موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/71491 :کد

0

شهردار سابق لندن: تونی بلر سگ دست‌آموز آمریکا بود

  شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۱:۴۰
تعداد بازدید : ۲۳۲   
 تحلیل ایران -شهردار سابق لندن: تونی بلر سگ دست‌آموز آمریکا بود

شهردار سابق لندن با انتقاد از معیارهای دوگانه غرب در خاورمیانه تشکیل رژیم صهیونیستی در این منطقه را تصمیمی اساساً اشتباه از سوی غرب دانست.

شهردار سابق لندن با انتقاد از معیارهای دوگانه غرب در خاورمیانه تشکیل رژیم صهیونیستی در این منطقه را تصمیمی اساساً اشتباه از سوی غرب دانست.

 

به گزارش تحلیل ایران ، کن لیوینگستون شهردار سابق لندن در مصاحبه شبکه الغد مصر تشکیل اسرائیل را فاجعه‌ای مصیبت‌بار از سوی غرب و عامل اصلی تغذیه تروریسم به شمار آورد.


وی در این مصاحبه گفت: حقیقت کاملاً ساده این است که اوضاع کنونی عراق بسیار بدتر از زمان حکومت صدام حسین است. اوضاع لیبی نیز همین گونه است و اوضاع کنونی این کشور بسیار بدتر از زمان حکومت قذافی است. مداخلات کشورهای غربی در خاورمیانه هیچ ارتباطی به ایجاد دموکراسی در این منطقه نداشته است و فقط تلاشی برای تحت کنترل گرفتن منابع نفت و تضمین بقای حکومت‌هایی است که از نقشه‌های غرب در منطقه حمایت می‌کنند.


شهردار سابق لندن افزود: من معتقدم پیروی از معیارهای دوگانه در خاورمیانه یکی از اموری است که اکنون منجر به شکل‌گیری گروههای اسلامگرای تروریستی شده است. ما بیش از یک دهه ایران را در معرض تحریم‌های سخت قرار دادیم زیرا معتقد بودیم سلاح هسته‌ای می‌سازد. ما همچنین معتقد بودیم که صدام حسین سلاح هسته‌ای دارد و به آن حمله کردیم اما چیزی پیدا نشد، این درحالیست که اسرائیل 40 سال است سلاح هسته‌ای دارد و نخستین حکومتی است که سلاح هسته‌ای وارد خاورمیانه کرده است و ما هنوز به آن اعتراف نکرده‌ایم و آن را تحریم نکرده‌ایم.


یک جوان خشمگین معتقد خواهد شد که در جهان عدالت وجود ندارد و به‌اعتقاد من همین مسئله انگیزه بسیاری از جوانان برای پیوستن به گروههای تروریستی نظیر داعش برای جنگیدن است.


لیوینگستون ادامه داد: همواره فراکسیونی قوی از نمایندگان حزب کارگر معتقد بوده‌اند که تشکیل کشور مستقل فلسطین ضرورت دارد. بسیاری از اعضای حزب کارگر نیز با مداخله در خاورمیانه مخالف بوده‌اند اما تونی بلر سگ دست‌آموز آمریکا بود و هرآنچه را که جرج بوش به او دیکته می‌کرد می‌پذیرفت، این مسئله عواقب وخیمی داشت. اگر نگاه مجددی به انفجارهای صورت گرفته در لندن در سال 2005 بیندازید می‌بینید که این انفجارها توسط جوانان خشمگین مسلمان صورت گرفت. طی هفته‌های بعد هیچ تعرضی به مسلمانان یا مساجد آنها صورت نگرفت و هیچ فریادی علیه آنها بلند نشد. ما دچار اختلاف نشده بودیم. اما مدتی بعد اوضاع تغییر کرد.


وی افزود: تشکیل اسرائیل از اساس اشتباه بود. زیرا از دو هزار سال پیش در این منطقه جامعه‌ای فلسطینی وجود داشته است. تشکیل اسرائیل فاجعه بزرگی بود. ما باید پس از جنگ جهانی دوم یهودیان را در انگلیس و آمریکا سامان‌دهی می‌کردیم. اسکان آنها به‌صورت کلی امکان داشت. اما اکنون با گذشت 70 سال از تشکیل اسرائیل هنوز بحران شدیدی وجود دارد و جنگهای زیادی روی داده است و احتمال وقوع جنگهای بسیار و از جمله جنگ هسته‌ای وجود دارد.


شهردار سابق لندن در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر "آیا از تحریم جهانی اسرائیل حمایت می‌کنید؟" گفت: من کالاهای ساخت اسرائیل را خریداری نمی‌کنم. البته ممکن است گاهی اشتباه کنم. من خرما را دوست دارم اما خرمایی را که از اسرائیل باشد خریداری نمی‌کنم.


وی در بخش دیگری گفت: قبل از جنگ جهانی دوم یهودی‌ستیزی شدیدی در اروپا حاکم بود و وقتی هیتلر در انتخابات 1932 پیروز شد و به قدرت رسید سیاستش کشتار یهودیان نبود و می‌خواست همه صهیونیست‌ها را به اسرائیل کوچ دهد. اگر به جوامع عربی در آن زمان نگاه کنید مشاهده می‌کنید که تجمعات یهودی بزرگی در این جوامع زندگی می‌کردند و در معرض هیچ گونه تهدید یا تعرضی نبودند و با همسایگان عرب خود در صلح زندگی می‌کردند اما با تشکیل اسرائیل همه چیز نابود شد و همه یهودیان جهان عرب به اسرائیل کوچ داده شدند. اگر به آموزه‌های اسلامی بنگرید مشاهده می‌کنید که موسی(ع) را به‌عنوان پیامبر خدا می‌شناسد و زندگی یهودیان را در کنار عربهای خاورمیانه به رسمیت می‌شناسد. همه آنها اکنون نابود شده‌اند و این مسئله بسیار مصیبت‌بار است. من معتقدم ناتوانی در حل این مشکل، تروریسم را تغذیه می‌کند. چه‌چیزی باعث می‌شود تا جوانی در سن 15 یا 16 سالگی برای جنگ به صفوف داعش بپیوندد و یا در پاریس و بروکسل دست به اقدامات وحشیانه بزند؟ آنها از قتل و کشتار لذت نمی‌برند بلکه معتقدند مورد ظلم واقع شده‌اند. غرب مسئله ظلم را حل کند وگرنه تروریسم همچنان تغذیه خواهد شد.


منبع :خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :