موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/7069 :کد

0

معاون وزیرخارجه آمریکا:با ترکیه درباره داعش گفت و گو کردم

  پنجشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۴ — ۰۲:۱۷
تعداد بازدید : ۲۷۹   
 تحلیل ایران -معاون وزیرخارجه آمریکا:با ترکیه درباره داعش گفت و گو کردم

برت مک گورک معاون وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه شب از مذاکرات خود با مقامات بلند پایه ترکیه در باره همکاری علیه گروه تروریستی داعش خبر داد.

 برت مک گورک معاون وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه شب از مذاکرات خود با مقامات بلند پایه ترکیه در باره همکاری علیه گروه تروریستی داعش خبر داد.

به گزارش آناتولی (خبرگزاری رسمی ترکیه)، معاون وزیر خارجه آمریکا این مطلب را در توئیتر عنوان کرد و افزود: برای توسعه همکاریها در مبارزه با داعش به آنکارا سفر کرده و با مقامات بلندپایه این کشور گفت و گو کرده است.
وی به زمان این دیدارها و اسامی مقاماتی که با آنان دیدار کرده است اشاره نکرد. 
پیش از این گزارشی در مورد سفر این مقام آمریکایی به ترکیه منتشر نشده بود.
برت مک گورک پیش از سفر به ترکیه در عراق با مقامات اقلیم کردستان دیدار کرده بود.
به نوشته رسانه ها، وی در دیدار با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان بر اهمیت ثبات و امنیت اقلیم کردستان برای آمریکا تاکید کرد. 
در این دیدار آخرین تحولات عراق و منطقه و به ویژه جنگ با داعش مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
معاون وزیر خارجه آمریکا ضمن تاکید بر اهمیت ثبات و امنیت اقلیم کردستان برای آمریکا حمایت خود را از حل تنش و اختلافات میان پ.ک.ک و ترکیه از طرق مسالمت آمیز و گفتگو اعلام کرد.
وی همچنین از تداوم همکاری های کشورش با نیروهای پیشمرگ در جنگ با داعش خبر داد.
رسانه های ترکیه صبح روز چهارشنبه از تناقض در بیانات مقامات ترکیه و آمریکا درباره تشکیل منطقه امن در خاک سوریه خبر داده بودند.
پایگاه خبری وطن نوشت، مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که اخبار منتشر شده درباره موافقت واشنگتن با ایجاد منطقه امن در شمال سوریه صحت ندارد. 
این در حالیست که فریدون سنیرلی اوغلو قائم مقام وزارت خارجه ترکیه اخیرا اعلام کرده بود که ترکیه و آمریکا درخصوص تشکیل منطقه امن در خاک سوریه برای انجام عملیات علیه گروه تکفیری تروریستی داعش به توافق رسیده اند. 
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که توافقی درباره ایجاد منطقه امن صورت نگرفته است. 
مارک تونر گفت: واشنگتن در مذاکرات خود کاملا شفاف عمل کرده است ، صحبتی در مورد منطقه امن نشده است ، تنها درباره ادامه تلاش ها برای بیرون راندن داعش از نزدیکی مرزهای ترکیه صحبت کردیم. 
این خبر در دیگر رسانه های ترکیه نیز بازتاب گسترده داشت و رسانه ها از آن به عنوان اظهار نظر غیرمنتظره و شوک آور آمریکا یاد کرده اند. 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :