موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بانک

a/71129 :کد

0

ضربه ای که بنگاهداری بانکها به اقتصاد می زند

  پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۸:۳۴
تعداد بازدید : ۱۹۳   
 تحلیل ایران -ضربه ای که بنگاهداری بانکها به اقتصاد می زند

کارشناسان اقتصادی معتقدند: بانک مرکزی باید به عنوان سیاست گذار بانکی از شرکت داری بانکها جلوگیری نماید و اقتصاد و تولید را از خطر جدی رکود نجات دهد.

کارشناسان اقتصادی معتقدند: بانک مرکزی باید به عنوان سیاست گذار بانکی از شرکت داری بانکها جلوگیری نماید و اقتصاد و تولید را از خطر جدی رکود نجات دهد.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، ساسان شاه ویسی کارشناس اقتصادی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص بنگاهداری بانکها گفت: از سال 1380 به بعد با شکل گیری بانکداری خصوصی، نظام بانکی دستخوش تغییر و تحولات شد.مدیریت بخش دولتی با شناخت از حوزه ها و موضوعات و مناطق ریسک پذیر به عنوان یک رقیب بالقوه و جدی در نظام بانکی کشور است.

این کارشناس اقتصادی در ادامه اظهار داشت: بانک مرکزی به عنوان سیاست گذار باید تعریف مشخصی از سهم و نقش بانکها داشته باشد و آنها را ملزم کند تا از فرصتهایشان در جهت تأمین مالی و تخصیص منابع به تمامی قسمت های اقتصادی کشور استفاده نمایند.متأسفانه بانکها منابع بانکی را در اختیار شرکت های زیر مجموعه خود قرار می دهند تا با استفاده از رابطه های مستقیم و غیرمستقیم در حوزه های مختلف اقتصادی کشور وارد شوند که در اینصورت به عنوان یک رقیب جدی و مؤثر برای فعالان اقتصادی محسوب می شوند.انتظار داریم تا بانک مرکزی به عنوان سیاست گذار بانکی از شرکت داری بانکها جلوگیری نماید و اقتصاد و تولید را از رکودی جدی نجات دهد.

خطر ورشکستگی در کمین بانکها

در ادامه مجید طاهری کارشناس اقتصادی درخصوص بنگاهداری بانکها گفت: اقتصاد کشور با مشکلات فراوانی مواجه شده است و این موضوع سبب شده تا بانکها برای تأمین منابع مالی خود به بنگاهداری روی آورند.بانکها برای رسیدن به بهره وری بالاتر به فعالیت هایی مشغول شدند که این مسئله لطمات زیادی را به اقتصاد کشور وارد آورده و موجب شکل گیری رانت و فساد شده است.

این کارشناس اقتصادی در ادامه ضمن تأکید بر شرایط رکودی بانکهای کشور گفت: باید برای رفع این مشکل، حوزه های سرمایه گذاری تعریف شود تا بتوانیم بانکها را به سوددهی بیشتر برسانیم و آنها را از خطر ورشکستگی که در کمین آنهاست نجات دهیم که این مسئله با برنامه ریزی صحیح امکان پذیر است. انتظار داریم تا با افزایش نظارت بانک مرکزی بر عملکرد بانکها بنگاهداری بانکها محدود و قاعده مند شود تا منابع بانکی به قسمت های مختلف اقتصاد کشور تزریق شود.

طاهری در خصوص تأثیر کاهش نرخ سود بانکی بر اقتصاد کشور تأکید کرد: در صورتی که بانکها بتوانند منابع مالی را مدیریت کنند تا به نحو صحیح در حوزه های سرمایه گذاری وارد شوند و دچار سفته بازی و دلالی نشوند کاهش نرخ سود بانکی مولد رونق اقتصادی خواهد شد.وی در پایان با اشاره به موفق بودن بانک مرکزی در کنترل و مهار تورم گفت: مهمترین هدف و رسالت بانک مرکزی کنترل تورم است که این مسئله بدلیل هزینه های بسیار سنگینی که در بلندمدت بر اقتصاد دارد بیشترین لطمه را به تولید وارد می کند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :