موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/71547 :کد

0

ناو آمریكایی در بندر شانگهای چین پهلو گرفت

  شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۸:۳۸
تعداد بازدید : ۲۷۴   
 تحلیل ایران -ناو آمریكایی در بندر شانگهای چین پهلو گرفت

آمریكا در تلاشی برای كاستن از تنش های فزاینده با چین در دریای جنوبی یكی از ناوگان های دریایی خود را به چین اعزام كرده است.

 

 

 

 

 آمریكا در تلاشی برای كاستن از تنش های فزاینده با چین در دریای جنوبی یكی از ناوگان های دریایی خود را به چین اعزام كرده است.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، حضور این ناو آمریكایی در چین در حالی صورت می گیرد كه ناو هواپیمابر «میسنك» متعلق به نیروی دریایی روسیه هم از روز پنجشنبه 16 اردیبهشت ماه جاری در بندر «نن تونگ» در استان «جیانگ سو» در شرق چین پهلو گرفته است.


گزارش های دریافتی حاكی است كه كشتی «بلو یواس اس» آمریكا روز گذشته - جمعه - وارد شانگهای بزرگترین شهر و مركز اقتصادی چین شده و در این بندر مستقر شده است.


ایرنا نوشت: این یكی از تازه ترین تحركات آمریكا در خصوص كاستن از تنش ها با چین محسوب می شود كه در دریای جنوبی دچار منازعات جدی با پكن است.


پس از آنكه اعلام شد چین به دلیل همین تنش ها با ورود و پهلو گرفتن ناوهواپیمابر «استینز» در هنگ كنگ مخالفت كرده است ورود این ناو جدید به شانگهای می تواند نشانه ای از بهبود نسبی روابط میان طرفین باشد.


با این وصف هنوز مناسبات دو كشور به دلیل منازعات رو به افزایش در دریای جنوبی تیره است و چین بار دیگر به آمریكا و فیلیپین هشدار داده كه مراقب رفتارهای خود در دریای جنوبی و كشاندن مسئله به داوری بین المللی باشند.


خبرگزاری شین هوا نیز گزارش كرده است كه ناو «بلو یو اس اس» آمریكا كه متعلق به ناوگان هفتم نیروی دریایی این كشور می باشد، در بندر نظامی «ووسونگ» در شهر بندری شانگهای لنگر انداخته است.


انتظار می رود پهلو گرفتن این ناو در شانگهای تا پنج روز به طول بینجامد.
روابط چین و آمریكا به دلیل اختلافات دو طرف در دریای جنوبی به شدت تیره شده است و پشتیبانی آمریكا از مواضع فیلیپین و ژاپن در دریاهای شرقی و جنوبی چین مانع بزرگی برای حل و فصل اختلافات است.


چین قویا فیلیپین را به دلیل طرح دعوی در باره منازعات دریای جنوبی به دادگاه بین المللی لاهه مورد انتقاد قرار داده است.


پكن می گوید، تلاش های یكجانبه مانیل نمی تواند جوابگوی مشكلات منطقه ای باشد و چین همواره خواستار گفت و گوی دوجانبه كشورهای منطقه برای از میان برداشتن اختلافات بوده است.


چین اعلام كرده كه فیلیپین از چند دهه قبل برخی از جزایر دریای جنوبی را كه به پكن تعلق دارد به اشغال درآورده است و همچنان به مالكیت غیرقانونی بر آنها ادامه می دهد.


از سوی دیگر و در واكنش به اعتراض های پكن، آمریكا و متحدانش در شرق آسیا از جمله ژاپن نیز بارها مخالفت خود را با پروژه ها و ساخت و سازهای چین در جزایر مرجانی دریای جنوبی اعلام كرده اند. 


به باور این كشورها، چنین فعالیت هایی توسط چین تنش ها را در این دریا كه آبراهی راهبردی و حیاتی و میزبان منابع غنی دریایی، از جمله نفت و گاز و صنعت ماهیگیری است و سالانه معاملات تجاری بین المللی به ارزش حدود 5 هزار میلیارد دلار از این مسیر انجام می شود؛ افزایش می دهد. 


به جز چین كه مدعی مالكیت بر كل دریای جنوبی چین است، ویتنام، فیلیپین، مالزی، تایوان و برونئی نیز ادعای مالكیت بخش‌هایی از این دریا را دارند.


گفتنی است در خصوص حضور ناو هواپیمابر «میسنك» نیروی دریایی روسیه در بندر «نن تونگ» در استان «جیانگ سو» در شرق چین اطلاعات بیشتری از سوی رسانه های چینی منتشر نشده و رسانه های این كشور از جمله شین هوا فقط به این جمله كه این ناو از ١٩٧٨ تا ١٩٩٤ جزو نیروی دریایی شوروی سابق بوده، بسنده كرده اند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :