موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خاورمیانه

a/708 :کد

طرح آمریکایی - سعودی علیه انقلاب یمن

رضا مهرعطا

  ﺳﻪشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۳ — ۱۰:۱۸
تعداد بازدید : ۸۴۳   
 تحلیل ایران -طرح آمریکایی - سعودی علیه انقلاب یمن

شورای امنیت سازمان ملل با صدور قطعنامه‌ای مداخله جویانه و عامرانه در امور داخلی یمن ، بدنبال یک طرح آمریکایی - سعودی برای سرکوبی الحوثی‌ها و مصادره انقلاب یمن به نفع خویش است .

شورای امنیت سازمان ملل با صدور قطعنامه‌ای مداخله جویانه و عامرانه در امور داخلی یمن ، بدنبال یک طرح آمریکایی - سعودی برای سرکوبی الحوثی‌ها و مصادره انقلاب یمن به نفع خویش است . تحولات داخلی یمن در حالی رقم خورد که الحوثی‌ها و گروه انصارالله با حمایت بیش از چهل درصد از مردم این سرزمین ، دولت ناکارآمد منصورالهادی را زیر سوال برده و آن را مجبور به استعفا نمایند تا در یک انتخابات قانونی ، دولت منتخب و مردمی بر سر کار آید .

اما تکفیری‌های سلفی که از سوی عربستان سعودی به مانند اوائل قدرت‌گیری داعش در سوریه ، حمایت می‌شوند بدنبال برهم زدن امنیت و ایجاد بی‌ثباتی در یمن هستند تا اجازه ندهند انصارا... بر حکومت آینده یمن تاثیرگذاری داشته باشد .

از طرف دیگر ، مداخله آمریکا و شورای امنیت برای آن است که مدیریت امور داخلی یمن از خارج مرزها کنترل شده و حکومت فعلی بر سر جای خود ابقاء گردد همان طرحی که موافق طرح عربستان سعودی است چراکه حاکمان فعلی یمن که ادامه سیاست های علی عبدا... صالح را پیش گرفتند بر سرکوبی و اندوای الحوثی ها و گروه انصارا... تاکید دارند و همین رویکرد سبب گردیده تا آینده دولت و حکومت در یمن در هاله ای از ابهام باقی بماند .

طرح آمریکائی - سعودی بر مداخله نظامی در یمن تاکید دارد البته بدلیل درگیری‌های آمریکا در سوریه و عراق آنان بر قطعنامه‌های شورای امنیت بسنده می کنند ، اما سعودی‌ها بدلیل از دست دادن کشور هم مرز و حیات خلوت خود در خلیج عدن و دریای سُرخ ، به تکاپو افتاده و بدنبال آن هستند تا یک انقلاب جهانی و منطقه ای علیه انصارا... و الحوثی‌ها در یمن ایجاد کنند .

اقدام شورای امنیت سازمان ملل با وتوی رویسه ناکام ماند تا شورای همکاری خلیج فارس نیز در ایجاد یک ائتلاف همه جانبه علیه یمن ناکام بماند ، اما عربستان و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و برخی از کشورهای عرب منطقه بدنبال مدیریت ناکارآمدی در یمن هستند تا عملاً مدیریت درست و هوشمندانه انصارا... و انقلابیون یمن را برهم بزنند .

بحرانی نشان دادن اوضاع یمن و ناتوان نشان دادن انصارا... ، استفاده از گروه‌های تکفیری‌های سلفی جهت ضربه به اوضاع امنیتی یمن و ایجاد یک انقلاب همه جانبه علیه انقلابیون یمن با تعطیلی سفارتخانه‌ها ، تا در این راستا انقلابیون یمن در رأس آنها گروه انصارا... از صحنه قدرت کنار رفته تا مجدداً منصورالهادی با جریان وابسته به آن ، در یمن قدرت را مجدد در دست گیرند. این در حالی است که جریان وابسته به منصورالهادی و علی‌عبدا... صالح در طول چند سال گذشته ناکارآمدی خود را در رفع اوضاع اقتصادی فرهنگی و امنیتی این کشور نشان دادند و به همین علت بود که انقلاب در عین جریان بیداری اسلامی رُخ داد اما نکته مهم این مسئله آن است که حرکت هوشمندانه انصارا... و انقلابیون یمن در مسیر تکامل انقلاب مقابله با کانون های فساد قدرت و ثروت در صنعا و همچنین گروه‌های تروریستی القاعده بدنبال نااَمنی بی‌ثباتی و حتی تجزیه یمن هستند ، می‌باشد . اما آمریکا و متحدین غربی غافل از آنند که با طناب پوسیده عربستان سعودی و متحدین شورای همکاری خلیج فارس مجدداً به ورطه سقوط بیافتند و سناریوی سوریه و عراق مجدداً در عین تکرار گردد .

مداخله در یمن برای آمریکا هزینه‌بَر خواهد بود و عربستان سعودی نیز به تنهایی قادر به مداخله نظامی نیست ، از طرفی القاعده و جریان سلفی تکفیری به مانند گذشته بدنبال فرصت طلبی و استفاده از فشارعربستان سعودی بر یمن هستند تا از این فرصت به مانند داعش در سوریه به نفع خود استفاده نمایند و خلافتی را در یمن تشکیل دهند و بدین خاطر است که عربستان سعودی با احتیاط و در شرایط حمایت آمریکا و غرب بر یمن گام بر خواهد داشت و مواضع جمهوری اسلامی ایران نیز به حفظ وحدت ملی در یمن است .

این در حالی است که رسانه های عربی-غربی جریان سلطه ایران و انصارا... در یمن را متهم به دخالت در امور داخلی این کشور و انحصار طلبی می کنند و بدنبال این هستند تا با جنگ روانی گسترده ، انقلاب یمن را به بیراهه بکشند تا زمینه حضور مجدد دیکتاتورهای اسبق یمن در این کشور فراهم گردد .

                               

  رضا مهرعطا
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : Momtad2011@yahoo.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :