موضوعات ‌مرتبط: سیاسی امنیتی و دفاعی

a/71590 :کد

0

اهرم انسداد تنگه هرمز توسط ایران و هراس آمریکا

  شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۱:۴۳
تعداد بازدید : ۳۰۹   
 تحلیل ایران -اهرم انسداد تنگه هرمز توسط ایران و هراس آمریکا

در پاییز ۱۳۹۰ پس از تشدید تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران بواسطه برنامه صلح آمیز هسته‌ای کشورمان، بحث استفاده ایران از اهرمی به نام مسدود کردن تنگه هرمز مطرح شد

در پاییز 1390 پس از تشدید تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران بواسطه برنامه صلح آمیز هسته‌ای کشورمان، بحث استفاده ایران از اهرمی به نام مسدود کردن تنگه هرمز مطرح شد؛ در همان زمان، یگان‌های نیروی دریایی ارتش با برگزاری مانوری در تنگه هرمز، مسدود کردن این آبراه استراتژیک را تمرین کردند.

 

به گزارش تحلیل ایران : یکی از اهرم‌های قدرت منطقه‌ای ایران، تسلط  بر آبراهه‌ای استراتژیک به نام تنگه هرمز است  که راهبردی ترین مسیر کشتیرانی جهان محسوب می‌شود و شریان حیاتی نفت جهان در قبضه آن است.


سردار سلامی جانشین فرماندهی کل سپاه پاسداران، سه شنبه شب در یک برنامه خبری تلویزیونی، بار دیگر این اهرم قدرت ایران را به رخ آمریکایی‌ها و اذناب منطقه‌ای این کشور کشاند و گفت که « براساس کنوانسیون 1982 دریاها، مجبوریم اگر از تنگه هرمز عبور ضررداری اتفاق بیفتد، قاطعانه با‌ آن مقابله کنیم. به آمریکا، شرکا و متحدان منطقه‌ای‌اش هشدار می دهیم اگر بخواهند از ادبیات تهدید استفاده کنند و ما را تهدید کنند، از قانون عبور بی ضرر استفاده کرده و اجازه عبور و تردد هیچ کشتی و شناوری که بخواهد ما را تهدید کند، نمی‌دهیم».


در پاییز 1390 پس از تشدید تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران بواسطه برنامه صلح آمیز هسته‌ای کشورمان، بحث استفاده ایران از اهرمی به نام مسدود کردن تنگه هرمز مطرح شد؛ در همان زمان، یگان‌های نیروی دریایی ارتش با برگزاری مانوری در تنگه هرمز، مسدود کردن این آبراه استراتژیک را تمرین کردند.


آمریکایی‌ها که مسدود شدن تنگه هرمز را به معنای به خطر افتادن بخش اعظمی از منافع شان در منطقه غرب آسیا قلمداد می‌کردند، به تکاپو افتادند و نسبت به تهدید ایران مبنی بر بستن تنگه هرمز واکنش نشان دادند و این تنگه را خط قرمز خود نامیدند!

پس از آنکه تهدیدات آمریکایی‌ها با بی توجهی مقامات عالی رتبه کشورمان همراه شد؛ اوباما دست به قلم شد و با نامه نگاری از مقامات کشورمان  درخواست مذاکره کرد.

آمریکایی‌ها که قابلیت ایران در مسدود کردن تنگه هرمز را باور داشتند و آگاه بودند که ایران مدرن ترین و متنوع ترین سلاح‌های ضدکشتی و تجهیزات ساحل به دریا را در اختیار دارد؛ پس از تهدید ایران دست به کار شدند و مقر تفنگداران دریایی خود در خلیج فارس را به گروه ضربت و هواپیماهای «ام وی 22» و «کی سی 130 هرکولس» مجهز کردند تا شعاع عملیاتی خود را در زمان بحران افزایش دهند.


در اوایل اسفندماه 93، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران  رزمایش پیامبر اعظم(ص) را در منطقه تنگه هرمز و خلیج فارس برگزار کردند؛ در جریان این رزمایش حدود 30 فروند شناور نیروی دریایی سپاه اقدام به انجام عملیات مین‌ریزی در محدوده تنگه هرمز کردند؛ اصابت صدها راکت و ده‌ها فروند موشک به ماکت ناو هواپیمابر دشمن از دیگر برنامه های این رزمایش بود.


آمریکایی‌ها که از رزمایش موفقیت آمیز ایران در خلیج فارس و مانور قدرت نیروهای ایرانی در استراتژیک ترین آبراهه جهان به هراس افتاده بودند، چند هفته پس از رزمایش پیامبر اعظم (ص) ایران، رزمایش مشترکی را با متحدان و جیره خواران منطقه‌ای خود در آب‌های کویت ترتیب دادند و نام آن را "قاطعیت عقاب‌ها" نامیدند!

در مارس 2015،  نیروی دریایی آمریکا در گزارش راهبرد مشارکتی خود در قرن ۲۱ با اشاره به توان نظامی ایران در خلیج‌فارس از قدرت جمهوری اسلامی برای بستن تنگه هرمز در مواقع ضروری اظهار نگرانی کرد. در این گزارش 37 صفحه‌ای تصریح شده بود که «افزایش چشمگیر تقاضا برای انرژی و منابع، بر اهمیت جریان آزاد تجارت از طریق چهار راه استراتژیک دریایی از جمله تنگه هرمز تاکید دارد وعرضه بدون وقفه نفت و گاز می‌تواند به واسطه بروز بی‌ثباتی سیاسی و درگیری‌های منطقه‌ای در معرض خطر قرار گیرد».


اردیبهشت سال گذشته بود که توقیف کشتی آمریکایی توسط ایران در خلیج فارس، بار دیگر زمزمه احتمال مسدود شدن تنگه هرمز را بر سر زبان‌ها انداخت؛ روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در همین زمینه گزارش داد« اقدام ایران در توقیف یک کشتی تجاری آمریکایی، نگرانی هایی را برای مقامات‌آمریکایی درباره تنگه هرمز به وجود آورده است».

در برخی محافل سیاسی و رسانه‌ای نیز، این اقدام ایران واکنشی به تجاوز عربستان به یمن و حمایت آمریکا از این تجاوز، ارزیابی شد؛ البته بعدها مشخص شد که اقدام ایران در توقیف کشتی آمریکایی «مرسک تایگریس» صرفا مربوط به یک حکم حقوقی و قضائی بود و ارتباط مستقیمی به مسائل سیاسی و نظامی نداشت، اگرچه به تعبیر جان بولتن سیاستمدار تندرو آمریکایی، این اقدام ایران تهدیدی برای آمریکا بود که عملیاتی کردن انسداد تنگه هرمز امکانپذیر است.

 منبع : میزان

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :