موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی راه و شهر سازی

a/71639 :کد

0

پرتقال‌فروش محله مسکن مهر کیست؟

  شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۶:۲۰
تعداد بازدید : ۲۸۵   
 تحلیل ایران -پرتقال‌فروش محله مسکن مهر کیست؟

برای بار سوم افتتاح واحدهای مسکن مهر پردیس به تعویق افتاد و وزارت راه و شهرسازی مردم، تعاونی‌ها، پیمانکاران و وزارت نیرو را مقصر این خلف وعده معرفی می‌کند.برای بار سوم افتتاح واحدهای مسکن مهر پردیس به تعویق افتاد و وزارت راه و شهرسازی مردم، تعاونی‌ها، پیمانکاران و وزارت نیرو را مقصر این خلف وعده معرفی می‌کند، اما آیا این ادعا واقعیت دارد و این‌که پرتقال‌فروش خلف وعده افتتاح واحدهای مسکن مهر کیست؟


به گزارش تحلیل ایران، وزیر راه و شهرسازی طی سه‌ سال اخیر نشان داده که حقوق شهروندی یکی از دغدغه‌های مهم وی است، در این باب آخوندی سخنرانی‌های پر از "نکته"ای را ایراد کرده که در آنها "موبیلیتی" و "لیوبیلیتی" پای ثابت بوده است. اما اینها فقط و فقط در حرف بوده و عملا از مردادماه 92 تاکنون مردم شاهد تحقق حتی یکی از وعده‌های وزیر راه و شهرسازی و شماری از معاونان وی نبوده‌اند.


پروژه‌های مسکن مهر نمونه بارزی است که گرفتار خلف وعده‌های متعددی مسئولان مربوطه برای افتتاح بوده‌اند. در جدیدترین مورد برای بار سوم افتتاح تعدادی از واحدهای مسکن مهر پردیس تا اطلاع ثانوی به تاخیر افتاد. گرچه دولت تدبیر و امید ید طولایی در نامید کردن مردم دارد، اما مسئله مهم در این داستان انداختن توپ کم‌کاری به زمین وزارت نیرو از سوی وزارت راهی‌ها بوده است.


حسین رجب‌صلاحی مدیرعامل شرکت عمران پردیس که گفته می‌شود به شدت از سوی مدیران بالادستی برای رفتن تحت فشار است، نامه‌نگاری مدیرعامل آبفای تهران به استاندار و از اعلام به وزیر راه و شهرسازی را عامل عدم افتتاح 4500 واحد مسکن مهر پردیس اعلام کرد.


بلافاصله مدیر مافوق وی "متعهد نبودن وزارت نیرو در آبرسانی را عامل تاخیر چند باره مسکن مهر پردیس" معرفی کرد و گفت: تاکنون کمک‌های زیادی به آب و فاضلاب شده و همه تعرفه‌های انشعاب آب، برق و گاز پرداخت شده است اما به علت کمک زیاد شهرهای جدید دستگاه‌های ذیربط وظایف ذاتی خود را فراموش کردند.


نریمان با بیان این‌که در پردیس بیش از 700 میلیارد تومان به قیمت روز برای انشعاب آب و فاضلاب کمک کردیم ضمن اینکه تمامی تعرفه‌های مربوط به آب و فاضلاب را دادیم اما تعهدات خود را انجام نمی‌دهند، افزود: اگر قرار باشد شرکت عمران شهرهای جدید تصفیه خانه انتقال آب وتوزیع شبکه توزیع را ایجاد کند پس نقش شرکت آب و فاضلاب چیست. تعیین قیمت تمام شده تعرفه انشعاب برای این است که خط انتقال و شبکه تصفیه خانه را خودشان بسازند که انجام ندادند.


وی گفت: بیش از 5 هزار مسکن مهر در پردیس آماده افتتاح است و حق انشعاب را پرداخت کردیم اما متاسفانه همه فقط وزارت راه و شهرسازی را مسئول می دانند در صورتی که سایر دستگاه‌ها نیز باید پاسخگو باشند.


مدیرعامل عمران شهرهای جدید ایران افزود: شرکت عمران شهرهای جدید 15 بهمن پارسال به آب و فاضلاب تهران اطلاع داد تا آب با کیفیت و سالم را وصل کند و چند بار تاخیر در افتتاح به دلیل این است که وزارت نیرو به تعهدات عمل نکرده است.


در ادامه نوبت به "پنجمین نشست‌ بررسی عملکرد پروژه‌های مسکن مهر" رسید تا در آن اعلام شود: عدم پرداخت سهم آورده مردم، سوء مدیریت برخی تعاونی‌ها و پیمانکاران در انجام فعالیت‌ها از مشکلات اصلی سایت مسکن مهر این شهر اعلام شد که باید هرچه سریعتر از سوی دستگاه‌های مرتبط مورد بررسی قرار گرفته و نتایج نهایی به‌صورت رسمی اعلام شود.در سال‌های فعالیت دولت یازدهم هربار خلف وعده‌ای به خصوص در پروژه‌های مسکن مهر حادث شده، مسئولان مربوطه وزارت نیرو، مردم، تعاونی‌ها و پیمانکاران را مقصر معرفی کرده‌اند. از سوی دیگر وزیر راه و شهرسازی همچنان در حال بسط دادن رویای "حقوق شهروندی"، "موبیلیتی" و "لیویبیلیتی" است و با انتصاب قائم مقام در طرح مسکن مهر عملا از وظیفه قانونی خود شانه خالی کرده است.


در وضعیتی که امید به اتمام پروژه‌های مسکن مهر هر روز کمتر شده و به سمت صفر میل می‌کند، متقاضیان مسکن مهر همچنان در سرگردانی به سر می‌برند. آنها نمی‌دانند واقعا چه زمانی و با چه قیمتی کلید واحدهای مسکن مهر را تحویل می‌گیرند.


انداختن توپ کم‌کاری‌ها به زمین بازیگران دیگر طرح مسکن مهر تنها چیزی بوده که متقاضیان طی سه سال اخیر از وزارت راه دیده‌اند، در این بین سکونت وزارت نیرو نیز بر ابهامات موجود افزوده است.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :