موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خاورمیانه

a/71287 :کد

0

حزب جمهوریخواه ترکیه: اردوغان کودتا کرد

  پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۲۰:۵۸
تعداد بازدید : ۲۶۹   
 تحلیل ایران -حزب جمهوریخواه ترکیه: اردوغان کودتا کرد

رئیس حزب جمهوریخواه خلق مخالف در ترکیه در اشاره به تحولات سیاسی اخیر این کشور اعلام کرد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه کودتا کرده است.

رئیس حزب جمهوریخواه خلق مخالف در ترکیه در اشاره به تحولات سیاسی اخیر این کشور اعلام کرد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه کودتا کرده است.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از شبکه تلویزیونی المنار لبنان، رئیس حزب جمهوریخواه خلق ترکیه تحولات سیاسی اخیر در ترکیه را "کودتای اردوغانی علیه مشروعیت قانون اساسی و سیاسی" توصیف کرد.


نخست وزیر ترکیه امروز خواستار برگزاری کنگره عمومی فوق العاده حزب حاکم عدالت و توسعه برای تعیین رئیس جدیدی برای این حزب شد و گفت که خود را دوباره برای تصدی ریاست آن نامزد نمی‌کند.نخست وزیر ترکیه دیروز چهارشنبه دیداری با رئیس جمهور این کشور در کاخ ریاست جمهوری داشت که جزئیاتی از آن بیرون نیامد.


شبکه عربی "بی بی سی" پیشتر نوشت: بینالی یادریم از نزدیکان اردوغان و بیرات آلبیراتک داماد اردوغان از بارزترین نامزدهای تصدی ریاست حزب عدالت و توسعه برای جانشینی احمد داود اوغلو هستند.


به نوشته این شبکه، اخیرا شایعاتی درخصوص اختلاف بین نخست وزیر و رئیس جمهور ترکیه و تنش در روابط بین آنها مطرح شده است.


اردوغان برای اصلاح قانون اساسی به منظور افزایش اختیارات سیاسی خود و تعیین نزدیکانش در ریاست حزب عدالت و توسعه تلاش می کند.


به نوشته سایت عربی بی بی سی، برخی گزارش ها فاش کرد که احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه از تمایل اردوغان برای تغییر نظام سیاسی این کشور از پارلمانی به ریاست جمهوری و اصلاح قانون اساسی برای منتقل کردن همه اختیارات به آن و تغییر توازن بین دستگاهها به نفع خودش ناخرسند است.


دوره اخیر شاهد نشانه های کاهش نقش و تاثیر احمد داود  اوغلو در حزب عدالت و توسعه از جمله سلب اختیار هفته گذشته از او در تعیین مسئولان  این حزب در مناطق بوده است.


به نوشته سایت روسیا الیوم، برخی منابع ترکیه پیشتر اعلام کرد که احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه نامزد ریاست حزب حاکم عدالت و توسعه نخواهد شد.


اوغلو پیشتر تهدید کرده بود که به خاطر اینکه نزدیکان اردوغان به وی اتهام خیانت زده اند، استعفا خواهد کرد.


نخست وزیر ترکیه در برابر نمایندگان حزب عدالت و توسعه گفت: فقط از خدا می ترسم؛ نه از چیزهایی که درباره من نوشته شده یا گفته می شود. آماده استعفا و فدا کردن خودم به خاطر منسجم بودن حزب هستم.


برخی گزارش‌ها در اینترنت، احمد داود اوغلو را به خیانت و توطئه علیه اردوغان متهم کرده بود اما دفتر ریاست جمهوری ترکیه واکنشی به این گزارشها نشان نداد.


این تحولات درحالی است که بی ثباتی در ترکیه از تشدید اقدامات حزب "پ.پ.ک" گرفته تا افزایش حملات تروریستی و سرازیر شدن مهاجران و آوارگان رو به افزایش گذاشته است.

 منبع :خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :