موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/71930 :کد

0

پیروزی بر اسلام هراسی؛ اولین شهردار مسلمان لندن کیست؟

  یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۷:۲۰
تعداد بازدید : ۲۲۳   
 تحلیل ایران -پیروزی بر اسلام هراسی؛ اولین شهردار مسلمان لندن کیست؟

نامزد حزب کارگر، به عنوان شهردار جدید لندن انتخاب شده و برای چهار سال اداره پایتخت انگلیس را به عهده خواهد داشت.

 

نامزد حزب کارگر، به عنوان شهردار جدید لندن انتخاب شده و برای چهار سال اداره پایتخت انگلیس را به عهده خواهد داشت.
 

به گزارش تحلیل ایران ، با پایان شمارش آرا و همزمان با نیمه شب شنبه (ششم مه - ۱۷ اردیبهشت) صادق خان با کسب ۵۶.۸ درصد آرا برنده شد و نزدیک‌ترین رقیب او زک گلداسمیت از حزب محافظه‌کار، به کسب ۴۳.۲ درصد آرا بسنده کرد."صادق خان"، نامزد حزب کارگر، به عنوان شهردار جدید لندن انتخاب شده و برای چهار سال اداره پایتخت انگلیس را به عهده خواهد داشت و این اولین بار است که یک مسلمان شهردار پایتخت بریتانیا می‌شود.

البته وی به همین راحتی ها هم به این عنوان دست نیافت چرا که با توجه به مسلمان بودن وی انتظار میرفت تا ادعاهایی درباره وی مطرح شود که البته اینطور هم شد،
رقابت‌های انتخاباتی صادق خان با زک گلداسمیت در روزهای آخر با انتقادهای تند روبرو شده بود؛ اتهام‌هایی مبنی بر نزدیکی نظرات صادق خان با اسلام‌گرایان تندرو در بریتانیا که از سوی کمپین گلداسمیت مطرح شده بود، ضمن واکنش‌های جدی از سوی حزب کارگر، با انتقاد داخلی میان محافظه‌کاران هم روبرو شد که چنین روشی در کارزار انتخاباتی را به ضرر حزب خود ارزیابی کرده بودند.

صادق خان در سخنرانی خود که دقایقی پیش به طور مستقیم در سراسر بریتانیا مخابره می‌شد وعده داد با نابرابری در لندن مبارزه کند؛ هوای سالم، سیستم حمل و نقل روان‌تر فراهم کند و زندگی در لندن را "برای همه لندنی‌ها، فارغ از آن که هستند و تاریخچه‌ای که داشته‌اند، بهتر کند."رهبران حزب کارگر بریتانیا امیدوارند که با گرفتن شهرداری پایتخت، که از هشت سال پیش در اختیار بوریس جانسون محافظه‌کار بود، اعتبار سیاسی و پایگاه اجتماعی خود را بازسازی کنند.

در رابطه با زندگی شخصی وی هم باید بگوییم که
شهردار جدید لندن زندگی مرفهی نداشته است.او یکی از هشت فرزند یک خانواده پاکستانی مهاجر است و مادرش خیاط بوده و پدرش راننده اتوبوس.


صادق خان در دوران دبیرستان و وقتی ۱۵ سال سن داشت به حزب کارگر پیوست. او می‌گوید علاقه‌اش به سیاست را مدیون مدیر مدرسه‌اش است که از قضا اولین مدیر مسلمان در دبیرستانی در بریتانیا بود. آقای خان می‌گوید مدیر مدرسه به او کمک کرد بفهمد "رنگ پوست و تبار یک نفر مانعی در راه آنچه می‌خواهد در زندگی‌اش انجام دهد، نیست."

 


او قصد داشت دندانپزشک شود، اما با توصیه یک معلم نظرش عوض شد و سراغ حقوق رفت.


صادق خان پس از تحصیل حقوق به وکالت در پرونده‌های حقوق بشری پرداخت و وقتی فقط ۲۷ سالش بود به همراه یک شریک موسسه خدمات حقوقی خودش را داشت. او در دوران وکالتش چند پرونده بزرگ و جنجالی را علیه پلیس لندن برد.


پیروزی در این پرونده‌ها یکی از بهانه‌های حمله محافظه‌کاران به صادق خان در جریان کارزار انتخابات شهرداری لندن بود. آنها او را متهم می‌کردند که زندگی حرفه‌ایش را بر مبنای کمک به افراد برای شکایت از پلیس بنا کرده است.

صادق خان از سال ۲۰۰۵ نماینده محله توتینگ در مجلس عوام بریتانیا بوده است. او وعده داد شهرداری برای همه لندنی‌ها باشد و عدالت اجتماعی را به این شهر بیاورد.

او بار ها گفته که درکی که در کودکی از دنیای کار در او ایجاد شد نقش مهمی در ایمانش به جنبش های کارگری بازی کرده است. پدرش، راننده اتوبوس با 25 سال سابقه کار، عضو اتحادیه بود و حقوق و مزایای قابل قبولی داشت» ولی مادرش که در خانه خیاطی می کرد، (عضو) نبود و (حقوقی) نداشت.

 صادق خان در سال 2005 نامزد حزب کارگر از حوزه انتخابی توتینگ در جنوب لندن بود و موفق شد در یک رقابت نزدیک به مجلس راه پیدا کند. با خروج تونی بلر، نخست وزیر وقت انگلیس، از قدرت، صادق خان به محفل «چپ های میانه» حزب پیوست و بعد از رسیدن گوردون براون به نخست وزیری انگلیس وارد کابینه او شد.بعد از شکست حزب کارگر در انتخابات سال 2010، صادق خان مدیر برنامه انتخاباتی اد میلیبند شد و توانست به او در رسیدن به رهبری حزب کمک کند.

 شکست فاجعه بار حزب کارگر در انتخابات سال 2015 و استعفای اد میلیبند از رهبری حزب می توانست صادق خان را از صحنه سیاست حذف کند.اما تنها یک هفته بعد از انتخابات بود که او اعلام کرد قصد دارد نامزد حزب در انتخابات شهرداری باشد.

 در ابتدا کسی شانس زیادی برای او قائل نبود، ولی رقابت بر سر رهبری حزب و هجوم اعضای جدیدی که برای حمایت از جرمی کوربین به حزب پیوسته بودند به نفع او تمام شد، ولی دردسر های او تازه از نو شروع شد.

 صادق خان سابقه حمایت از لایحه قانونی شدن ازدواج همجنس گرایان را نیز در کارنامه خود دارد موضوعی که حتی باعث تهدید وی به مرگ هم شد. او باید پا جای پای غول هایی چون بوریس جانسون و کن لیوینگستون، دو شهردار سابق لندن، بگذارد.او از طرف دیگر باید بین همکاری با دولت محافظه کار و کمک به جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، برای مخالفت با دولت توازن برقرار کند.اما کسانی که به او رای دادند تاکیدش بر ریشه های خود و سخنرانی هایش درباره عدالت اجتماعی و وعده هایش در راستای «شهرداری برای همه لندنی ها» بودن را فراموش نخواهند کرد. همزمان نشریه آلمانی «اشپیگل» نوشت: پیروزی صادق خان را می توان به پیروزی بر اسلام هراسی در اروپایی تعبیر کرد که اقدامات ضد اسلامی در آن شدت یافته است. اشپیگل: انتخاب صادق خان، پیروزی بر  اسلام هراسی بود.

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :