موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/70746 :کد

0

قصدنروژ برای اعزام نیروبه سوریه دخالت آشکار در این کشور است

  ﺳﻪشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۸:۰۵
تعداد بازدید : ۱۷۴   
 تحلیل ایران -قصدنروژ برای اعزام نیروبه سوریه دخالت آشکار در این کشور است

وزارت خارجه سوریه با انتشار بیانیه ای اظهارات نخست وزیر نروژ مبنی بر قصد این کشور برای اعزام نیروی نظامی به سوریه را محکوم و آن را نقض قوانین بین الملل و دخالت آشکار در امور سوریه دانست.

وزارت خارجه سوریه با انتشار بیانیه ای اظهارات نخست وزیر نروژ مبنی بر قصد این کشور برای اعزام نیروی نظامی به سوریه را محکوم و آن را نقض قوانین بین الملل و دخالت آشکار در امور سوریه دانست.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از سانا، وزارت خارجه سوریه با صدور بیانیه ای اظهارات «ارنا سولبیرگ» نخست وزیر نروژ مبنی بر تصمیم دولت این کشور برای اعزام نیرو به سوریه را محکوم کرد.

 

بر اساس این گزارش در این بیانیه آمده است: دمشق اظهارات نخست وزیر نروژ مبنی بر قصد نروژ برای اعزام ۶۰ نظامی این کشور به سوریه به بهانه مبارزه با داعش را محکوم می کند.

 

در ادامه این بیانیه تصریح شده است: هرگونه تصمیم دولت نروژ در این خصوص با قطعنامه های شورای امنیت در رابطه با مبارزه با تروریسم و قوانین بین المللی تناقض دارد. زیرا در این قطعنامه ها تاکید شده است که برای مبارزه با گروه های تروریستی باید با دولت کشورهای دخیل در این جنگ همکاری گردد.

 

همچنین در این بیانیه عنوان شده است: این گونه تصمیم ها دخالت آشکار و غیر قابل قبول در امور کشورها و تجاوز آشکار به حاکمیت ملی، امنیت و ثبات آن کشور است و تا زمانی که با دولت سوریه در این زمینه هماهنگی صورت نگیرد، نمی توان آن را به بهانه مبارزه با تروریسم توجیه کرد.

 

در بخش دیگری از این بیانیه آورده شده است: کسی که واقعا خواهان مبارزه با داعش، جبهه النصره و گروه های تروریستی مرتبط با آنها است، نباید تروریست ها را به خوب و بد تقسیم کند.

زیرا هر کسی که در سوریه سلاح را علیه مردم و دولت قانونی استفاده کند تروریست است و ارتباط گروه های تروریستی با یکدیگر از لحاظ لجستیکی، ایدئولوژیک و یارگیری در جریان سازوکارهای بحران سوریه اثبات شده است.

 

در پایان تصریح شده است: سوریه از جامعه بین المللی و افکار عمومی نروژ و جهان درخواست می کند که در برابر این گونه تصمیم های غیرمسئولانه که منجر به گسترش تروریسم در منطقه، جهان و مرکز اروپا می شود، بایستند و با آن مقابله کنند. همچنین برخی از کشورهای اروپایی سیاست های غیر متوازنی را در برابر بحران سوریه و در جنگ علیه تروریسم در پیش گرفته اند.

 

لازم به ذکر است پیش از این «ارنا سولبیرگ» نخست وزیر نروژ در سخنانی با محکوم کردن اقدامات گروه تروریستی داعش در سوریه اعلام کرد: نروژ در نظر دارد حدود ۶۰ نظامی از جمله نیروهای عملیات ویژه خود را به منظور آموزش و مبارزه با گروه تروریستی داعش روانه سوریه کند.

 

تصمیم دولت نروژ یک هفته بعد از آن گرفته شد که آمریکا از بالاترین افزایش شمار نیروهای زمینی خود در سوریه از زمان آغاز بحران این کشور در پنج سال پیش خبر داد.

 

منبع:مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :