موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/71787 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در نوزدهم اردیبهشت

  یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۸:۲۶
تعداد بازدید : ۲۵۲   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در نوزدهم اردیبهشت

امروز یكشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، یكم شعبان ۱۴۳۷ هجری قمری، هشتم می۲۰۱۶ میلادی است. ۲۸ سال پیش در چنین روزی، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه ۶۱۲ را درباره كاربرد سلاح‏های شیمیایی در جنگ

 

 امروز یكشنبه نوزدهم اردیبهشت 1395 هجری خورشیدی، یكم شعبان 1437 هجری قمری، هشتم می2016 میلادی است. 28 سال پیش در چنین روزی، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه 612 را درباره كاربرد سلاح‏های شیمیایی در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران صادر كرد.
 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:


19 اردیبهشت 1375
آیت الله شیخ محمد صادق سعیدی كاشمری از پژوهشگران، مفسران و واژه شناسان معاصر خراسان درگذشت و در رواق دارالزهد حرم امام رضا(ع) به خاك سپرده شد. وی علاوه بر پرداختن به امور علمی و نگارشی، 30 بنای خیریه ساخت.

19 اردیبهشت 1367
به دنبال شكایت ایران علیه عراق مبنی بر استفاده این كشور از سلاح های شیمیایی، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه 612 خود را با موضوع محكوم ساختن استفاده از این سلاح ها صادر كرد. در این قطعنامه بدون آن كه از كشوری خاص به عنوان استفاده كننده سلاح‏ های شیمیایی نام برده شود، كاربرد این سلاح‏ ها محكوم و از تمامی كشورها درخواست شد تا با رعایت تعهدات بی طرفی، از صدور عوامل شیمیایی به طرف های مخاصمه خودداری كنند.

19 اردیبهشت 1366
رزمندگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عملیات «انصار الحسین» در منطقه عمومی بصره، هورالهویزه و جزیره مجنون را آغاز كردند.

19 اردیبهشت 1353
دانشگاه مشهد به دانشگاه فردوسی تغییر نام یافت.

19 اردیبهشت 1346
جواد منصور وزیر مشاور به جای هوشنگ انصاری وزیر اطلاعات شد.

19 اردیبهشت 1345
تاكسیمتر بر روی تاكسی های تهران نصب و نرخ آن در پایتخت برای 350 متر، یك ریال تعیین شد.

19 اردیبهشت 1340
بیستمین دوره مجلس شورای ملی كه در دوم اسفند 1339 هجری خورشیدی آغاز به كار كرده بود، به فعالیت خویش پایان داد. در همین روز سومین دوره مجلس سنا نیز كه در سوم فروردین 1339 هجری خورشیدی شروع شده بود به درخواست امینی و دستور محمدرضا پهلوی پایان یافت.

19 اردیبهشت 1334
قرارداد تعمیر و آسفالت شش هزار كیلومتر از جاده های كشور میان سازمان برنامه و كمپانی جان مولم به امضا رسید. هزینه تقریبی این قرارداد 130 میلیون لیره و بزرگترین قرارداد ایران با یك شركت ساختمانی تا آن زمان بود.

19 اردیبهشت 1325
پس از پایان جنگ جهانی دوم با شكایت ایران به شورای امنیت مبنی بر خارج نشدن نیروهای شوروی بر خلاف پیمان سه جانبه، نیروهای نظامی این كشور به طور كامل از ایران خارج شدند.

19 اردیبهشت 1306
مجلس شورای ملی، با الغای كاپیتولاسیون به تمامی دولت‏ هایی كه از این امتیاز استفاده می‏كردند یك سال وقت داد كه در قراردادهای خود تجدید نظر كنند.

19 اردیبهشت 1303
بخشنامه ای از طرف وزارت مالیه به تمامی اداره های مالیاتی ابلاغ شد. در این بخشنامه دستور داده شده بود، با توجه به تبدیل تقویم رسمی به هجری خورشیدی و برای ایجاد یكسانی و نظم، اگر لازم است در نگارش ها به اسنادی كه با تاریخ غیر خورشیدی نوشته شده اشاره و باید معادل خورشیدی آن میان 2 قوس نوشته و بیان شود.

19 اردیبهشت 1303
آیت‏ اللَّه سید عبدالحسین لاری عالم مجاهد درگذشت. از جمله فعالیت های این روحانی مبارز، حمایت از مشروطه خواهان شیراز و رویارویی با نیروهای دولتی و همكاری با دلیران تنگستان در رویارویی با متجاوزان انگلیسی بود. در كنار فعالیت‏های سیاسی، از آیت ‏اللَّه لاری 40 اثر فقهی، كلامی، فقهی - سیاسی، اصولی و... به یادگار مانده است.

19 اردیبهشت 1303
سرتیپ ابوالحسن خان به جای سردار فاتح، حاكم اردبیل شد.

19 اردیبهشت 1300
برپایه گزارش كلنل محمد تقی خان پسیان، 112 تن از اهالی سرخس در اثر رواج بیماری مسری وبا در آن منطقه كشته شدند.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 1و 4)

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :