذاکره کمیته بازاریابی فدراسیون فوتبال با شرکت‌هایی چون آدیداس، لگیا، خوما، لی‌نینگ، جیووا، آل‌اشپورت و... به گوش رسید که هر کدام از این شرکت‌ها شرایط خاصی برای قبول اسپانسری فوتبال ایران داشتند.


در این راستا ابتدا توافق کمیته بازاریابی فدراسیون فوتبال با برند خوما که یک شرکت اسپانیایی است، صورت گرفت. قرار بود کارهای مربوط به امضای قرارداد بین فدراسیون فوتبال با خوما انجام شود، اما همه چیز به‌هم خورد. پس از آن علی کفاشیان از توافق نهایی و حتی امضا با شرکت آل‌اشپورت خبر داد و اعلام کرد آل‌اشپورت دوباره به همکاری خود با فدراسیون فوتبال ادامه خواهد داد. پس از اعلام این مسئله نهادهای نظارتی وارد ماجرا شده و اعلام کردند که فدراسیون فوتبال روند قانونی (برگزاری مناقصه) را برای انتخاب اسپانسر انجام نداده است و اگر هم قراردادی با شرکت آل‌اشپورت امضا شده باشد، قانونی نیست. این اتفاق باعث شد مسئولان فدراسیون عقب‌نشینی کرده و برای جذب اسپانسر فراخوان صادر کنند.

 

این ماجرا ادامه داشت و صحبت از حضور برخی اسپانسرها جدید به میان آمد. نمایندگان شرکت «هُومِل» هم برای مذاکره با مسئولان فدراسیون فوتبال به ایران سفر کردند و توافقاتی نیز صورت گرفت، اما در نهایت شرکتی که از سوی مسئولان فدراسیون به عنوان اسپانسر جدید تیم ملی اعلام شد، برند «جیووا» بود. برندی ایتالیایی که در حال حاضر دو تیم لیگ برتری ملوان و سایپا از آن استفاده می‌کنند، اما مسائلی در خصوص این اسپانسر وجود دارد که یکی از آنها همان ایرادی است که در خصوص تمدید قرارداد با آل‌اشپورت مطرح شد. گویا فدراسیون فوتبال این بار هم بدون روند قانونی مناقصه با شرکت جیووا به توافق رسیده تا نهادهای نظارتی به موضوع ورود پیدا کنند.


رضا حسنی‌خو، مدیرکل حراست وزارت ورزش‌وجوانان در خصوص رعایت نشدن قانون و عدم برگزاری مناقصه برای انتخاب اسپانسر تیم ملی گفت: «آنچه برای ما اهمیت دارد، رعایت قانون است. ما می‌گوییم که تمام تشریفات رسمی برای انتخاب اسپانسر باید رعایت شود تا در مضان اتهام قرار نگیریم. روی برندی که برای تیم ملی انتخاب شده می‌گویند قانون رعایت نشده است. بحثی هم روی کیفیت این البسه وجود دارد که گفته شده کیفیت لازم را ندارد. البته در این خصوص باید کارشناسان نظر بدهند و کیفیت لازم این البسه مورد بررسی قرار بگیرد».


حسنی‌خو در گفت‌وگوی خود اعلام کرده بود که روی کیفیت لباس‌های جیووا مسئولان حاضر در تیم ملی باید نظر بدهند تا این نظر کارشناسی باشد، اما این مسئله هم توسط مسئولان فدراسیون فوتبال رعایت نشد. همان‌طور که کارلوس کی‌روش در نشستی که پس از آخرین جلسه‌اش با مسئولان فدراسیون فوتبال داشت، اعلام کرد: «پنج سال پیش من یکی از افرادی بودم که در تصمیم‌گیری‌ها برای تیم ملی نقش داشتند. آن زمان که می‌خواستند برای تیم ملی اسپانسر انتخاب کنند، نظرم را جویا شدند. برای من مهم نیست چه برندی برای تیم ملی باشد، اما این مهم است که بپرسند آیا این کیفیت به درد تیم ملی می‌خورد یا نه، ولی کاملاً از این تصمیمات خارج شده‌ام».


بحث اسپانسر و داشتن کیفیت لازم البسه تیم ملی پنجمین گزینه از خواسته‌های 11 گانه کارلوس کی‌روش بود که سرمربی تیم ملی در این خواسته خود عنوان کرده بود: «مهم نیست که البسه تیم ملی از چه برندی است، اما باید با شرایط آب‌وهوایی مختلف همخوانی داشته باشد، لباس‌ها اصل بوده و متخصصان فنی آن را تأیید کنند».

 

کی‌روش در خصوص این خواسته خود خطاب به اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال گفت: «فارغ از هر برندی که برای البسه تیم ملی انتخاب می‌شود، من می‌خواهم که این برند استاندارد لازم را داشته باشد».


وی ادامه داد: «باید لباس‌های تیم ملی به‌اندازه‌ای استاندارد داشته باشد که در رطوبت 90 درصد دوحه و هنگام بازی با قطر بازیکنان به جای سه لیتر، شش لیتر عرق نکنند. برای من برند اهمیتی ندارد، فقط این برند باید مورد تأیید کارشناسان قرار بگیرد».


سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان در حالی از این دغدغه‌ها صحبت کرد که مسئولان فدراسیون فوتبال این بار هم خواسته او را اجابت نکردند و حتی پس از به توافق رسیدن با شرکت جیووا محصولات این شرکت را به کارلوس کی‌روش و دیگر مسئولان تیم ملی ارائه نکردند تا حداقل کیفیت این لباس‌ها دیده شود. نه تنها مسئولان تیم ملی البسه اسپانسر جدید را ندیده‌اند، بلکه قرار است به زودی رونمایی از محصولات این شرکت هم انجام شود و مشخص نیست که آیا البسه اسپانسر مدنظر فدراسیون فوتبال کیفیت لازم را دارد یا نه؛ مسئله‌ای که سؤال بزرگی را ایجاد کرده و حتی حسنی‌خو نیز اعلام کرد گویا این لباس‌ها کیفیت لازم را ندارد.


البته مسئولان فدراسیون فوتبال از توافقی که با شرکت جیووا داشته‌اند رضایت دارند؛ در حالی که صحبت از شرکت‌هایی مانند پوما، نایک و آدیداس بود، اما این شرکت‌ها از ترس تحریم‌های آمریکا پیشنهادی به فدراسیون فوتبال ایران ندادند. هرچند برخی‌ها اعلام کردند از طرف شرکت آدیداس و نایک برای مذاکره با فدراسیون فوتبال آمده‌اند، اما مشخص شد که این افراد نماینده این دو شرکت نیستند، بلکه می‌خواهند در این معامله شریک شده و به نوعی دلالی کنند. پس از گذشتن از تمام این حاشیه‌ها چهار شرکت لنینگ از چین، هومل و آل‌اشپورت از آلمان و جیووا از ایتالیا پیشنهادهای خود را به فدراسیون فوتبال مطرح کردند که به گفته مسئولان فدراسیون فوتبال پیشنهاد جیووا از دو شرکت دیگر بهتر بوده است.


جیووا طبق توافق با فدراسیون فوتبال قرار است علاوه بر تهیه رایگان البسه تیم ملی بزرگسالان، بابت اسپانسری‌اش پول هم پرداخت کند. ضمن اینکه برای دیگر تیم‌ها نیز قرار به این است شرکت جیووا تخفیف 90 درصدی به فدراسیون فوتبال بدهد. تأکید فدراسیون فوتبال هم این بوده که لباس‌های تیم ملی از جنس «کول نت» باشد که خنک کننده است تا بازیکنان تیم ملی و کی‌روش از کیفیت این لباس‌ها رضایت داشته باشند.


از تمام این مسائل که بگذریم، اما یک مسئله مهم و ابهام به وجود می‌آید. اینکه مسئولان فدراسیون فوتبال چرا در روزهای پایانی دوره خود به دنبال عقد قرارداد با اسپانسر هستند؟ تیم ملی در حال حاضر اردویی ندارد و اردوی خردادماه شاگردان کی‌روش نیز تدارکاتی است. یعنی حتی اگر رئیس جدید فدراسیون فوتبال که 18 اردیبهشت‌ماه انتخاب می‌شود، نتواند تا خردادماه با اسپانسر جدیدی قرارداد ببندد، تیم ملی می‌تواند مانند یک سال گذشته و بدون داشتن قرارداد از البسه آل‌اشپورت که در انبارهای فدراسیون وجود دارد، استفاده کند. مسئولان فدراسیون فوتبال با علم به این موضوع عجله زیادی برای عقد قرارداد با اسپانسر جدید دارند و به همین دلیل هم بدون طی شدن روال قانونی با شرکت جیووا به توافق رسیدند و حتی خبرهای ضد و نقیضی از امضای قرارداد با این شرکت به گوش می‌رسد. تمام این اتفاقات در حالی رخ داده که ممکن است نهادهای نظارتی مانع این همکاری شوند، چون روال قانونی توسط فدراسیون فوتبال صورت نگرفته است.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :