موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/70671 :کد

0

چراغ سبزاتحادیه اروپابرای آزادی تردداتباع ترکیه به حوزه شنگن

  ﺳﻪشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۳:۵۷
تعداد بازدید : ۱۶۸   
 تحلیل ایران -چراغ سبزاتحادیه اروپابرای آزادی تردداتباع ترکیه به حوزه شنگن

منابع آگاه می گویند کمیسیون اروپا از بیم پشت پا زدن ترکیه به توافق استرداد مهاجرین، به شرط تکمیل استانداردهای لازم، تردد اتباع ترک به حوزه شنگن را برای سفرهای کوتاه آزاد خواهد کرد.

منابع آگاه می گویند کمیسیون اروپا از بیم پشت پا زدن ترکیه به توافق استرداد مهاجرین، به شرط تکمیل استانداردهای لازم، تردد اتباع ترک به حوزه شنگن را برای سفرهای کوتاه آزاد خواهد کرد.


به گزارش تحلیل ایرانبه نقل از مهر ، منابع آگاه در گفتگو با خبرگزاری «بی بی سی» گفته اند که کمیسیون اروپا قرار است در روز چهارشنبه هفته جاری موافقت مشروط خود را با طرح لغو روادید سفر اتباع ترکیه به کشورهای حوزه شنگن اعلام کند.


این اقدام در راستای عمل به تعهدات قید شده در توافق استرداد مهاجرین است که برای مهار سیل مهاجرت از مسیر دریای اژه بین ترکیه و اتحادیه اروپا حاصل شد.


طبق این توافق، اتحادیه اروپا در ازای هر شهروند سوری که به ترکیه بازمی گرداند یک شهروند سوری را که از راه های قانونی درخواست پناهندگی داده است، از این کشور خارج خواهد کرد.


برخورداری ترکیه از حق تردد آزادانه در حوزه شنگن مستلزم رعایت ۷۲ شرط تا ضرب الاجل چهارم ماه میلادی می بود که همه آنها به طور کامل برآورده نشده اند. با این حال، اتحادیه اروپا می ترسد که مبادا عدم پذیرش خواسته ترکیه موجب برهم خوردن توافق استرداد مهاجرین شود.


آزدادی بیان، محاکمه عادلانه زندانیان، بازنگری قانون مبارزه با تروریسم و رعایت حق اقلیت های مذهبی و قومی تنها بخشی از معیارهایی است که ترکیه حتی برای تردد مشروط به کشورهای حوزه شنگن آن هم برای سفرهای کوتاه ملزم به کسب آنها است. با این حال اتحادیه اروپا زیر فشار افکار عمومی که خواهان مهار بحران مهاجرت هستند، مجبور به کنار آمدن با دولت آنکارا است.

                               

کمیسیون     اروپا     ترکیه     شنگن     تردد    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :