موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/71767 :کد

0

دلایل اجرایی نشدن تفاهم مقابله با ریزگردها

  یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۶:۰۳
تعداد بازدید : ۳۵۹   
 تحلیل ایران -دلایل اجرایی نشدن تفاهم مقابله با ریزگردها

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به هجوم ریزگردها در كشور در سالهای اخیر، گفت: وجود گروه های تكفیری و ایجاد ناامنی در عراق باعث اجرایی نشدن تفاهم مقابله با ریزگردها شده است.

 

 

 

 معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به هجوم ریزگردها در كشور در سالهای اخیر، گفت: وجود گروه های تكفیری و ایجاد ناامنی در عراق باعث اجرایی نشدن تفاهم مقابله با ریزگردها شده است.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، معصومه ابتكار شنبه شب در گفت وگو با شبكه استانی جهانبین چهارمحال و بختیاری افزود: وجود گرد و غبار در ایران دو منشا اصلی بیرونی و داخلی دارد كه منشا بیرونی از كشورهای عراق و عربستان به كشور ما وارد می شود.


به گفته وی ،متاسفانه از دوران صدام حسین و رژیم بعث در عراق،بخش عمده ای از تالابهای جنوب غربی با دخالت های انسانی خشك و به منشا اصلی گرد و غبار تبدیل شد كه با كمترین باد و طوفان به سمت ایران حركت می كند و شهرها و مناطق مختلف كشور را تحت تاثیر قرار می دهد.


وی گفت:به منظور مقابله با این ریزگردها با منشا خارجی، از قبل تفاهم ها و مذاكراتی به منظور كاشت نهال در كانون های گرد و غبار با كشور عراق از اواخر سال 92 با سفر به بغداد انجام شد.


ابتكار اظهار داشت: این برنامه ریزی ها به دلیل وجود ناامنی های ایجاد شده در عراق و هجوم تكفیری ها و گروهك داعش ،متاسفانه متوقف شده است.


به گفته وی، هم اكنون پیگیری های لازم در زمینه مقابله با پدیده گردو غبار با منشا خارجی، از سوی سازمان ملل در حال انجام است و پیش بینی ایجاد صندوق منطقه ای برای مقابله با این موضوع در دست اجراست.


وی، با اشاره به اینكه یكی از كانون های گرد و غبار منطقه ، عربستان سعودی است اظهار داشت: این موضوع در سطح بین المللی پیگیری شده و قطعنامه ی نیز در مجمع عمومی سازمان ملل برای گرد وغبار تدوین شده است كه در این قطعنامه، دبیركل سازمان ملل مكلف به شناسایی كانون های جهانی گرد و غبار و روش های مقابله شده است.


وی به برگزاری اجلاس وزرا كه ماه آینده برگزار خواهد شد اشاره كرد وگفت: موضوع گرد و غبار نیز در دستور كار این اجلاس قرار دارد .


وی به معضل گرد و غبار در كشور به عنوان یك معضل مهم اشاره كرد و گفت: اصرار ما براین است كه مقابله با این موضوع باید جهانی دیده شود و راه حل جهانی اندیشه شود .


به گفته وی، عملیات كاشت نهال و مقابله با بیابان زایی یكی از مهمترین برنامه های مقابله با ریزگردها است.


ایرنا نوشت: معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ، به انجام مطالعات استانی و ملی در زمینه گردو غبار با منشا داخلی در كشور و شناسایی كانون های گرد و غبار و روش مواجه با این كانونها و كاهش میزان گردو غبار اشاره كرد وگفت: ارائه آموزش های لازم به مردم برای مواجه فوری و بحرانی با این بحران در دستور كار قرار دارد.


ابتكار گفت: آمادگی مردم برای مواجه با این شرایط، استفاده از شیوه ها و روش های كه عوارض گرد و غبار را به حداقل می رساند و به عنوان یكی از برنامه های دولت به منظور مقابله با گرد و غبار در دستور سازمان جنگل ها و مراتع كشور قرار گرفته است.


وی اظهار داشت: هم اكنون در بسیاری از نقاط كشور سازمان جنگل ها و مراتع كه مسولیت اجرای این طرح را برعهده دارد ، عملیات كاشت نهال برای مقابله با بیان زایی را دست اجرا دارد .


ابتكار ،به احیای تالابها به عنوان یكی دیگر از برنامه های دولت به منظور مقابله با پدیده گردو غبار اشاره كرد و گفت: هم اكنون تالاب حورالعظیم در استان خوزستان كه یكی از كانون های گرد و غبار داخلی است احیا شده است.


معاون رئیس جمهوری اظهار داشت: با آغاز دولت یازدهم بحث آبدهی مجدد این تالاب كه از اول سازمان محیط زیست اصرار برآن داشت اجرا شده و هم اینك حوضچه سوم تالاب هورالعظیم آبگیری شده است.

**تاكید بر گسترش مشاركت محلی در حفاظت از محیط زیست و اشتغال سبز
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: افزایش مشاركت های مردمی به خصوص جوامع محلی در حفاظت از محیط زیست یكی از برنامه این سازمان در حفظ و حراست از محیط زیست است كه این امر در ذخیرگاه زیست كره تنگ صیاد -سبزكوه استان چهارمحال وبختیاری به خوبی اجرایی شده است.


ابتكار افزود: در دنیا، توجه به مشاغل سبز در زمینه حفاظت از محیط زیست توجه خاصی شده كه با استفاده از ظرفیت های مناطق مختلف بتوان با استفاده از منابع طبیعی بدون خسارت وارد كردن به آن، اشتغال پایدار را فراهم كرد.


وی به طبیعت بكر چهارمحال وبختیاری و گردشگرپذیر بودن این منطقه اشاره كرد و گفت: می توان با استفاده از ظرفیت گردشگری و همچنین سایت های پرنده نگری زمینه اشتغال در حوزه گردشگری این استان را گسترش داد.


رئیس سازمان حفاظت محیط زیست كشور به موقعیت ذخیرگاه زیست كره تنگ صیاد و سبزكوه اشاره كرد و گفت: با همكاری مردم در داخل ذخیره گاه زیست كره می توان روشی را برای معیشت و زندگی مردم ترسیم كرد كه فعالیت ها سازگار با طبیعت را در این مناطق ایجاد كرد كه این فعالیت به تخریب و آلودگی طبیعت منجر نشود.


ابتكار به انقراض برخی گونه های گیاهی و جانوری در كشور اشاره كرد وگفت: جوامع محلی و سازمان های مردم نهاد در حفاظت از این گونه ها نقش مهم موثری دارند.


وی اظهار داشت: حفظ و حراست از محیط زیست نیازمند تلاش جمعی است.

**جشنواره فلیم سبز اواخر اردیبهشت ماه در كشور برگزار می شود
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست كشور گفت: فراخوان پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز پس از سال ها توقف اعلام شد.


ابتكار افزود: بیش از یكهزار 900 به دبیرخانه جشنواره رسیده كه از این تعداد 400فیلم بین المللی از 41كشور و مابقی از ایران است.


وی گفت: این جشنواره از جمعه این هفته در 70 شهركشور و همزمان در چهارشهر استان چهارمحال و بختیاری برگزار می شود.


وی برگزاری این جشنواره را یك جریان فرهنگی و فكری در حوزه محیط زیست خواند وگفت: توجه به مسایل محیط زیست از دریچه هنر و سینما و تاثیر گذاری آن در انتقال پیام طبیعت و محیط زیست از اهداف برگزاری این جشنواره است.


وی اظهار داشت: این جشنواره در جهت انتقال پیام حفاظت از محیط زیست و اصلاح نگرش و رفتار مردم در جامعه در زمینه محیط زیست و نهادینه كردن ان برگزار می شود.


استاندار چهارمحال وبختیاری نیز در این نشست به مشكلات دو مشكل اخیر در حوزه محیط زیست اشاره كرد وگفت: ثبت مناطق حفاظت شده دردولت نهم و دهم بدون انجام مطالعات یكی از مشكلات است.


قاسم سلیمانی دشتكی افزود: ثبت قسمتی از منطقه شیدا، روستای شیخ شبان، قسمتی ازمسیر كارون 4، منطقه هلن از جمله این مناطق است كه هم اكنون برای اجرای طرح های هادی و توسعه این روستاها با مشكل روبرو هستیم.


وی به آغاز شدن پروژهای عمرانی بدون انجام مطالعات زیست محیطی نیز به عنوان یكی دیگر از مشكلات استان كه از دولت های گذشته به میراث رسیده اشاره كرد وگفت: برخی از پروژه ها از نظر قانونی و حفاظت محیط زیست مطالعات انجام نشده و مجوزهای زیست محیطی این طرح ها دریافت نشده است.


وی گفت: این پروژه ها شامل سد خرسان 3، سد بهشت آباد ، تالاب چغاخور و تونل گلاب 2است كه هم اكنون اجرای این پروژه ها متوقف و منتظر جواب مطالعات زیست محیطی سازمان محیط زیست كشور است.


وی در ادامه به توسعه پایگاه دیده بانی، كمك به تجهیز دوربین های كنترل وضعیت موجود وپیشگیری از تخلفات زیست محیطی و توسعه مناطق حفاظت شده و تاكید بر نگهبانی و حفاظت قوی تر از این منطقه به عنوان مهمترین برنامه حفاظت محیط زیست اشاره كرد.


سلیمانی دشتكی افزود: برنامه های كلان استان نیز در حوزه آبخیزداری، آبخوان داری و برنامه های اجرایی كشاورزی وصنعت پاك در دستور كار استان است .


به گفته وی ، سالانه دو هزار هكتار از مناطق و اراضی شیب دار و مناطقی در سطح استان درختان مثمر و دارویی كشت شود.


معاون رییس جمهوری برای شركت درآیین لوح ذخیره گاه زیست كره تنگ صیاد سبزكوه استان چهارمحال وبختیاری به این استان سفر كرد.


در این آیین لوح ذخیره گاه زیست كره تنگ صیاد سبزكوه استان چهارمحال وبختیاری كه از سوی یونسكو صادر شده ‌به معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست كشور، اهداء شد كه دكتر ابتكار نیز این لوح را به استاندار چهارمحال و بختیاری اهداء كرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :