موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/70784 :کد

0

۷ سال زندان برای شهروند عربستانی به جرم تأسیس حزب سیاسی

  ﺳﻪشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۲۳:۰۳
تعداد بازدید : ۱۵۹   
 تحلیل ایران -۷ سال زندان برای شهروند عربستانی به جرم تأسیس حزب سیاسی

دادگاه ویژه جزایی عربستان یک شهروند این کشور را به جرم اینکه حزبی با نام «حزب امت اسلامی» تأسیس کرد به ۷ سال و نیم زندان محکوم کرد.دادگاه ویژه جزایی عربستان یک شهروند این کشور را به جرم اینکه حزبی با نام «حزب امت اسلامی» تأسیس کرد به ۷ سال و نیم زندان محکوم کرد.


به گزارش تحلیل ایران، دادگاه ویژه جزایی عربستان یک شهروند این کشور را به دلیل آنکه حزبی با نام حزب امت اسلامی تأسیس کرد به 7 سال و نیم زندان محکوم کرد.


این دادگاه پس مشاهده پشیمانی شخص نامبرده که نامش نیز در خبر نیامده است و همچنین بیماری جسمانیش اجرای 2 سال از این حکم را تعلیق کرد.


به گفته پایگاه خبری «العربی الجدید» همزمان با توقیف شخص نامبرده سایتی که برای این حزب راه اندازی کرده بود نیز تعطیل شد. براساس ماده 13 قانون جرایم ارتباطات، وی 7 سال از سفر به خارج از عربستان منع شده است که زمان این ممنوعیت از هنگام پایان مدت حبس وی آغاز خواهد شد.


دادگاه نامبرده اتهامات متعددی را به وی نسبت داده است که برخی از آنها عبارتند از: تلاش برای از بین وحدت ملت، تحریک برای ایجاد اعتصاب، کمک گرفتن از طرف های خارجی، تلاش برای جمع کمک های مالی از راه های غیر معمول برای تحقق اهداف حزب، تجاوز به ولایت شرعی، متهم ساختن ولی شرعی به دروغ و دفاع از زندانیان مخالف قانون. تأسیس سایت در راستای اهداف حزب و تماس با یک شبکه ماهواره ای برای معرفی حزب نیز از تخلفات این شخص برشمرده شده است که گفته شده این اقدام وی برخلاف تعهدی است که وی قبلا داده بود.


حزب امت اسلامی سال 2010 تأسیس شد و مؤسس این حزب تصور می کرد نخستین حزب سیاسی عربستان را تأسیس کرده است. در تأسیس این حزب تعدادی از فعالان و شخصیت های فرهنگی عربستان نیز شرکت داشته‌اند.


دادگاه جزایی عربستان پیش از این نیز شهروندان دیگری را به اتهام تأسیس جمعیت های بدون مجوز که به اعتصاب علیه ولی امر مردم را دعوت می کردند محکوم کرده است. مدت احکام افراد نامبرده بین 10 الی 15 سال بوده است. پیش از این، دو نفر دیگر نیز با همین اتهامات به 20 سال زندان محکوم شده اند.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :