موضوعات ‌مرتبط: ورزشی فوتبال

a/71301 :کد

0

انتخابات فدراسیون فوتبال؛ مثلث چهار ضلعی!

  جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۰:۱۹
تعداد بازدید : ۲۰۲   
 تحلیل ایران -انتخابات فدراسیون فوتبال؛ مثلث چهار ضلعی!

انتخابات فدراسیون فوتبال سرانجام پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان فردا برگزار می‌شود تا فوتبال، رئیس چهار ساله آینده خود را بشناسد، البته اگر از مجمع فردا رئیس جدید خارج شود.

انتخابات فدراسیون فوتبال سرانجام پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان فردا برگزار می‌شود تا فوتبال، رئیس چهار ساله آینده خود را بشناسد، البته اگر از مجمع فردا رئیس جدید خارج شود.

 

به گزارش تحلیل ایران ، گمانه‌زنی‌ها هر نوع اتفاقی را پیش‌بینی کرده‌اند؛ از رئیس ماندن علی کفاشیان که می‌تواند عجیب‌ترین و غیر منتظره‌ترین اتفاق باشد، تا الگوی مدودف - پوتین (با انتخاب تاج به عنوان رئیس)، بحث ریاست مصطفی آجورلو، عزیزالله محمدی، لغو انتخابات، باطل شدن آن و در نهایت برگزاری انتخاباتی جدید. تمام این گمانه‌زنی‌ها مدت‌هاست درباره یکی از مهم‌ترین اتفاقات اخیر فوتبال ایران می‌شود و مطمئناً خروجی آن خیلی چیزها را تغییر خواهد داد. پیام‌هایی هم که انتخابات در پی خواهد داشت متفاوت است که می‌تواند اعتماد به علی کفاشیان یا اعتماد به محمود گودرزی را در پی داشته باشد، اما هرچه هست اتفاقات این انتخابات غیر قابل پیش‌بینی است، ولی بدون پس لرزه نخواهد بود.

اولین مسئله‌ای که در خصوص انتخابات وجود دارد و با تأکید کفاشیان و مسئولان وزارت ورزش احتمال آن کاهش یافت، بحث برگزاری یا عدم برگزاری انتخابات است؛ انتخاباتی که ابتدا قرار بود اسفند ماه سال 94 برگزار شود و سپس به 11 اردیبهشت موکول شد و در نهایت 18 اردیبهشت برگزار خواهد شد. برخی در این مدت تلاش کردند جلوی برگزاری انتخابات را بگیرند تا فدراسیون فوتبال با همین ساز و کار به فعالیت خود ادامه دهد. برخی بهانه‌تراشی‌ها نیز صورت گرفت و در برخی مواقع حتی ترساندن مسئولان ورزش کشور از تعلیق فوتبال ایران هم مطرح شد که البته این تلاش‌ها و بهانه‌ها به جایی نرسید. یکی از آخرین تیرهایی که برای عدم برگزاری انتخابات وجود داشت و همچنان نیز حس می‌شود که برخی به این بهانه مقابل برگزاری انتخابات را بگیرند، تأیید نشدن اساسنامه سال 86 فدراسیون فوتبال در هیئت دولت است. موضوعی که توسط سازمان بازرسی کل کشور و پیگیری‌های وزارت ورزش‌وجوانان پیگیری شد و در نهایت آنها فدراسیون را مجاب کردند این اساسنامه را برای تأیید به هیئت دولت بفرستند که این کار نیز صورت گرفت، اما به دلیل زمان‌بر بودن چنین کاری، اساسنامه هنوز تأییدیه نگرفته است.

با این حال وزارت ورزش‌وجوانان که متولی ورزش است، موافقت کرد انتخابات با اساسنامه سال 90 برگزار شده و تکلیفش مشخص شود تا پس از مشخص شدن رئیس جدید، پیگیری‌های لازم برای تأیید اساسنامه سال 86 در هیئت دولت انجام شود. این اتفاق در حالی افتاد که برخی رؤسای هیئت‌ها با ارسال نامه‌ای به محمود گودرزی، وزیر ورزش‌وجوانان خواستار لغو انتخابات شدند تا او تأیید اساسنامه را از هیئت دولت بگیرد که وزارتخانه با این مسئله موافقت نکرد.

از این مسئله که عبور کنیم، به بحث اصلی که برگزاری انتخابات و رأی‌گیری است خواهیم رسید. به ترتیب حروف الفبا، مصطفی آجورلو، مهدی تاج و عزیزالله محمدی سه نامزد نهایی انتخابات فدراسیون فوتبال هستند. نامزدهایی که برنامه‌های خود را یا به صورت انتشار در رسانه‌ها یا با حضور در صداوسیما و برنامه‌های مختلف اعلام کرده‌اند و مطمئناً در بین اعضای مجمع نیز تلاش‌های خود را انجام داده‌اند تا بتوانند حداکثر آرا را کسب کنند و جانشین علی کفاشیان در فدراسیون فوتبال شوند. در خصوص حداکثر آرا نیز طبق اساسنامه رئیس فدراسیون فوتبال با دوم سوم رأی اعضای مجمع (49 نفر از 74 عضو) انتخاب خواهد شد و در صورتی که این اتفاق رخ ندهد که احتمال آن زیاد است، انتخابات به دور دوم خواهد رفت که حضور نامزدها در دور دوم بستگی به آرای آنها خواهد داشت.

برگزاری انتخابات در دور دوم نیز حرف و حدیث‌های زیادی به دنبال داشت. در حالی که مسئولان فدراسیون فوتبال و در رأس آنها علی کفاشیان می‌گفت اگر رئیس با دو سوم آرا انتخاب نشود، بار دیگر باید نام نویسی صورت بگیرد، اما مشخص شد که در انتخابات 15 اسفندماه سال 90 کفاشیان در دور دوم با قانون «نصف + یک» به فعالیت خود در فوتبال ادامه داد و با همین قانون انتخابات 18 اردیبشهت‌ماه 94 هم برگزار خواهد شد. با این حال تا لحظه آخر باید منتظر تصمیم مجمع ماند تا مشخص شود در صورت کشیده شدن انتخابات به دور دوم، دو سوم آرا تعیین‌کننده است یا «نصف +1».

آنچه در ظاهر پیداست، انتخابات این بار سه ضلع دارد؛ مصطفی آجورلو، مهدی تاج و عزیزالله محمدی که هر کدام لابی‌های خاص خودشان را برای حضور در انتخابات داشته‌اند، اما در این مثلث ضلع چهارمی هم هست که شاید گفت این ضلع در انتخابات تأثیرگذارتر خواهد بود. علی کفاشیان، ضلع مخفی این مثلث است که در مجمع نفوذ بسیار بالایی دارد و شاید گفت از شانس خوب آجورلو و تاج یا از شانس بد محمدی، نایب رئیس پیشنهادی دو کاندیدای اول است. به این شکل انتظار این مسئله می‌رود که کفاشیان در انتخابات حتی اگر به صورت ظاهری انجام نشود، از آجورلو یا تاج حمایت کند. با این حال ترفندهای کفاشیان و تاکتیک رئیسی که 8 سال به خوبی در فوتبال دوام آورده است، مشخص نیست و تا لحظه آخر مشخص نمی‌کند که کفاشیان در روز انتخابات چه اقدام غیر قابلی پیش‌بینی دیگری انجام دهد.

اگر همه چیز عادی پیش برود فردا (شنبه، 18 اردیبهشت‌ماه 95) رئیس جدید فدراسیون فوتبال انتخاب خواهد شد و تنها راهی که ممکن است مقابل این اتفاق را بگیرد، رأی سفیدها است. در صورتی که برخی اعضای مجمع -که در روزهای اخیر نیز تلاش کرده‌اند- در صندوق انتخابات فدراسیون فوتبال رأی سفید بیندازند و تعداد آنها بیشتر از حد معمول شود تا آرای نوشته شده به حد نصابی نرسد که بتوان رئیس را انتخاب کرد، انتخابات از مشروعیت خواهد افتاد و در آن صورت باید پروسه نام نویسی نامزدها و برگزاری انتخابات یک بار دیگر برگزار شود. باید دید این انتخابات که شبیه به یک بازی شطرنج شده، در نهایت به سود چه کسی پایان خواهد یافت. کدام کاندیدا می‌تواند به کمک اعضای مجمع، رقبایش را کیش و مات کند یا شاید هم رأی سفیدها این انتخابات را پات کنند.

خیلی‌ها به دنبال این هستند که علی کفاشیان پس از انتخابات کلید ساختمان خیابان سوم سئول را به رئیس جدید تحویل بدهد، اما آیا این اتفاق رخ خواهد داد یا همچنان دسته کلیدهای فدراسیون و دفتر طبقه چهارم دست کفاشیان خواهد بود؟

***

آشنایی با سه نامزد ریاست فدراسیون فوتبال (به ترتیب حروف الفبا)

مصطفی آجورلو
قهرمانی پاس در لیگ برتر و معرفی چندین ستاره فوتبال از این تیم شاید یکی از یادگارهای مصطفی آجورلو در فوتبال باشد. مدیرعاملی که خیلی‌ها قهرمانی پاس را مدیون مدیریت او می‌دانند و سابقه این مدیر باعث شده تا وارد انتخابات فدراسیون شود. آجورلو البته دو دوره قبل هم قصد حضور در انتخابات را داشت، اما باتوجه به روندی که به وجود آمده بود و اقداماتی که از سوی علی‌آبادی صورت گرفت، پشیمان شد و علی کفاشیان توانست وارد ساختمان سئول شود.

آجورلو به غیر از مدیرعاملی باشگاه پاس تهران، سوابق دیگری هم در مدیریت ورزش دارد.  مدیرکل تربیت‌بدنی سپاه پاسداران، مدیرعامل باشگاه‌های فجر شهید سپاسی، پاس تهران و استیل‌آذین از جمله سوابق آجورلو به شمار می‌رود. او مدتی هم در سازمان ورزش شهرداری مدیریت کرد و البته رئیس تربیت بدنی نیروهای مسلح آسیا هم بود و عضویت هیئت مدیره باشگاه تراکتورسازی را در کارنامه دارد. او حالا با پشتوانه سال‌ها حضور در ورزش برای حضور در فدراسیون فوتبال اعلام آمادگی کرده و امیدوار است با رأی مجمع این تجربیات را در فدراسیون به کار گیرد.

مهدی تاج
از مدیران حال حاضر فدراسیون فوتبال، مهدی تاج یکی از فعال‌ترین آنها بوده که به عنوان نایب رئیس دوم در سازمان لیگ حضور دارد. فردی که پس از سال‌ها مدیریت در فوتبال که از اواخر دهه 60 آغاز شده بود، مدیریت‌های مختلفی را تجربه کرده است. او سابقه عضویت در هیئت مدیره باشگاه‌های سپاهان، ذوب‌آهن و پرسپولس را دارد و جزو مدیران اقتصادی محسوب می‌شود. رئیس فعلی سازمان لیگ در سه سال اخیر کارهای اجرایی خوبی را در لیگ برتر انجام داده و برگزاری مراسم افتتاحیه و اختتامیه که یکی از معضلات همیشگی لیگ بود، در زمان مدیریت تاج رفع شد.

نایب رئیس اول علی کفاشیان در چهار ساله اول مدیریت او، معاونت اداره کل صنایع استان اصفهان، مدیریت کل فروشگاه رفاه اصفهان، معاونت فروش و صادرات کارخانه ذوب‌آهن اصفهان چند پست اقتصادی دیگر را عهده‌دار بوده است. از تاج به عنوان فردی که به وزارت ورزش نزدیک شده و گزینه این وزارتخانه در انتخابات فردا است، یاد می‌شد که البته این موضوع از سوی نصرالله سجادی رد شد.

عزیزالله محمدی
رئیس فعلی اتحادیه فوتبال ایران، از جمله مدیرانی بوده که در دوره اول ریاست علی کفاشیان در فدراسیون فوتبال حضور داشت و البته مدیریت چهار ساله سازمان لیگ را نیز برعهده داشت. عزیزالله محمدی که در دوره قبلی انتخابات نیز برای ریاست ثبت‌نام کرده بود، نتوانست با علی کفاشیان و البته محمدحسین قریب که هر دو به دور دوم رفتند، رقابت کند و در نهایت از بدنه فدراسیون جدا شد. وی حالا با تجربه‌ای بیشتر پا به عرصه انتخابات گذاشته و با سابقه‌ای که در مدیریت فوتبال دارد، می‌خواهد جانشین علی کفاشیان شود. محمدی از جمله مدیرانی بود که در فجرشهید سپاسی شیراز حضور داشت و از مدیریت در این باشگاه نظامی هم معرفی شد. او در ستاد نیروی زمینی سپاه پاسداران مسئول پرسنلی بود و در قرارگاه خاتم‌الانبیا و نیروی مقاومت بسیج فعالیت داشته است. محمدی به این امید آمده که برخلاف دوره گذشته اعضای مجمع به او رأی بدهند.

***

فهرست کامل افرادی که در پست‌های مختلف نامزد حضور در فدراسیون فوتبال هستند به شرح زیر است:

نامزدهای پست ریاست فدراسیون فوتبال:
مصطفی آجورلو، مهدی تاج، عزیزالله محمدی

نامزدهای پیشنهادی پست نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال:
علی فتح‌الله‌زاده: نایب رئیس اول پیشنهادی عزیز محمدی
علی کفاشیان: نایب رئیس اول پیشنهادی آجورلو و تاج

نامزدهای پیشنهادی پست نایب رئیس دوم فدراسیون فوتبال:
محمود اسلامیان: نایب رئیس دوم پیشنهادی مهدی تاج
منصور قنبرزاده: نایب رئیس دوم پیشنهادی مصطفی آجورلو و عزیز محمدی

نامزد پیشنهادی پست نایب رئیس سوم و رئیس کمیته بانوان:
الهه عرب‌عامری: نایب رئیس سوم پیشنهادی تاج، آجورلو و محمدی

نامزدهای پست سایر اعضای هیئت رئیسه:
1- فریدون اصفهانیان 2- حبیب‌الله ابوالحسن شیرازی 3- حیدر بهاروند 4- مراد حاج‌جعفری 5- شهرام دبیری اسکوئی 6- غلامرضا شاه‌کرمی 7- عباس صوفی 8- سعید عباسی 9- ناصر غلامحسین گودرزی 10-هدایت الله ممبینی 11- میرشاد ماجدی 12 - حسن کامرانی‌فر

نامزد عضو هیئت رئیسه نماینده هیئت‌های فوتبال استان‌ها:
عبدالکاظم طالقانی

نامزد عضو هیئت رئیسه نماینده مدیران عامل باشگاه‌ها:
محمود شیعی


انتخابات فدراسیون فوتبال از ساعت 9:30 فردا (شنبه) در سالن اجتماعات آکادمی ملی المپیک برگزار می‌شود تا فوتبال، رئیس 4 سال آینده خود را بشناسد.

 

منبع :خبرگزاری تسنیم


                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :