موضوعات ‌مرتبط: سیاسی تروریسم

a/710 :کد

امکانات داعش از کجا تامین می شود

ناصر محمدي

  ﺳﻪشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۳ — ۱۲:۲۴
تعداد بازدید : ۱۷۴۹   
 تحلیل ایران -امکانات داعش از کجا تامین می شود

گروهک تروریستی داعش و اعلام دولت به اصطلاح اسلامی در بخشهایی از خاک کشورهای عراق و سوریه به مرکزیت موصل در عراق و رقه در سوریه، جنایات این گروه وارد مرحله جدیدی شده است.

با توجه به گذشت بیش از 8 ماه از تصرف موصل توسط گروهک تروریستی داعش و اعلام دولت به اصطلاح اسلامی در بخشهایی از خاک کشورهای عراق و سوریه به مرکزیت موصل در عراق و رقه در سوریه، جنایات این گروه وارد مرحله جدیدی شده است.

گویا به نظر می رسد با بحران سازی و تغییر تاکتیک های جنایی همواره در  تلاش است تا خود را درکانون خبر های جهان قرار دهد.این گروه تروریستی تاکتیک های جنایی متعددی را در دستور کار خود قرار داده است که از اعدام های فردی و جمعی در سوریه و عراق شروع شد و در ادامه به سر بریدن مردم بی دفاع عراق و سوریه و و تابعین کشور های خارجی  در این کشورها منجر شد.

 جدیدترین تاکتیک داعش سوزاندن افراد در قفس می باشد که می توان به سوزاندن خلبان اردنی و همچنین 50 نفر در استان الانبار عراق اشاره نمود. همچنین این گروه تروریستی آب مصرفی در منطقه البغدادی را مسموم کرده است.

 حال سوال اینجاست که دست های حامی پشت پرده و پنهان این گروه تروریستی که حضور داعش منافع نامشروع آنها را تامین می نماید؛ چه کسانی هستند؟

 آنچه مسلم است داعش وابستگی ‌هاي مهم و استراتژيکی به طرف‌هاي پنهاني و پشت پرده دارد. گروههایی که در استخراج، فروش نفت و جابجا کردن تعاملات ارزي به اين گروهک تروریستی ياري مي‌رسانند و مسير‌هاي امنی براي انتقال و رسيدن نيروهاي خارجي عضو اين گروهک به عراق و سوريه تسهيل کرده و مانع از تحت پيگرد قرار گرفتن اين افراد در کشورهایشان مي‌شوند و سلاح و مهمات و خودروهاي مورد نیاز داعش را تامين مي‌کنند.

 اينترنت پر سرعت برای داعش فراهم مي‌کنند و با دسترسي سریع به شبکه‌هاي اجتماعي و عضوگيري راحت، سريع و تبليغات اين گروهک را بين جوانان غربي و عربي ممکن ساخته‌ و مانع از مسدود شدن اين صفحات شده اند.

این حامیان که اطلاعات دقيقی از نقاط ضعف و قوت نيروهاي مقابل براي داعش تهيه مي‌کنند؛ اين امکان را براي داعش فراهم مي‌کنند تا با حملات سريع و غافلگيرکننده مناطق مورد نظر را تصرف کند. تا زماني که اين منابع تغذيه در حال فعاليت باشند داعش مهار نشدني خواهد بود. بايد منتظر ماند و ديد غائله داعش چه زمانی به پايان خواهد رسيد .

 

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :